JAJA11
31.03.15,11:08
chcela by som sa spýtať, aké doklady musím mať pri dovoze tovaru z EU...
v poslednej dobe hlavne české firmy mi začali zasielať faktúry bez pečiatky, podpisu, elektronického podpisu, rovnako dodací list prišiel mailom a nie je nijak signovaný.....
sú toto dostačujúce doklady pri daňovej kontrole?

zostala som v pomykove, nakoľko mi toto urobilo už viac českých firiem a teraz neviem, či ich naháňať o doplnenie dokladov, alebo je to takto správne.... podľa nich áno.....
KloferHladny
01.04.15,06:48
Pokiaľ ide o tovar, potom je podstatné, kto vo firme zodpovedá za objednanie, doručenie, overenie množstva a kvality (interný predpis príp. postupy -kto objednáva, kto kontroluje množstvo a kvalitu, kontrola fakturovanej ceny). Ak to všetko sedí, potom v rámci interných postupov niekto faktúru vecne schváli (že fakturované súhlasí s dodaným a objednaným). V takom prípade je nepodstatná forma faktúry a spôsob jej doručenia. Pri dodržaní vyššie uvedených kontrolných mechanizmov je takáto faktúra v súlade s našimi predpismy (Zákon o účtovníctve, DPH, DPPO)
JAJA11
10.04.15,10:41
vnútorne to máme ošetrené a všetko je v poriadku.... mňa to zaujíma skôr z pohľadu DPH...... ak nemám doklad o preprave, ako viem dokázať, že bol ten tovar prepravený z iného členského štátu na Slovensko? rovnako ak mám doklady zaslané mailom, bez elektronického podpisu, bez akéhokoľvek podpisu ako dokážem, že som si tie doklady nevyrobila sama? alebo ako dokážem (ak mi náhodou zblbne elektronická pošta, že mi tie doklady poslal niekto z tej firmy?
doteraz som mala vždy doklady podpísané elektronicky (tak to robia slovenské firmy), pri nich doklad o doprave nepožadujem, pretože sú vystavené s DPH....
pri zahraničných dokladoch však DPH nie je účtovaná a ja neviem, odkiaľ ten tovar k nám prišiel.... ak ho mali uložený na Slovensku a dodali mi ho zo Slovenska, tak by mi ho mali účtovať so slovenskou DPH, aj keď je to česká firma.... ak túto informáciu nemám a dodávateľ sa tvári, že tovar doviezol z iného členského štátu a vystavil mi faktúru bez DPH s textom, že sa prenáša povinnosť odviesť DPH na Slovensku?
ak kontrola zistí, že tovar sa prepravil len na území Slovenska, je to problém dodávateľa alebo aj môj?
KloferHladny
10.04.15,11:32
Ak je to vnútorne ošetrené, potom za príjem tovaru niekto zodpovedá. A príjem by mal byť urobený na základe prepravných dokladov, dodacieho listu, v skutočne dodanom množstve a ocenený podľa objednávky(dohodnutej ceny). Ak nemáte dohodu o elektronickom doručovaní, potom môžte požadovať faktúru aj v papierovej forme.