lydus z.
30.03.15,20:37
mám živnosť a chcem ju rozšíriť o ďalšiu činnosť / otvoriť ďalšiu prevádzku s iným sortimentom . Chcela by som aby v nej zaskakoval môj manžel policajt , bez nároku na mzdu , je to možné ?
maped
01.04.15,19:16
prečítaj si, čo štátny zamestnanec nesmie - už odpovedala lujza.j.
http://www.porada.sk/t208565-policajt-instruktor.html
buchač
01.04.15,20:06
No ja nie som podnikateľ, ale policajt môže ...viď link maped
Ale platí predsa nasledovné :

Výpomoc rodinných príslušníkov v podnikaní

Mnoho živnostníkov si nemôže dovoliť platiť zamestnanca, a preto z času na čas využíva pomoc svojich príbuzných. Až do roku 2006 bola takáto výpomoc bez právneho základu zakázaná. Pokiaľ by to zistila inšpekcia, mohla by udeliť vysokú pokutu za nelegálne zamestnávanie. Až novelizácia zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní umožnila podnikateľom využívať pomoc svojej rodiny.

Aby príbuzný mohol vypomáhať pri podnikaní, musia byť splnené zákonné podmienky. Podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní môže pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonávať prácu jej príbuzný, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom príp. študentom do 26 rokov. Na účely tohto zákona sa za príbuzného považuje príbuzný v priamom rade (napr. rodič, dieťa), súrodenec alebo manžel. Táto osoba môže bez uzatvorenia pracovnoprávneho vzťahu pracovať iba pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom. Ide predovšetkým o živnostníka alebo inú samostatne zárobkovo činnú osobu podnikajúcu na základe osobitného zákona (napr. znalec, tlmočník). Táto právna úprava sa však nevzťahuje na právnické osoby. Pokiaľ by príbuzný vykonával prácu napríklad pre konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným bez akejkoľvek zmluvy, mohlo by ísť o nelegálnu prácu.

Výhodou tejto právnej úpravy je, že touto cestou môžu rodinní príslušníci legálne vypomáhať pri podnikaní, pričom nemusia uzatvárať žiadnu pracovnú zmluvu, či dohodu.

Odlišná situácia nastane ak podnikateľ vypláca rodinnému príslušníkovi odmenu za vykonanú prácu. V takomto prípade sa na príbuzného hľadí ako na akúkoľvek inú osobu. Podnikateľ, ktorý chce vyplácať odmenu svojmu príbuznému za vykonanú prácu, je povinný uzavrieť s ním pracovnoprávny vzťah, a to na základe pracovnej zmluvy, dohode o vykonaní práce, dohode o pracovnej činnosti alebo dohode o brigádnickej práci študenta.
http://www.podnikajme.com/rady-odbornikov/pracovnopravne-vztahy/2013/09/24/vypomoc-rodinnych-prislusnikov-v-podnikani