Markétuš
01.04.15,11:11
Dobrý deň, môj nadriadený potrebuje niekoho poslať na služobnú cestu do zahraničia, no nakoľko nenašiel dobrovoľníkov rozhodol sa tam poslať človeka príkazom. Môže si to dovoliť aj napriek tomu že v prac. zmluve máme jasne dané miestu výkonu práce a služobné cesty v zmluve nie sú nijak dohodnuté?
veronikasad
01.04.15,09:13
kto je ten niekto ? Vzťahuje sa na neho zákaz vysielania na prac.cestu ?
ivka70
01.04.15,09:15
Moze byt splneny bod 2:

Zamestnávateľ nepotrebuje súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu, ak:
- ide o pracovnú cestu v rámci obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca,
- vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce,
- sa zamestnanec dohodol v pracovnej zmluve, že bude vykonávať pracovné cesty.

http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/cestovne-nahrady/vysielanie-zamestnancov-pracovne-cesty.html
Llívia
01.04.15,09:16
Zákonník práce
§ 57 Pracovná cesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
Markétuš
01.04.15,09:28
práve že vzťahuje... nadriadenému to ale akosi neprekáža...
Markétuš
01.04.15,09:28
ohradili sme sa týmto paragrafom 57 zákonníka práce, ale naďalej trvá na tom že dotyčný bude musieť ísť keď mu to dá príkazom...
Llívia
01.04.15,09:43
Akú prácu vykonáva ten dotyčný?
Llívia
01.04.15,09:50
Ak dotyčný nevykonáva prácu v zmysle ...To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. ... zamestnanec môže odmietnuť na ňu nastúpiť. Nemusí ísť a zamestnávateľ mu oficiálne nič nemôže.
Llívia
01.04.15,09:51
Rovnako by nemusel na prac. cestu ísť, ak by mu zamestnávateľ neposkytol preddavok, na ktorý má zamestnanec nárok pri zahraničnej pracovnej ceste, vyplýva to zo zákona o cestovných náhradách.
Markétuš
01.04.15,10:13
ide o manuálnu prácu skladníka...proste blbý výmysel vrchnosti na zbytočnú a hlavne dlhú prac. cestu... čiže radíte trvať na odmietnutí?
Zuzanka_ba
01.04.15,12:06
Tak skúšať to môže a bude, treba si uvedomiť, že je to len forma psychického nátlaku zo strany zamestnávateľa. Ak už na ceste trvá, nech mu zamestnávateľ ten príkaz dá písomne, aby ho zamestnanec mohol aj písomne odmietnuť. (Čo bolo povedané medzi 4 očami sa ťažko preukazuje.) Povinnosť nastúpiť na SC zamestnancovi nevyplýva ani zo Zákonníka práce ani z jeho pracovnej zmluvy.
.....
§ 57 ZP
Pracovná cesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
......
V najhoršom prípade zamestnávateľ vyvodí akože disciplinárne postihy - dá mu papier o porušení pracovnej disciplíny, resp. dostane okamžitú výpoveď, resp. bude inak zamestnancovi strpčovať život.
Alebo aj nie, ´rozumný´ zamestnávateľ si nájde menej odolného zamestnanca pre svoje výmysly (nakoniec sa nájde iný kto na služobku pôjde).
Llívia
02.04.15,04:35
Áno, odmietnuť.
Wotan
02.04.15,07:03
ja by som v pohode isiel aj dobrovolne... spravim si vyletik, pozriem si okolie, dostanem diety... co sa ti nepaci? :)
Ing. Ľubomír Janoška
02.04.15,07:54
aj do KĽDR?
ivka70
02.04.15,07:59
Ktory zo zakozov vyslania na SC sa na teba vztahuje?
veronikasad
02.04.15,08:23
Ivka, ja som až teraz zaregistrovala, že § 57 bol novelizovaný (nesledujem odkedy) a boli z neho vypustené obmedzenia pre osoby starajúce sa o dieťa a osamelých pracovníkov. Tam bola mierená moja otázka. Ale tieto obmedzenia už z § 57 vypadli ...
Markétuš
02.04.15,08:50
účel služobky je sám o sebe demotivujúci ... a nakoľko vysielajú iba jedného, tak to užívanie si okolia len v spoločnosti samého sebe preferuje len málokto...
Soňa K
02.04.15,08:57
Ešte som nepočula, že by na služobnú cestu chodili dobrovoľníci ....
Markétuš
02.04.15,09:05
ono to nieje štandardná služobná cesta, a keďže určený pracovník nesúhlasí s vyslaním, tak sú im dobrý aj dobrovoľníci, kt. ale napokon tiež nenašli...
Llívia
02.04.15,09:34
Soňa K, tvoja odpoveď ako rieši otázku?
buchač
02.04.15,11:54
Llívia...až príliš rieši túto otázku.
Celkom správna pripomienka..
buchač
02.04.15,11:56
Markétuš (Dnes 11:50) účel služobky je sám o sebe demotivujúci ..
============================
Aj by som rád vedieť, wo co gou...
Že kde, za akým účelom (presnejšia špecifikácia), akou dopravou, na ako dlho...atď.
tannenkau
02.04.15,17:56
A dopredu si aj hľadať nové miesto