Gabika018
30.03.15,13:56
Spolocnost nema uhradenu cast faktury z r. 2013( ide o proviziu fyz.osobe) , v DPPO 2013 bola prip.polozkou. Ma byt v DPPO 2014 opat PP? Alebo ju dodanit, kedze je 365 dni po splatnosti?
KloferHladny
30.03.15,17:29
V roku 2013 bola pripočítateľnou položkou, pretože provízie FO boli uzaným daňovým nákladom až po úhrade (zvýšenie ZD na riadku 140).
V roku 2014 bola čiastočne uhradená. O túto uhradenú časť časť znížiť základ dane (riadok 270)
Zostatok záväzku nemôže byť položkou zvyšujúcou základ dane. V § 17 odst 27 sa o.i. uvádza, že ZD sa zvýši o záväzok (časť záväzku) prislúchajúci k výdavku, ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom. A v § 19 odst 4 sa píše, že provízie FO sú výdavkom až po úhrade. Nevzniká teda povinnosť zvýšiť základ dane.
Gabika018
30.03.15,17:46
v roku 2013 bola čiastočne uhradená...v DPPO mala byt pripocitatelna polozka v celej ciastke faktury? alebo len ta cast ktora bola neuhradena?
takze v roku 2014 sa neznizuje zaklad...lebo uz douhradena nebola zvysna ciastka..?
KloferHladny
31.03.15,08:50
v roku 2013 pripočítateľnou iba vo výške neuhradenej časti. Z otázky som vyrozumel, že čiastočne bola uhrádzaná až v roku 2014. Ak v roku 2014 nebolo uhradené nič, potom ZD neupravuješ.
Gabika018
31.03.15,08:55
ak bola PP celá čiastka faktúry, nemusím podať dodatočné však?
Ďakujem Vám.
KloferHladny
01.04.15,06:13
nemusíš, ale v roku kedy bude faktúra uhradená budeš mať nárok znížiť základ dane iba o sumu platby (toho čo bude v tom-ktorom roku uhradené). O časť daňových nákladov tak prídeš.