fipina
18.05.06,11:41
Možno vyzerám ako nejaký nevzdelanec, ale chcela by som vedieť, aký je rozdiel medzi probio kultúrou, živou kultúrou a jogurtovou kultúrou.
sim
24.05.06,20:59
Probiotiká sú podľa definície WHO živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
Probiotické kmene sa prirodzene vyskytujú v mlieku, v niektorých syroch, v nepasterizovanej bryndzy, v žinčici a iných kvasených produktoch.
Kyslé mliečne výrobky, medzi ktoré patrí aj jogurt, pozná ľudstvo už tisíce rokov. Ale až pred sto rokmi sa o priaznivé účinky mliečneho kvasenia začali zaujímať aj vedci. Jogurty, najmä tie, ktoré obsahujú živé baktérie / určite si to skontrolujte /, umožňujú ľahšie vstrebávanie bielkovín a vápnika. Isto sa vám už stalo, že vám lekár po liečbe antibiotikami odporučil jesť kyslomliečne výrobky. Antibiotiká totiž spolu s baktériami, proti ktorým boli nasadené, často nemilosrdne ničia aj baktérie, ktoré sú pre naše telo prospešné. Jogurty blahodarne pôsobia na obnovenie črevnej mikroflóry a jej správnu vyváženosť. Vracajú nám do čriev baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre ich správne fungovanie a ktoré nám pomáhajú s trávením. Obsahujú dôležité bielkoviny, minerály a vitamíny. Sú bohaté najmä na vápnik, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zabraňuje ich rednutiu a vzniku osteoporózy. Ľudia, ktorí trpia alergiou na bielkoviny z kravského mlieka, môžu využívať blahodarné účinky v podobe ľahko stráviteľného kozieho mlieka.
fipina
25.05.06,04:05
Probiotiká sú podľa definície WHO živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
Probiotické kmene sa prirodzene vyskytujú v mlieku, v niektorých syroch, v nepasterizovanej bryndzy, v žinčici a iných kvasených produktoch.
Kyslé mliečne výrobky, medzi ktoré patrí aj jogurt, pozná ľudstvo už tisíce rokov. Ale až pred sto rokmi sa o priaznivé účinky mliečneho kvasenia začali zaujímať aj vedci. Jogurty, najmä tie, ktoré obsahujú živé baktérie / určite si to skontrolujte /, umožňujú ľahšie vstrebávanie bielkovín a vápnika. Isto sa vám už stalo, že vám lekár po liečbe antibiotikami odporučil jesť kyslomliečne výrobky. Antibiotiká totiž spolu s baktériami, proti ktorým boli nasadené, často nemilosrdne ničia aj baktérie, ktoré sú pre naše telo prospešné. Jogurty blahodarne pôsobia na obnovenie črevnej mikroflóry a jej správnu vyváženosť. Vracajú nám do čriev baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre ich správne fungovanie a ktoré nám pomáhajú s trávením. Obsahujú dôležité bielkoviny, minerály a vitamíny. Sú bohaté najmä na vápnik, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zabraňuje ich rednutiu a vzniku osteoporózy. Ľudia, ktorí trpia alergiou na bielkoviny z kravského mlieka, môžu využívať blahodarné účinky v podobe ľahko stráviteľného kozieho mlieka.
ďakujem, zas som o niečo múdrejšia. Avšak aký je rozdiel, keď je na jogurte uvedená jogurtová kultúra, živá kultúra alebo probio kultúra?
zszitas
25.05.06,10:31
Podla mna je to to iste, probioticke bakterie ci ziva kultura nie? V jogurtoch "z obchodu" ich take velke mnozstvo nie je, hlavne ak je uz par dnovy. Treba vsak vediet, ze z jogurtov vela zivych bakterii sa do criev nedostane, lebo tazko preziju kysle prostredie zaludka. Napriek tomu doporucujem jogurty aj kysle mlieko, su dobrou zivou podou pre existujuce bakterie v crevach. Ak niekto ma problem z nedostatku probiotickych bakterii, doporucujem kapsulky s tymito bakteriami (cim viac druhov obsahuju, tym lepsie), ktore sa rozpustaju v crevach a nie v zaludku. Ucinok ovela vacsi, a rychlejsi, ako s jogurtami.
