zlatica76
01.04.15,07:56
Vo firme nakupujeme ochranné pomôcky vo väčšom množstve naraz, a naraz sa aj vydávajú. Účtovanie faktúry a následného výdaja je mi jasné.

Problém je, že ak dám jednorazovo tento nákup do nákladov, dosť výrazne to ovplyvní výsledok bežného mesiaca. Napadlo ma, že by som takúto spotrebu postupne časovo rozpúšťala napr. počas doby 12 mesiacov.

Ak OOPP nakúpim v januári - nemám problém použiť nasledovné účtovanie:
faktúra OOPP ..... 112/ 321
výdaj OOPP ...... 381 / 112
"spotreba" OOPP ..... 501 / 381 (12x)

Ale môžem toto účtovanie použiť aj na prelome rokov? T.j. ak OOPP kúpim v novembri a chcem ich "odpisovať" do budúceho novembra? Z hľadiska dane z príjmov by to mal byť náklad tohto roka, ale bude to problém, ak si to rozdelím do dvoch rokov?

Dopĺňam:
Ide o to, že v ČR majú takýto popis k účtu 381 a niečo podobné očakávajú, že budeme účtovať aj na SK.

(2) 381 - Náklady příštích období
(2.1) Účtují se zde výdaje běžného účetního období, jež se týkají nákladů v příštích obdobích, a sice konkrétních jednotlivých účtů v účtové třídě 5, např. náklady na zařazení většího rozsahu drobného nehmotného nebo hmotného majetku do používání, nájemné placené předem, předplatné.

Logiku z hľadiska ekonomiky firmy to má - ide mi o to, či to môžem využiť na SK a ako to daňovo ošetriť.
KEJKA
01.04.15,10:27
na Slovensku sa účtujú nepoužité OOPP na sklad - účet 112
zlatica76
01.04.15,12:18
Kejka, to je mi jasné.

Ale ide o to, že v januári vydám za 10.000 eur OOPP - t.j. už ich nemám na sklade (t.j. 112 = 0). T.j. už nie sú nepoužité - sú rozdané medzi jednotlivých zamestnancov.

Ale pretože v hodnotení firmy mi 10.000 eur jednorazovo robí dosť problém, potrebujem to "rozliať" do celého roka (resp. na obdobie 12 mesiacov) - preto sa pýtam, či je možné použiť účet 381 na takéto "rozliatie" nákladov.

Ak je to obdobie jan-dec nie je problém, lebo na konci roka bude 381 nulová, ale čo v prípade, ak kúpim OOPP v novembri a potrebujem to rozdeliť do budúceho októbra?
KEJKA
01.04.15,12:27
ja si myslím, že hoci v PU to nie je tak exaktne uvedené, môžeš použiť účet 381 aj na takéto prípady a to aj cez dve zdaňovacie obdobia. OOPP sa vydávajú štandardne napr. na 2 roky, tak je logické tieto náklady "rozlievať".
K tomu ti pomôže interná smernica, kde takéto špecifické prípady popíšeš.