Janinkaaa
01.04.15,17:44
Neviete dáva DÚ pri kontrole "mastné" pokuty, keď zistia, že bola uskutočnená platba nad 5000,00 EUR v hotovosti ?
Teda počas roka 2014 sme vyplatili na účet FO 4000,00 EUR a v hotovosti na konci roka 2014 sumu 1600,00 EUR. Spolu 5 600,00 EUR.
Mysleli sme si, že jednotlivé sumy nesmú prekročiť hranicu 5000,00 EUR.
A veľmi zle sme si mysleli. Spolu celá suma nesmie presiahnúť 5000,00 EUR.
Ani neviem, čo by sme teraz mali robiť !!!

Nenapadá Vás niečo ?
marjankaj
01.04.15,17:50
Ani neviem, čo by sme teraz mali robiť !!!

No teraz asi mŕtveho chrobáka.:eek:
Janinkaaa
01.04.15,17:54
Aspoň som sa pousmiala. Vďaka
racham
02.04.15,09:02
A nie je to náhodou tak že ked je faktúra nad 5000 eur nesme byť uhradená v hotovosti ale tých faktúr môže byť viac nie je to limitované na rok v celku
juzek691
02.04.15,10:23
ved v hotovosti ste zaplatili iba 1600....
Žabinka
02.04.15,10:27
nie je podstatné koľko zaplatili v hotovosti, ale koľko je suma na faktúre.. ak je celková suma na fa viac ako 5000€, ani 1 cent z nej sa nemôže zaplatiť v hotovosti..
juzek691
02.04.15,10:39
§6 píše - Hodnotou platby v hotovsti je súčet hodnôt TÝCHTO platieb- týchto normalny človek , ktorý vie po slovensky pod tychto chápe platby v hotovosti a nie bezhotovostne platby
Žabinka
02.04.15,10:45
neviem síce o čom hovoríš, ale §6 ods. 2) hovorí: Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.
trošku si vynechal časť - ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb- a tu je to myslím pre každého človeka, ktorý vie čítať po slovensky, a ktorý aj rozumie tomu čo číta, celkom zrozumiteľné a jasné..
Mishok
02.04.15,13:38
žabinka - tak ako píšeš to vysvetľuje aj finančna správa, ale nevyplýva to takto zo zákona, nakoľko zákon aj jasne definuje co je platba v hotovosti:
§ 2
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
Mishok
02.04.15,13:44
marjankaj
04.04.15,10:34
Mishok, máš pravdu. Ten zákon je "svojrázne" napísaný a podobné je to aj v iných zákonoch v poslednej dobe.
Janinkaaa
07.04.15,10:02
Na základe §2 viem nejak argumentovať pri kontrole z DÚ ?
avalik
07.04.15,10:19
Nenapísala si podstatnú vec ... ci obe platby boli z jedného právneho vztahu

ak to boli výplaty vyplývajúce zo samostatných objednávok/zmlúv, tak je to OK

ak vsak máte jednu zmluvu/objednavku a toto boli platby k nej tak to v poriadku nie je
avalik
07.04.15,10:22
racham, suma sa skuma na pravny vztah (zmluva, objednavka...) ak z neho vyplyva nad 5000 tak ani jedna cast nemoze byt v hotovosti
Janinkaaa
07.04.15,10:23
Je to jeden právny vzťah. Týka sa to jednej obchodnej zmluvy.
Chrusťa
07.04.15,10:38
skúste spätne prerobiť zmluvu teda obchodný vzťah, transakciu rozdeliť na dve samostatné.
Janinkaaa
07.04.15,10:49
Je to dobrý nápad.
Ďakujem.
na-ta
12.05.15,13:56
Tiež si to moja predchádzajúca účtovníčka vysvetľovala inak. V r. 2014 bola fa vystavená na 6000 /5000+1000/ a zaplatili v hotovosti 5000 a ostatných 1000 bolo uhradené v ďalšom roku.
Neviem čo s tým, či je to veľký problém?