sway
25.10.04,10:21
Prosím o radu,
máte niekto dohodárov a dávate im stravné lístky, viem že ak odpracuje min. 4 hod/deň má na ne nárok...je to tak? A môže mať i dohodár príspevok zo SF na stravenku? - a ešte aby toho náhodou nebolo málo - je stanovená výška maximum príspevku zo SF na 1 ks stravenky??
moooc dík.
Richard
25.10.04,08:31
Dohodári nemajú zo zákona nárok na stravné lístky. Môže ísť iba o dobrovoľné plnenie.
Nárok na str. lístky majú len zamestnanci v pracovnom pomere a tými dohodári nie sú.
sway
25.10.04,08:42
vďaka - ale môžem to pochopiť aj tak, že im chcem dávať stravenky (reso. ide o študentov - takže o brig.práci študenta - a nechcem im dávať viac ako 3 000 a tak im stravenky pomôžu a mne sa to oplatí - a tým pádom môžem? a sú potom klasicky uznávané do nákladov ako v HPP?

moc ďakujem ak mi odpoviete
ricij
25.10.04,08:43
Podľa mňa je odpoveď na všetky otázky nie.
emily
25.10.04,08:45
Dohodári môžu dostať stravenky, ak je to dohodnuté v Kolektívnej zmluve, t.j. vo firme musia byť odbory. Vtedy je to daňovo uznané. Inak len dobrovoľné - neuznané.
Peťo
25.10.04,08:58
Pozri § 152 ZP , hlavne ods. 5 , bod b , kde sa hovorí, že ... zamestnavateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov :
b/ rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Pekný deň.
tibor
25.10.04,09:02
stačí ak to bude dohodnuté v DoVP týchto študentov
jessica
25.10.04,09:20
Dohodári môžu mať stravenky ak to majú písomne dohodnuté v DoVP. Je to tak na 100%, pretože sme mali takých dohodárov asi 300 a dávali sme dotaz na DR SR. Nárok na príspevok zo SF nemajú, akýkoľvek príspevok by bol nedaňový.
sway
25.10.04,09:30
super, moc ďakujem, lebo som pozrela i ZP a tam to je - ale neviem kto má byť tým "zástupcom zamestnancov, keď sme malá sro o 2 HPP a 2 študenoch.
????????
silvia
07.07.05,06:59
Dohodári môžu mať stravenky ak to majú písomne dohodnuté v DoVP. Je to tak na 100%, pretože sme mali takých dohodárov asi 300 a dávali sme dotaz na DR SR. Nárok na príspevok zo SF nemajú, akýkoľvek príspevok by bol nedaňový.
A je to daňovo uznané - myslím 55% ceny lístka? Zvyšných 45% im normálne strhnúť z odmeny?
A čo ak pracujú presne 4 hod. denne - aj tak môžeme písomne dohodnúť, že dostanú lístky? Alebo radšej evidovať, že po-štv odrobili po 4,5 hod. a v piatok iba 2 hod. a dostanú tak 4 stravné lístky za týždeň.
Vďaka za rady!
ucetni_fantozzi
29.04.06,14:43
dotazovali sa ma dohodari na stravenky, nakolko v niektorych dnoch pracuju dlhsie ako 4 hodiny. moja prva reakcia bola, ze na stravne narok nemaju. ale ked to hladam v zakonniku prace nie som uz si isty...

§11 definuje zamestnanca:
Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

taktiez §§ 223 az 228 nazivaju dohodarov terminom "zamestnanec"

a napokon §152 hovori, ze:
Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu (co je v odseku 2 podmienene vykonom prace min. 4hodiny).

...takze dokonca by som povedal, ze narok na stravne maju... Ake su prosim argumenty pre vseobecne zauzivany nazor, ze dohodar na stravne nema narok?
ucetni_fantozzi
03.05.06,06:59
neviete k tomu nikto nic?
sway
03.05.06,07:20
neviete k tomu nikto nic?

dohodári môžu mať stravenky - ak pracujú nad 4 hodiny - v našej firme im ich dávame, ale myslím že vo veľkých firmách by to malo byť zakotvené v kol. zmluve, či smernici. Či majú automaticky zo zákona nárok nie som si istá, myslím že sa konkrétne o tom nepíše - len to čo uvádzaš. ;)
ucetni_fantozzi
03.05.06,07:39
dohodári môžu mať stravenky - ak pracujú nad 4 hodiny - v našej firme im ich dávame, ale myslím že vo veľkých firmách by to malo byť zakotvené v kol. zmluve, či smernici. Či majú automaticky zo zákona nárok nie som si istá, myslím že sa konkrétne o tom nepíše - len to čo uvádzaš. ;)

ja hovorim o pripade, kedy ide o malu firmu, ziadna kolektivna zmluva, ziaden zastupca zamestnancov, len dohodar pracujuci viac ako 4 hodiny za den, ktory si tie listky narokuje.

ide o to, ze som tu cital prevazne nazory, ze dohodar NEMA NAROK na listky, chcem sa teda opriet o konkretne zakonne ustanovenia, aby som mu bud:
1/ listok dal a mal ho danovo uznany, alebo
2/ listok nedal a zdovodnil mu, preco nema narok...

dakujem
sway
03.05.06,07:48
ja hovorim o pripade, kedy ide o malu firmu, ziadna kolektivna zmluva, ziaden zastupca zamestnancov, len dohodar pracujuci viac ako 4 hodiny za den, ktory si tie listky narokuje.

ide o to, ze som tu cital prevazne nazory, ze dohodar NEMA NAROK na listky, chcem sa teda opriet o konkretne zakonne ustanovenia, aby som mu bud:
1/ listok dal a mal ho danovo uznany, alebo
2/ listok nedal a zdovodnil mu, preco nema narok...

dakujem

Ak mu lístky chceš dávať - je to OK , sú daňovo uznané - musíš preukázať (mať dochádzku), že pracoval nad 4 hodiny - mne to kontrola v pohode uznala.;)
evina
03.05.06,07:59
michelle84
18.11.08,08:11
Mám konkrétny prípad dohodárov. V akej hodnote môžeme dať dohodárovi stravný lísťok, keď jeho hodnota je 78,- s DPH a 65,60 bez DPH. Príspevok zo sociálneho fondu nie je možný. Za koľko mám predať zamestnancovi, keďže musí aj DPH za stravný lístok zaplatiť. Poradíte mi?
michelle84
18.11.08,11:28
Posúvam
michelle84
19.11.08,09:00
Posúvam
sway
19.11.08,10:27
Mám konkrétny prípad dohodárov. V akej hodnote môžeme dať dohodárovi stravný lísťok, keď jeho hodnota je 78,- s DPH a 65,60 bez DPH. Príspevok zo sociálneho fondu nie je možný. Za koľko mám predať zamestnancovi, keďže musí aj DPH za stravný lístok zaplatiť. Poradíte mi?

Aké stravné lístky používaš? - resp akou formou sa stravujú?

Ak ide o klasické stravenky ako je napr: Vaša stravovacia, tak to bude takto:

Stravný lístok stojí 78 korún - za toľko ho kúpiš
55% z hodnoty stravenky je 42,90 = 43 - platí zamestnávateľ
45% z hodnoty stravenky je 35,10 = 35 - hradí si zamestnanec

Pričom hodnota stravenky je 78 korún a DPH platíš iba z poplatku - tá s hodnotou stravného lístka vo vzťahu k zamestnancovi nič nemá.