llentikaa
01.04.15,09:40
Máme zamestnanca, ktorý si velmi nepravidelne cvaká dochádzkovú kartu a potom si časy dopisuje len rukou, navyše si píše časy kedy už nik iný nieje v práci a teda to nevieme odkontrolovat. Tento mesiac sa mi stalo že si rukou dopísal odchod cca o 8 hod. neskor ako bola skutočnosť(čo viem pretože som si ten den zapísala, že nebol v práci). Ake opatrenia z toho mozem vyvodiť? Ide o závažné porušenie prac. disciplíny? Chceli by sme mu dať okamžité skončenie ale neviem či je toto taký dôvod...čo poviete?
veronikasad
01.04.15,07:42
máte vypracovaný pracovný poriadok, s ktorým bol (proti podpisu) oboznámený ? Písomne ste ho upozornili na porušenie pracovnej disciplíny ?
Tweety
01.04.15,07:42
Upozornila by som ho s tým, že ak sa to bude opakovať, budeš to považovať za porušenie PD s možnosťou okamžitého skončenia PP alebo výpovede.
llentikaa
01.04.15,07:44
nemáme pracovný poriadok , a ešte sme ho neupozorňovali.
veronikasad
01.04.15,07:46
Treba urobiť jedno aj druhé, inak ak napadne neplatné okamžité skončenie prac.pomeru na súde firma neuspeje.
llentikaa
01.04.15,07:46
Hej aj ja som nad tym, tak rozmyšlala..dakujem
llentikaa
01.04.15,07:57
Aha, ja som sem nastupila len nedavno ale neviem o tom ze by mali vypracovaný pracovný poriadok, neviete mi poradit kde by som našla nejaky vzor podľa čoho ho urobiť?
veronikasad
01.04.15,08:03
v akej oblasti firma podniká ?
llentikaa
01.04.15,08:14
výroba izolátorov do televízorov :)
veronikasad
01.04.15,08:27
llentikaa
01.04.15,08:37
Super dakujem, vypracujem pracovny poriadok ale v tomto prípade nám to uz asi nepomoze ked tento zamestnanec ním nebol oboznámený predom ...ale mozeme ho upozorniť , oboznámim ho s prac. poriadkom a následne ak ho znova poruší môžeme spravit okamžitú vypoved ze?
veronikasad
01.04.15,08:40
Treba ho písomne upozorniť a oboznámiť s prac.poriadkom. V ňom treba uviesť že falšovanie evidencie dochádzky sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ak sa to u neho ešte raz zopakuje, môžete s ním okamžite skončiť pracovný pomer
llentikaa
01.04.15,09:36
Dobre, dakujem za pomoc :)
Llívia
01.04.15,09:47
Dala by som do pracovného poriadku aj to, že "necvaknutie" dochádzkovej karty je tiež porušením pracovnej disciplíny.
Llívia
01.04.15,09:48
OT: Ak nemôžete pridať hodnotenie, vymažte všetky znaky nasledujúce po "html" , potom to už pôjde.
kukučka
01.04.15,09:51
Prečo neodpovedáte, ale komentujete?
llentikaa
01.04.15,09:54
kde je možnosť odpovedat?
jales
01.04.15,10:45
Pozor na okamžité skončenie - poznám firmu, ktorá presne pre toto prehrala súdny spor, lebo nemala dôkaz, že zamestnanec bol poučený, že si nesmie sám dopisovať - opravovať dochádzku.
fortunka
01.04.15,10:58
No ja mám taký dotaz: keď raz má zamestnanec dochádzku a má povinnosť si ju zapisovať, teda dostal na to podklady, presne vie čo a prečo sa to vypisuje.. nie je to dostatočné? Ku každej činnosti treba mať vypracovaný pracovný poriadok? AJ k tomu ako zatvoriť dvere na wc? Lebo je to z mojho pohľadu elementárna vec: Zamestnac si vždy po príchode zaznačí príchod do práce, pri každom odchode - odchod s dôvodom a pri ukončení "smeny" odchod... keď príde nadriadení, pozrie do papiera.. zamestnanec nie je zapísaný, že je v práci je to z mojho pohľadu absencia, ak je zapísaný že je v práci a nie je tam je to opustenie pracovneho miesta bez povolenia... hotovo. Nevyplnenie dochadzky po príchode do práce a hocijaké opravovanie a doplňovanie je porušenie PD a ja by som mu okamžite napísala pokarhanie. Ak by sa to opakovalo tak dovi...
Na súde? no ak zamestnávateľ preukáže, že zamestanec vie že si má tu dochádzku písať (veď si ju aj píše, ale pozmeňuje fakty a klame v nej, dopisoval dodatočne... čo nadriadený zistí kontrolou na mieste v práci), tak čo ešte má dokazovať? že zamestanec nevedel, že má uvádzať pravdivé údaje? a zapisovať sa hneď?
Llívia
02.04.15,04:56
Fortunka, co je psáno, to je dáno. Kedysi som bola neomylne presvedčená, že ak zamestnanec má neospravedlnenú absenciu, je to závažné porušenie pracovnej disciplíny a zamestnávateľ s ním môže okamžite skončiť prac. pomer. Bolo mi to vyvrátené s odkazom na rozhodnutia súdov, kde vyhral zamestnanec práve kvôli chýbajúcemu prac. poriadku, v ktorom by bolo vymedzené, čo to je hrubé porušenie prac. disciplíny.
Vo svete treba do návodov písať, že nesmieš dať mačku do sušičky prádla, na Slovensku treba do návodov (pracovného poriadku) písať, že sa dochádza nesmie falšovať :D
tannenkau
02.04.15,05:18
lebo komentovať možeš viackrát :D

