Replasťačka
31.03.15,14:11
Chcem sa opýtať, dnes mi odovzdali faktúru -finančný bonus na zaúčtovanie, je na sumu 8000,00 Eur za rok 2014, ja som už podala DP so schválenou účt.závierkou. Závierka je schválená, tak nemôžem otvárať HK. Musím podať , dnes by som to stihla, opravné DP. Mám dve otázky:
1. Ako to zaúčtovať do výnosov v roku 2015 ?
Je to dosť veľká suma, do mimoriadnych výnosov ?. Ešte dobre, že opravná faktúra je bez DPH, je zmluvne podložená dohodou podľa § 25 ods. 6 zákona DPH.
2. Ako zdôvodním opravné DP, keď nie je podložené týmto účtovným prípadom ?

Ešte som sa nestretla s takouto vecou, tak neviem.

Prosím má niekto čas a odpovie mi ?
JM1968
31.03.15,12:50
ja by som podala opravné, lebo základ dane bonus zvyšuje a tuším v r.2015 boli nejaké zmeny ohľadom mimoriadnych nákladov a výnosov....žiaľ neviem, ako podanie ovplyvní to, že je závierka schválená, snád ti skusenejší poradia ( ale stále sa mi zdá lepšie podať opravné, ked je daň vyššia....)
KloferHladny
02.04.15,11:17
Ak si nestihla opravné, podaj dodatočné. Každopádne to účtuj v roku 2015. Ak je to finančný bonus za odber materiálu - tovaru, potom to zaúčtuješ na základe rozhodnutia (resp. smernice) ako významnú položku na účet nerozdelený zisk r 2014 alebo ak to považujete za nevýznamnú položku ako storno nákladov na materiál - tovar (zvoliť osobitný účet pre tento bonus)
1. V dodatočnom DPPO ako "ostatné položky zvyšujúce základ dane" + do poznámky uviesť dôvod
2. V účtovníctve r 2015 účtovať 321/428 - suma bonusu
3. V účtovníctve r 2015 účtovať 428/341 - splatná daň podľa dodatočného
Pri podávaí DPPO 2015 nebude nutné upravovať VH

alebo

1. V dodatočnom DPPO ako "ostatné položky zvyšujúce základ dane" + do poznámky uviesť dôvod
2. V účtovníctve r 2015 účtovať 321/501a - suma bonusu
3. V účtovníctve r 2015 účtovať 591/341 - splatná daň podľa dodatočného
Pri podávaní DPPO bude nutné upraviť VH o sumu na 501a a samozrejme 591.
Replasťačka
09.04.15,06:09
Opravné DP som stihla, len som do poznámky nenapísala dôvod podania opravného podania DP PO. Neviem posúdiť, či je to veľká chyba. Možno by som mohla podať doplňujúce informácie k opravnému DP cez všeobecné podanie .
Ďakujem za Tvoju odpoveď, pomohla. Budem účtovať na nerozdelený zisk m.o. .
KloferHladny
09.04.15,13:18
ak si do dodatocneho neuviedla popis ostatných položiek zvyšujúcich základ, ulož si ten komentár aspoň u seba k dodatočnému. Zíde sa Ti to veľmi v prípade kontroly.