dusanz
01.04.15,17:07
Za rok 2013 som viedol daňovú evidenciu, podobne v minulom roku 2014, z čoho som včera podal daňové priznanie. Žiaľ, až dnes som zistil, že som asi mohol využiť paušálne výdaje a boli by pre mňa výhodnejšie. Tak mám dve otázky:

1. V evidencii mám dosť veľa zásob - niektoré som však mohol už vyradiť, lebo ich tam mám roky a sú už nepredajné / zastaralé. Nejako ma to netrápilo, tak som ich tam nechal (napr. aj počítač, monitor, keďže ich stále používam a mám cca 3-4 roky). Čo s tými zásobami, ak by som chcel prejsť na paušálne výdaje? Čo som pozeral zákony (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p51a), tak asi nič, to by nemali byť rezervy, takže môžem ignorovať? Nie som však účtovník, možno nerozumiem dobre pojmom alebo som nenašiel nejaké usmernenie / predpis.

2a. Pokiaľ zásobami nemusím navyšovať základ dane, tak je možné ešte dodatočným daňovým priznaním zmeniť účtovanie minulého roka 2014 z daňovej evidencie na paušálne výdaje?

2b. Ak je nutné hodnotu zásob pripočítať k základu dane, tak asi by bolo vhodné, aby som vyradil čo najviac zásob (tie staré nepoužiteľné) ešte za rok 2014 a teraz podal dodatočné daňové priznanie, kde by bol stav zásob ku koncu roka 2014 nižší, však? A od tohoto roku 2015 budem už využívať paušálne výdaje...
veronikasad
01.04.15,15:10
Čo rozumieš zásobami ? PC, monitor a pod. zaradené do používania zásoby určite nie sú ...
dusanz
01.04.15,15:20
No do roku 2012 som rozlišoval materiál, tovar na sklade a drobný majetok či ako to.. Ale potom bola nejaká zmena a účtovnícky program mi od roku 2013 tieto veci označoval zhodne ako "zásoby". A tak sa mi v zásobách stretli aj veci určené na predaj a aj tie, ktoré používam ja - čo ma veľmi potešilo, lebo ma obťažovalo rozlišovať to (totiž pôvodne som počítače predával, tak to v praxi aj tak bolo dosť zmiešané, napr. niečo som chvíľu používal a potom predal alebo naopak - nejaký tovar pôvodne na predaj som si nakoniec nechal ako drobný majetok)
marjankaj
01.04.15,15:27
Ale evidenciu zásob si povinný viesť aj pri "paušálnych výdavkoch".
Alebo o čo ti vlastne ide?
veronikasad
01.04.15,15:31
o žiadnej takejto zmene neviem, Drobný majetok zaradený do používania síce v peňažnom denníku zaraďuješ do stlpca zásoby, ale vedieš ho len na karte drobného majetku. Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa v zásobách nikdy neuvádzal.
dusanz
01.04.15,16:13
Neviem, ono je to asi jedno, proste v zásobách mám veľa vecí určených na predaj (za pár tisíc) a tiež drobný majetok (za pár tisíc). A otázka je, čo s tým pri zmene na paušálne výdaje.

Inak som to pozeral v prehľadoch a v roku 2012 boli predkontácie "Materiál", "Tovar a služby" a "Drobný majetok", od roku 2013 je to "Zásoby" a "Služby", toto je tá zmena, ktorú som uvítal - nemusel som rozlišovať drobný majetok od tovaru. Vo výkaze za 2012 je "Materiál" a "Tovar", v daňovom priznaní 2013 sú už len "Zásoby".

No a ja som najskôr do Materiálu a neskôr do Zásob zarátaval aj drobný majetok, možno to je zle. Technicky je to asi jedno, lebo všetko je v tej istej budove, niečo som proste označil sa "moje", ale formálne to mám všetko ako "Zásoby".
marjankaj
01.04.15,16:18
Evidenciu zásob si povinný viesť, ak máš zásoby. A tie ako sám hovoríš máš. Predpisuje ti to zákon.
A pri ukončení podnikania si povinný zvýšiť základ dane aj o tie zásoby. A vo tom to je.:cool:
dusanz
01.04.15,16:19
Hm, tak to som nejako prehliadol, potom to nemusím nijako riešiť a zostáva len otázka 2a, teda či ešte môžem minulý rok zmeniť dodatočným daňovým priznaním.

