trili
30.03.15,21:46
som SZČO. Do firmy som v roku 2015 kúpil uhlovú brúsku za 150 euro. V júni tohto roku plánujem ukončiť živnosť a brúsku potom predať buď inej SZČO alebo inej súkromnej osobe-nepodnikateľovi. Aké doklady musím vystaviť v jednom aj druhom prípade? Musím výnos z predaja zahrnúť do svojich príjmov za rok 2015? Doplňam, že brúsku budem predávať až po ukončení podnikania.
veronikasad
30.03.15,20:11
Brúsku budeš predávať v období keď máš ešte ŽL, alebo až po skončení podnikania ?
trili
30.03.15,20:12
až po ukončení podnikania
veronikasad
30.03.15,20:15
Výhodnejšie je brúsku predať pred koncom podnikania, príjem zdaníš podľa § 6.

Ak ju budeš predávať po skončení podnikania, bude to pasívny príjem podľa § 8, na ktorý si nemôžeš uplatniť NČZD a z celej sumy zaplatíš zdr.poistenie.

Aby si príjem nemusel zdaňovať, muselo by od skončenia podnikania do predaja uplynúť 5 rokov.
trili
30.03.15,20:27
brúsku nemôžem predať pred skončením podnikania, pretože som ju kúpil z príspevku z úradu práce a dvojročná povinná lehota na prevádzkovanie živnosti mi končí 31.mája 2015. Dovtedy mi môže prísť kontrola a zakúpený tovar musím aj fyzicky preukázať. Po tomto dátume ju už zrejme môžem predať? Aj keď ak správne čítam v zmluve, kontrola účtovných dokladov môže prísť aj do rokov od skončenia živnosti
veronikasad
30.03.15,20:33
V tomto ti poradiť neviem, drž sa zmluvy. Dopad na daň z príjmu je taký ako som písala v predch.odpovedi. Z príjmov z predaja zaplatíš aj 14 % zdr.poistenie, ak ju budeš predávať po skončení podnikania.

Za tých pár mesiacov ju budeš aj využívať, alebo zostane zabalená v krabici ?
trili
30.03.15,20:39
brúsku môžem predať až po ukončení podnikania, pretože som ju zakúpil z príspevku z uradu práce. Povinná dvojročná lehota na prevádzkovanie živnosti mi končí 31.mája 2015. Potom ju chcem predať. Dúfam, že ju vlastne môžem predať, ked v zmluve sa píše, že kontrola môže prísť aj do 10 rokov po ukončení platnosti zmluvy. Dúfam, že počas tých desiatich rokov sú oprávnení kontrolovať len účtovnú oprávnenosť a vydokladovanie výdavkov na čo som príspevok minul a nie aj fyzicky kontrolovať tovar
veronikasad
30.03.15,20:41
Prečo kupuješ brúsku, ktorú si mal využívať na podnikanie, pár mesiacov pred skončením podnikania ?
trili
30.03.15,20:46
pretože som ju mal zahrnutú taxatívne v zozname oprávnených nákladov a vecí, ktoré som mohol z príspevku nakúpiť. Potreboval som tie peniaze minúť, ináč by som ich musel vracať úradu práce
veronikasad
30.03.15,20:47
Inak, asi najjednoduchší spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov a daní je doklad o nákupe vôbec nezahrnúť do účtovníctva a nevyčerpanú dotáciu vrátiť pred skončením podnikania UPSVaR. (brúsku odovzdáš kupujúcemu s originál dokladom o nákupe - ak neide o faktúru s tvojim menom)
trili
30.03.15,21:03
jasné, to by šlo, ja však uvažujem aj tak, že výnos z predaja úplne novej a nepoužívanej brúsky,čo aj so zľavou by bol zrejme výhodnejší, aj keby som z tomal platiť odvody a dane, než vrátenie plnej hodnoty brúsky, ako nevyčerpanej časti dotácie UPSVaR, čo myslíš?
veronikasad
30.03.15,21:14
Ak si brúsku riadne kúpil a podarí sa ti ju už teraz predať za cenu nákupu, tak to pre teba výhodnejšie nie je (predpokladám, že si si v prvom roku podnikania neuplatnil paušálne výdavky a nezdanil celú dotáciu).
trili
30.03.15,21:22
paušálne výdavky som si neuplatnil. Vysvetli mi prosím, prečo nie je pre mňa výhodnejšie predať brúsku po skončení podnikania než vrátiť jej cenu UPSVaR? Zaplatil by som vari v nasledujúcom období na odvodoch a daniach viac, než jej jej cena 150 euro?