Iwo
25.10.04,11:06
Príbuzní (4 osoby) sa rozhodli obdarovať ma nehnuteľnosťou(ako som sa dozvedel neskôr-vraj je to výhodnejšie kvôli daniam). Jedná sa o starý dom, ktorý nutne vyžaduje nákladnú rekonštrukciu. No po zavkladovaní do katastra som sa dozvedel, že existuje 10-ročná lehota, v ktorej si môže darca rozmyslieť svoj čin a stiahnuť ho späť. Existuje nejaký spôsob, ako sa voči takémuto prípadnému skutku poistiť, aby som bol definitívnym majiteľom tejto nehnuteľnosti? Netúžim investovať niekoľko stotisíc do rekonštrukcie a následne sa po pár rokoch ťahať po súdoch, prípadne ich ešte aj prehrať.
Čo vy na to? Ďakujem za odpovede. Ivan
Fany
25.10.04,19:47
Je tá možnosť, ale tiež to nieje také jednoduché. V darovacej zmluve ste mali mať vymedzené, za akých podmienok je nehnuteľnosť darovaná. Iba v prípade porušenia týchto podmienok je možné takýto dar stiahnuť. Ak to v zmluve nemáte, potom to musí byť zvlášť hrubý prečin voči tebe alebo tebe blízkym osobám (viď obč.zákonník) a ten musí byť dokázaný. Ak nemáš takéto úmysly môžeš spokojne spávať.
Fany
25.10.04,19:49
A okrem toho, z daru sa neplatia žiadne dane a ako viem tak od nového roka 2005 ani z predaja nehnuteľností. Zákon totiž vynechal daň z darovania a daň z predaja nehnuteľností obmedzil iba do 31.12.2004
Velettka
28.08.06,11:25
Chcem Vás poprosiť o radu, v tejto oblasti nie som zbehla ....
Rodicia chcu darovat byt svojej dcere (nechcu aby to islo cez dedicske ked zomru, tak to chcu vysporiadat este teraz za plneho rozumu) ... ake povinnosti tej dcere s toho vyplynú a čo musí ona s tým následne urobiť? platí sa dačo za dar? :) ďakujem vopred za odpovede :)
Palino
28.08.06,11:33
Dcéra, okrem toho, že dá darovaciu zmluvu na vklad do katastra nehnuteľností nemá inú povinnosť. Daň z darovania sa už neplatí.
Velettka
28.08.06,12:22
a ani rodičia nemajú žiadnu inú povinnosť ?
Palino
28.08.06,12:29
Ani rodičia nemajú žiadnu inú povinnosť.
Velettka
28.08.06,12:29
ĎAKUJEM :)
vieroslava
04.09.06,16:04
Ty, ako nadobúdateľ nehnuteľnosti musíš podať oznámenie na Miestny úrad o vzniku daňovej povinnosti a rodičia, keďže už nehnuteľnosť nevlastnia, oznámenie o zániku daňovej povinnosti. Jedná sa o daň z nehnuteľnosti. Túto povinnosť máte vykonať v lehote do 30 dní odo dňa vkladu darovacej zmluvy do katastra nehnuteľností. Následne do konca januára nasledujúceho roka podáš daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti.
vieroslava
04.09.06,16:06
Apropo, ešte správcovi bytového domu je potrebné nahlásiť zmenu vlastníka, lebo v zmluve ste mali určite uvedené, že pristupuješ k zmluve o výkone správy.
Ivi1974
10.09.07,07:57
Mala by som k tomu ešte aj ja jednu otázku. Pri darovaní je jedno, či obdarovaní sú v príbuzenskom vzťahu, alebo nie?
vieroslava
17.09.07,10:13
Áno, je úplne jedno, či obdarovaní sú s darcami príbuzní alebo nie.