A má vôbec pri paušálnych výdavkoch zmysel niečo zaraďovať do zásob, keď sa výdaje ani nikde neevidujú? (asi len teoretická otázka, lebo pri paušálnych výdavkoch pochopiteľne nebudem kupovať tovar na ďalší predaj - preto mi ani nenapadlo, že by mohli byť nejaké zásoby evidované) Alebo ich budem len postupne znižovať, ako budem rozpredávať zvyšný tovar?
dusanz
01.04.15,16:21
Hm, vďaka za vysvetlenie, ja som v tomto trochu mimo, priznávam ;)
marjankaj
01.04.15,16:22
No za minulý rok už nemôžeš meniť spôsob uplatňovania výdavkov. Je to v zákone.
Zásoby budeš evidovať na inventárnych kartách, či sa ti to páči alebo nie. Neviem, čo si predstavuješ pod zaraďovaním do zásob.
dusanz
01.04.15,16:30
Čiže sa to dalo zmeniť len do včera, tak je? No tak mi treba, nemal som to robiť na poslednú chvíľu...

Myslel som to, že keď kúpim nejaké zariadenie, nikde nebudem evidovať žiadnu zmienku o platbe zaň, pretože nikoho nezaujíma (to je podstata paušálnych výdavkov, nie?) A tým pádom mi príde zbytočné ho evidovať v nejakých kartách - ak nikoho nezaujíma, čo kúpim, tak nikoho nezaujíma, čo mám kúpené. Či trepem nezmysly?
marjankaj
01.04.15,16:33
Trepeš nezmysly. Bude to zaujímať kontrolu. Nepredané zásoby si povinný zdaniť.
marjankaj
01.04.15,16:36
Pozri si §17 ods.8c.
dusanz
01.04.15,17:28
Asi sme sa nepochopili, ja nejdem ukončovať živnosť a nemám na mysli ani súčasné zásoby, tie som pôvodne chcel mylne zdaniť už pri prechode na paušálne výdavky, ale dozvedel som sa, že nie, len ich budem evidovať, kým ich nerozpredám alebo nevyradím.

Mám na mysli kúpu napr. zariadenia už počas účtovania s paušálnymi výdajmi. Keď nejaké zariadenie kúpim, potom:

a) Predám ho, tým pádom mi vygeneruje príjem a z neho platím daň a odvody (čo je mimoriadne nevýhodné pri paušálnych výdajoch, pretože do nákladov ide len 40% z predajnej ceny, čo tvorí fiktívny zisk 60% + rabat, takže tomuto sa budem vyhýbať - predaj tovaru nie je zlúčiteľný s paušálnymi výdajmi, preto som ich doteraz nevyužíval, tovaru som predával v desiatkach tisícov ročne).

b) Nechám si ho, tým pádom ho vôbec nemusím brať ako zariadenie pre živnosť, ale môžem pokladať za súkromné zariadenie nesúvisiace s podnikaním, pretože papierovo predsa nie je rozdiel, či ho kúpim pre živnosť alebo súkromne, lebo nikde výdaj neuvádzam. Nikoho tým neukrátim o daň, pretože som týmto nič nezarobil a ani nič nezískal.

Ešte na vysvetlenie situácie: Nešpekulujem tu pre nejaké daňové úniky, poctivo všetko platím, nič nerobím "bez papierov". Ale ide o to, že pôvodne som bol prevažne zameraný na predaj tovaru, robil som a predával počítače a podobne. Čím ďalej to bolo menej ziskové, tak som od toho postupne ustúpil a momentálne sa takmer výhradne venujem poskytovaniu odborných služieb, je to oveľa výnosnejšie. Tým pádom sa mi úplne mení situácia...
veronikasad
01.04.15,18:04
Účtovanie v peňažnom denníku je to v poriadku, len vo výkaze o majetku a záväzkoch (pre rok 2014 Účtovná závierka) - drobný majetok neuvádzaš
dusanz
01.04.15,18:32
No, tak potom som to vždy robil zle :( Ak som niečo použil pre seba, označil som to v evidencii skladu ako "drobný majetok", ale stále vykazoval v majetku pod zásobami. V podstate sa asi nič nedeje, lebo keby prišla kontrola, stále viem ukázať, že hľa, tu to mám. Len to zbytočne navyšovalo sumu zásob.