michaela329
30.03.15,16:58
Ptrebujem radu ohľadom komplikovanej situácie, živnostník mal pozastavenú živnosť, pár mesiacov bol zamestnanec, odišiel na PN a v jej priebehu obnovil živnosť, vyfaktúroval 1000 eur za práce - mal príjem zo živnosti počas PN a keď som si od neho pýtala potvrdenia o platení odvodov, tak zadrel, že však on neplatil, lebo bol PN - babo raď, lebo ja neviem, či vôbec mohol na PN fakturovať a ak vyfakturoval, mal aj platiť odvody...či? Lebo keď mu všetko pekne spočítam, tak mu výjde daňová povinnosť (ale však to je jeho problém) ako však tie odvody, ak ich neplatil, tak má asi problém s SP a ZP. Zo strany zamestnávateľa mám všetky potrebné veci, avšak z jeho živnosti len tie dve faktúry - môžem mu výdavky dať paušálne? A ešte jedna otázka - možno hlúpa, ale ako je to s nezdaniteľnou časťou na daňovníka, ak si ju u zamestnávateľa uplatňoval mesačne, potom na PN mzdu nemal-tak nič neuplatňoval, tak v daňovom si ju už neuplatňuje v plnej sume? Ale čo ako živnostník? Do DP mu môžem dať celú NČZD? Ako postupovať? Som totálne zmatená.
veronikasad
30.03.15,15:01
PN-ka bola zo živnosti alebo zo zamestnania ? Odkedy-dokedy mal pozastavenú živnosť ?
veronikasad
30.03.15,15:02
V DP typu B uvádzaš príjem zo živnosti aj zo zamestnania a uplatníš ročnú NČZD. Nemocenské nie je zdanitelný príjem.
Zrazenú daň zo zamestnania započítaš.
michaela329
30.03.15,15:16
PN bola v zamestnaní a živnosť si obnovil v auguste, PN ukončil v januári tohto roku, rovnako aj pracovný pomer.
michaela329
30.03.15,15:17
neprekáža ak si NČZD uplatňoval mesačne u zamestnávateľa a to do júna, kedy odišiel na PN? To som zabudla napísať.
veronikasad
30.03.15,15:17
aký príjem=tržby z podnikania mal za rok 2013 ?
kn-alka
30.03.15,16:00
DP je vlastne "vyúčtovanie" za celý rok, nevadí, čo si uplatňoval počas roka, teraz mu vypočítaš koľko má naozaj zaplatiť, prípadne čo dostane naspäť

Má nárok na celú NČZD !!!
michaela329
30.03.15,16:14
ďakujem za informácie a trpezlivosť.