LimoJoe
31.03.15,22:20
Ide o zhradu 500m ktoru vlastnil pan. Hrasko (LV 007 na parcele 107/5, ku zahrade mal aj spoluvlastnicky podiel 1/100 na spolocnych cestickach v záhradkárskej osade LV001 na parcele 107/1) Zahradku 500 metrov dostala Leasingova spolocnost Tresko a predošlý LV 007 som nevidel. Na aktuálnom LV 007 v sekcii C nieje ziadny zapis a majitel je Tresko. Problem nastal vtedy ked som si pozrel LV 001(spolocne cesticky-spoluvlastnicky podiel) kde stale figuruje pan Hrasko a ma v sekcii C az 10 zaznamov a exekútorských mien. Firma Tresko zahradku predava a ja ju idem kupit. Otazka je oco ide a co riskujem. Moznost 1. Prakticky kupjem zahradku bez pristupovej cesty v záhradkárskej osade a zahradka je nenapadnutelna a ziadny dlh nekupujem.?Moznost 2. je moznost 1. + kupujem aj 10 pohladaviek od Exekutorov?
Moznost 3. Nejde iba o niaku docasnu neaktualizovanú vec na katastri? Moznost 4? 5? Dakujem velmi pekne predom za pomoc za podobny pripad/ pribeh resp odporucanie a hlavne radu :)
Chobot
01.04.15,06:20
Napíš v katastri ktorej obce to je, nech vidíme presne, čo je na LV. Možno tie exekúcie sa viažu na iného spoluvlastníka prístupovej cesty.
arizona
01.04.15,07:12
Ja by som zahradu , ci iny pozemok bez pristupovej cesty nekupovala /bez ohladu,ci ma,alebo nema exekucie/
Chobot
01.04.15,07:41
Tam bude prístupová cesta v spoluvlastníctve ostatných susedov (vlastníkov ostatných záhrad), čo je celkom bežné. Len nech na to nie je exekúcia.
LimoJoe
01.04.15,07:52
Exekucie sa viazu iba na p.Hraska a iba na LV001 (cesticky v osade). P. Hrasko mal fin. problemy a vyzera to ze Tresko kupil a vysporiadal iba LV007(pozemok zahradky) teraz je zahradka byvaleho majitela na predaj a predava ju Tresko-Leasing. Cesticky v osade nepredava. Otazka je ci je tam skryta moznost ze niekdo(exekutor napr) bude vyzadovat odomna to vyrovnat. Ja kupujem iba LV001 bez tiarch. (Pristup chcem poriesit kupou susediacej zahradky ktora bude s pristupovou cestou v spoluvlastnickom podiele 1/100. Takymto sposobom sa budem vediet ,,pravne,, diostat na obe zahradky.
Chobot
01.04.15,08:57
Podľa upresnení to bude, ako som predpokladal - že exekútor sa vyriešil iba na samotnom pozemku, ale na cestu (v spoluvlastníctve pána Hraska) je stále exekúcia. Mohli by sme teraz začať filozofovať, aké rôzne situácie môžu nastať. Čo ale s veľkou pravdepodobnosťou nenastane je to, že by exekútor zobral tú cestu.

Ty kúpiš záhradu zbavenú tiarch. Nebude na ňu žiadna exekúcia. Ale nie si vlastníkom cesty. Vlastníkom cesty bude naďalej pán Hrasko, ale ten s tým nič nenarobí. Exekútor bude viesť záložné právo exekúcie naďalej, kým si pán Hrasko nevysporiada svoje dlhy.

Je tiež nepravdepodobné, že by ti ostatní spoluvlastníci povedali, že nemôžeš chodiť po ich ceste k záhrade (neviem, koľko je tam spoluvlastníkov, ale stále je tam pán Hrasko, ktorý fakticky "zastupuje" teba voči ostatným). Takže aj keby ťa chceli ostatní vylúčiť, cez vlastníctvo pána Hraska budeš mať prístup k záhrade (napr. keby tam urobili závoru a kľúč dali len spoluvlastníkom cesty - tým pádom by pán Hrasko mal právo mať kľúč od závory).

Preto nevidím veľké riziko pri takejto kúpe. Akurát môžeš mať problémy, ak v budúcnosti budeš chcieť predať tú záhradu a kupujúci bude požadovať aj podiel na prístupových cestách. To ti môže skomplikovať predaj záhrady, ak záujemca bude na tom trvať.

Ak odkúpiš susediacu záhradu a spolu s ňou aj podiel na prístupovej ceste, tak si vvbyvený. Stačí ti len zlomok podielu na prístupovej ceste (nemusíš mať podiel na ceste ku každej záhrade).

Aj tak by ale bolo lepšie vidieť priamo na katastrálnej mape, ako je tá parcela záhrady umiestnená, kde ide cesta a kto všetko je vlastníkom cesty. Prípadne ktorú záhradu to ešte plánuješ dokúpiť.

Ak to nechceš dať na verejné fórum, pošli mi do súkromnej správy obec, kde sa tie parcely nachádzajú a aj čísla parciel.
LimoJoe
01.04.15,15:52
Ano ano presne tak, toto by bol fajn scenar. Ohladom spolocnej cesty je to jedno nakolko je tam 100 zahradiek a cesta ma 3000m2 kazdy jeden vlastni 1/3000m2 takze je jedno staci mi fakt jeden podiel. To co mna trapi je ,,byvale,, napojenie na p.Hraska a ci to niekdo bude moct napadnut. Problem je ze neviem co tresko urobil a ako to vysporiadal hlavne ako vyzeral LV pred tym ked tam bol este p. Hrasko a pravdepodobne 10 exekutorov a jeden Tresko leasing. Ide mi oto ze exekutorovia vedeli o majetku p :hraska a preto museli vystupovat aj v LV p. Hraska (zahrada) urcite vsetci exekt. sa nehrnuli iba do pristupovej cesty. Asi sa dostaneme iba na spekulativnu uroven ale bojim sa ze niekdo napadne vysporiadanie Treska vs. Exekutor atd. Na slovensku je to tak ze p. Hrasko bohuzial prisiel o zahradu, Tresko ju preda a zoberie koruny a fyzicky bude moja. Ak ku niecomu dojde zoberu alebo vymahat ju budu odomna a koniec pretoze je to najjednoduchsie. Ako napriklad tisic prikladov s ,,autom,, bazar preda kradnute auto niekomu vsetko v ramci zmluv a este ho aj zaeviduju ten niekdo ho preda dalsiemu a potom zistia ze vlastne auto bolo kradnute a zakon pride a zoberu ti auto bez nicoho lebo je to najjednoduchsie. Ako extrem priklad ale vsetko je mozne. Neviem existuje moznost alebo archi historie LV na katastroch? (kde by bolo mozne vidiet ako to prechadzalo medzi majitelmi a hlavne zapisi) Cital som o ,,vydržani,, a to je riadna exotika teda... Kazdopadne dakujem chobot, urcite dam vediet ako to dopadlo resp ak sa to podary poslem ti konretne cisla :)