Drndaa
01.04.15,09:47
Dobry den chcela by som sa opytat mam 2 mesiac otvorenu zivnost bez dotacie,ale co ak otehotniem co potom?je lepsie zrusit zivnost alebo iba pozastavit?budem mat narok na matersku?musim mat odpracovany jeden rok alebo ako to je?viem ze prvy rok sa socialne odvody neplatia je lepsie sa dobrovolne pripoistit?dakujem
veronikasad
01.04.15,07:49
Ako začínajúci SZČO nie si povinne poistená v SP. Podmienkou pre vznik nároku na materské je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktívne nem.poistenie v čase nástupu na materskú.
Kedy skončil tvoj posledný prac.pomer a kolko trval ?
Drndaa
01.04.15,07:53
Toto je to,že ja som skončila školu a začala podnikať lebo nebola iná možnosť ale človek nikdy nevie čo sa prihodí a preto ak môžem tak chcem na to myslieť dopredu..
Drndaa
01.04.15,07:55
A to,že do júna 2016 nemusím platiť sociálku je síce pekné ale ak mám prísť o materskú tak si ho radšej budem platiť alebo teda ake mam prosím Vás možnosti???
veronikasad
01.04.15,08:02
Lacnejšie získaš poistenie ak sa niekde zamestnáš popri živnosti na minimálny úväzok na dohodu. A keď zistíš že si tehotná, potom sa prihlásiš na dobrovolné poistenie (celý balík) v sociálnej poisťovni. Lebo mesačne platba dobr.poistenia z min. vymer.základu je cca 140€
Drndaa
01.04.15,08:15
Veronika keď spomínate dohodu tak aj to má niečo spoločné lebo napr. ja som už popri škole robila vyše roka na dohodu alebo aj teraz kým som bola v skúšobnej dobe tak som bola na dohodu..
Jana Motyčková
01.04.15,08:16
Súhlasím s Veronikou. Ak by si na materskú išla až po 1.7.2016, a vzniklo by ti povinné nemocenské poistenie zo szčo, tak nárok na materské vznikne z tohoto poistenia a nie je potrebné riešiť dobrovoľné poistenie. Čiže teraz nejaká dohoda s akýmkoľvek nízkym pravidelným príjmom. Keď otehotnieš, treba sa aktuálne spýtať, čo robiť.
Jana Motyčková
01.04.15,08:21
Pri dohode je dôležité, či bola s nemocenským poistením Popri škole zvyčajne býva dohoda o brigádnickej práci študentov a tá je bez nemocenského poistenia. Aká skúšobná doba to bola - to bol pracovný pomer so skúšobnou dobou? Ak áno, nejaká doba nemcenského poistenia tam vznikla. Ak je tam aspoň pár mesiacov (2-3) , tak stačí riešiť situáciu po otehotnení (čo najskôr).
Drndaa
01.04.15,08:25
žienky ďakujem Vám veľmi pekne ale som z toho strašný jeleň..dobre teda rozumiem,že:

1. stále platiť len zdravotku tak ako aj doteraz, kludne do toho 1.7.2016 ???
2. žiadne dobroveľné pripoistenie neriešiť??
3. uzatvoriť nejakú dohodu na moje meno s pravidelným príjmom??
Drndaa
01.04.15,08:32
Bola to dohoda o pracovnej činnosti,ktorá trvala 3 mesiace a potom som otvárala živnosť. A dokonca od októbra do cca januára som mala tiež dohodu o pracovnej činnosti akrz jednej promo agentúry.
veronikasad
01.04.15,08:45
prever si na sociálnej poisťovni či si z týchto dohôd bola nemocensky poistená. Ak ano, tak dohodu teraz riešiť nemusíš. Keď budeš tehotná, ozvi sa na Porade.
Zo živnosti budeš platiť len zdravotné poistenie.
veronikasad
01.04.15,08:46
aký je predpoklad príjmu=tržieb v roku 2015?
Drndaa
01.04.15,09:44
cca 11000€ (teda toto je suma co som vypocitala mesacny prijem krat 12mesiacov)