Len potom ich treba spravne krmit :-) A po antibiotikach, ktore nicia am-blok vsetko zive v crevach, urcite!
Marián III
25.05.06,10:58
Moj lekár mi úpovedal, že na našom trhu je už asi 4 roky veľmi moálo jogurtových a mliečných výrobkov s obsahom probiotik, preto enormne narastá počet ľudí s tráviacim problémom. ASI MA PRAVDU, PATRíM MEDZI NICH AJ JA.
zszitas
25.05.06,11:18
Doma vyrobene jogurty su lepsie, ako tie kupovane a ked kupovany, tak biely!
Ivana Š
25.05.06,15:56
Hlavne aby nemal ten jogurt dlhú dobu spotreby, lebo v tom prípade by bol termizovaný - tepelne upravený, takže už neobsahuje živé baktérie.
fipina
26.05.06,04:04
Ja mám doporučené jogurty z dôvodu ženských problémov.Takže nie sú dobré len na trávenie. Len nechápem, prečo sú niektoré jogurty označené ako PROBIO a iné nie. Myslím, že v tom musí byť nejaký rozdiel.
gita
26.05.06,05:27
Zszitas, chcela by som recept na domáce jogurty. Niekedy dávno som ich vyrábala, ale už som to zabudla
fipina
26.05.06,06:09
zszitas
26.05.06,07:17
Ano, je tam viac zaujimavych receptov na jogurty, urcite niektore vyskusam. Akutny zaludkari a pod. by vsak mali vyskusat probioticke kapsulky, uz som vyssie pisal, preco. O creva sa treba starat velmi dobre, je to hlavny organ, od ktoreho zavisi imunita cloveka vdaka imunokompetentnym bunkam.
fipina
30.05.06,10:02
Pre doplnenie trochu odborných info :
Pojmy jogurtova, ziva, prip. probio kultura su vyrazy, suvisiace s
charakteristikou kyslomliecnych vyrobkov, v tomto pripade jogurtov a
rozdiel medzi nimi mozno velmi zhruba ilustrovať asi tak, ako ked sapovie: husle, slacikovy nastroj, stradivarky - stale ide o hudobny nastroj.
U mnohych jogurtov je zdoraznene, ze obsahuju zivu kulturu najmä z toho
dovodu, ze sa casto vyrabali aj vyrobky, v ktorych jogurtova kultura
nebola ziva, cim stratili svoje najväcsie prednosti. U jogurtu je tou zivou
kulturou samozrejme vzdy jogurtova kultura. Jogurtova kultura sa vyznacuje
najmä preto, aby bolo jasne, ze ide o specificke zlozenie uslachtilych
mliecnych kultur, opravnujucich vyrobcu, aby tento zakysany vyrobok mohol
nazvat jogurtom. A probio, resp. probioticka kultura je doplnkova kultura,
spravidla, nie vsak bezpodmienecne, pridavana prave k jogurtovej kulture.
Tato kultura je schopna pri pravidelnej dennej konzumacii pozitivne
ovplyvnovat procesy, prebiehajuce v traviacom trakte cloveka.
press
30.05.06,11:54
ja osobne som mala dost problemy s travenim... teraz beriem jednu kapsulku s probio kulturou ProBio-Fix... a travenie je v poriadku.

Samozrejme ze sa snazim upravit aj svoj jedalnicek...a pomalicky aj chudnem.

Uz mi chyba iba viac pohybu...:p
Nikitenko
08.06.06,17:48
Webka s prehľadom pro-bio produktov a výrobcov... www.probiotika.sk (http://www.probiotika.sk)