bibo99
30.03.15,22:54
V roku 2014 môj synovec pracoval 2 mesiace v SR (závislá činnosť) potom zvyšných 10 mesiacov v UK - tiež závislá činnosť a pracuje tam aj ďalej. Keď podá daňové priznanie za rok 2014 ako nerezident v SR, má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v plnej výške? Ide o to aby získal späť zrazené preddavky na daň podľa §35. Nerieši bonus, ani manželku. Je slobodný a mladý neberie dôchodok. Zákon hovorí o nároku v prípade že 90% príjmov je zo SR, ale týka sa to iba nezdaniteľných častí na manželku, bonus na dieťa a iné. Takže nevyplnňujem oddiel X riadok 78 - uhrn všetkych zdanitelnych príjmov DP - A. Iba riadok 77 - štát daňovej rezidencie.
kn-alka
31.03.15,04:40
už nemá trvalý pobyt na SK?
bibo99
31.03.15,08:39
Má trvalý pobyt SR, ale to nie je jediný dôvod rezidencie SR. Keďže je v UK a pracuje viac ako 182 dni v roku je súčasne aj rezidentom UK. V takom prípade rieši zmluva o zabránení dvojitého zdanenia medzi UK a SR ďalšie kritéria pre určenie daňového rezidentstva - t.j kde ma bývanie, kde sa viac zdržiava, kde má stredisko životných záujmov atď. Čiže je rezidentom UK. I keď keby veľmi chcel mohol by povedať že je rezidentom SR. Niekedy je to subjektívne.
kn-alka
31.03.15,09:46
pokiaľ má trvalý pobyt na SK je rezidentom SK, príjmy z UK sa vyjmu..... ja by som to riešila takto

môj švagor dostal spätne pokutu, za nepodanie DP, pritom pracoval výlučne v zahraničí. Nakoľko TP je na SK, musel podávať DP aj na SK - keďže si myslel, že nie je rezidentom SK, DP nepodával a dostal pokutu

Možno kebyže to rieši a po zdĺhavom dokazovaní by mu to možno uznali, ale on len zaplatil.

Viem, že na DÚ to berú tak: TP na SK = rezident SK
ivka70
31.03.15,09:50
Ale to urcite nie je v poriadku: TP na SK = rezident SK, tak to v ziadnom pripade chapane byt automaticky nemoze .
kn-alka
31.03.15,09:55
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrepocetZahranicnejMenyNaEur

Vymedzenie základných pojmov

Rezident SR (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) – podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku a tiež právnická osoba, ktorá má na území SR sídlo alebo miesto skutočného vedenia.
kn-alka
31.03.15,09:56
s týmto som sa hádala na DÚ už viackrát, jednoducho: TP na SK = rezident SK ....... príjmy zo zahraničia sa vyjmu
Katy a R
31.03.15,10:00
bibo - má nejaké potvrdenie - že je rezidentom UK? ... ak nemá, nie je čo riešiť ;)

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#KonfliktDvojitejRezidencie
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“), nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule. - píšu len - že "daňovník"
bibo99
31.03.15,10:23
Prečitaj si zmluvu medzi UK a SR, daňové rezidenstvo sa nerieši potvrdením. Samozrejme, ak by šlo o dokazovanie tak potvrdení má dost, že tam býva, že je zaregistrovany v systeme, ze ma zmluvy atd. Zmluva o zabranení dvojitého zdanenia je nadradená lokálnym zákonom, teda aj nasmu zakonu o dani z prijmov napr.
kn-alka
31.03.15,10:26
a nie je to jedno? má TP na SR, je rezidentom SR, podaj DP ako rezident a nemusí špekulovať, či má nárok na nezd.časť alebo bonus. Nárok na vrátenie preplatku má..... a má ho aj ako nerezident :)
Katy a R
31.03.15,11:12
bibo99
31.03.15,15:55
Mas pravdu,v jeho pripade je to jedno, ci rezident, alebo nerezident, jeho prijmy celosvetove aj ako rezidenta SR nie su "milionárske" a nemali by vplyv na nezdanitelnu cast zakladu dane. Cize preddavky na dan by dostal tak ci tak. Je to vsak jednoduchsie, nemusim dokladovat a prepocitavat prijmy z UK, ale aj skutocnejsie, kedze v skutocnosti je danovym rezidentom UK.
Katy a R
31.03.15,17:10
- určite je to jednoduchšie - a ešte aj rozdielnosť daňových období. - ale nemá potom povinnosť uvádzať aj slovenský (celosvetový) príjem v UK ? (nepoznám ich predpisy).
mohla by si potom napísať - či to prešlo na DU bez problémov? (lebo uvádzaš trvalý pobyt na SK)