a odpovedať iba raz
fortunka
02.04.15,07:36
no neviem, absencia je porusenie zakladnej povinnosit zamestnanca, ktore vyplyvaju z pracovnej zmluvy, ale aj zakonnika prace.. prihliadne sa na zavaznost porusenie, ak mi nepride do prace zamestnanec, ktoreho pritomnost je nutna v praci a tym sposobi ekonomicku skodu, nemame sa o com bavit... je to hrube porusenie prac.discipliny. Zo slusnosti a ucty to riesim raz pokarhanim, pripomeniem tam ake maju povinnosti, druhy krat to budem riesit okamzitou vypovedou... a to je vsetko. Specialny pracovny poriadok sice mame teraz, kedze sme sa "rozsirili", ale aj ked sme ho nemali platilo to pre vsetkych. Pri podpise zmluvy kazdeho so vsetkymsi oboznamime, podpisuju v pracovnej zmluve ze vsetkemu porozumeli a suhlasili. Ak sa budu tvarit ze o nicom nevedia, tak ich problem, kludne ma mozu dat na sud :))) My zase za drobnosti nevymyslame a nesekyrujeme :P
Ale samozrejme chapem co chces povedat :)))
avalik
02.04.15,08:11
Predpokladám, že zamestnanec má svojho priameho nadriadeného, ten ho môže kontrolovať, upozorňovať na dodržiavanie pracovnej disciplíny. Ak je určený pevný pracovný čas zamestnanec bez vedomia nadriadeného sa nemá čo zdržiavať na pracovisku - minimálne z pohľadu BOZP. Ak máte pružný pracovný čas aj tam musí byť ustanovený vo vnútropodnikových predpisoch základný a prevádzkový pracovný čas.

Ak máte "cvakačky" tak by ste k nim mali mať vydané aj nejakú smernicu/poučenie a tam by mal byť uvedený spôsob náhradnej evidencie dochádzky v určitých prípadoch. Napr. ručné dopisovanie do karty, len s podpisom priameho nadriadeného - a ten keď podpíše, že zamestnanec tam v určitom čase bol, tak je za to aj zodpovedný - so všetkými právnymi dôsledkami.

Neviem v akom postavení si ty voči danému zamestnancovi, ak nie si jeho priamy nadriadený, môžeš len upozorniť zamestnávateľa na zistené skutočnosti.