lajka252
01.04.15,14:05
Ak som cerpal z x kapitol uvediem x odkazov ? Ako je to s uvádzaním strán v akom prípade ich uvádzam v bibliografických odkazoch? Ak ich uvediem tak uvádzam rozsah kapitoly resp. článku alebo len rozsah stran z ktorych som cerpal ? napr kapitola je od 42-52 a ja som cerpal len zo stran 48-49

Prosim o radu
Dakujem
ivka70
01.04.15,12:14
Svojho konzultanta BP ci DP si sa pytala?
Andy Kralik
01.04.15,12:16
standardne citujete autorov -
Ak kazdu kapitolu napisal niekto iny, tak kazdu kapitolu z ktoej sa cerpalo zvlast
Ak ide o identickych autorov, moze sa citovat aj cela kniha

Po upresnení autorom:
Cituje sa celá kapitola. Nie len strany, ktoré sa použili.
lajka252
01.04.15,12:19
a ako je to so stranami musim uvadzat cisla stran lebo nie v každej praci su uvedene
Andy Kralik
01.04.15,13:32
Keby som v citacii nemal uvedene cisla stran , povazoval by som citaciu za neuplnu. Ale ked publikacia nie je cislovana, hold, cisla si nevymyslis...
Mária27
01.04.15,15:33
Podľa autorského zákona je to súborné dielo.

zák 618/2003

§ 6
(2) Autorom súborného diela ako celku je fyzická osoba, ktorá vybrala alebo usporiadala jeho obsah; práva autorov diel takto vybraných alebo usporiadaných v súbornom diele nie sú dotknuté.
Andy Kralik
02.04.15,03:42
Autorsky zákon sem nepleť. Ten s tým nič nemá. Cituješ poľa iných pravidiel.
Keď cituješ celú knihu, autori sú zostavovatelia.
Keď cituješ konkrétnu kapitolu, tá má svojich autorov. Zostavovateľov uvádzaš ako editorov-autorov diela.
Napr..
Mrkvička, J., Kaleráb J.: Čo nám rastie na záhrade. In Kapusta F., Kel F., (eds) Potreby pre záhradkárov.........
Mária27
02.04.15,06:35
Vždy sa musíš riadiť autorským zákonom. Základ je v § 6 - aj autor súborného diela má svoje práva, ak cituje z jeho knihy.
Preto som ho priložila, že sa tam nachádza viac ustanovení o súbornom diele. Pozri napr. §§ 17, 18, 34
kuravesele
02.04.15,06:41
Ak ide o DP alebo BP tak si pozri stránku : centrálny register záverečných prác

http://crzp.sk/


Metodické usmernenia, alebo smernice si otvor...
Andy Kralik
02.04.15,07:07
Miešaš hrušky s jablkami. Citovanie neriesi autorstvo a autorsky zakon neriesi citovanie. Pre citaciu plati statna technicka norma STN ISO 690
V citacii uvadzas kto je primarnym autorom kapitoly - primarbna zodpovednost a ked ide o suborne dielo musis sucasne uviest v akom subornom diele to vyslo a kto je autorom.
Citovat autorov suborneho diela ak citujes jeho kapitolu a ta ma inych autorov je nespravne.
Mária27
03.04.15,07:13
Norma upresňuje zákon - je v nej presne citácia autora s uvedením súborného diela a autora, z ktorého sa čerpá.