lado72
02.04.15,13:12
Dobrý deň, chcel by som si kúpiť strojné zariadenie v hodnote 9000 EUR bez DPH. Chcel by som ho odpísať v jednom roku a tak sa chcem opýtať, či ho môžem kúpiť od výrobcu akoby v dieloch na viac faktúr v priebehu dvoch mesiacov a takto ho odpísať.
Tweety
02.04.15,11:15
AJ keby si mal viac faktúr, nič s tým neurobíš. Majetok bude predmetom odpisu tak či tak.
lado72
02.04.15,11:41
Asi som to nesprávne formuloval. Vypadalo by to asi tak, že kúpim: 1 faktúra elektromotor, 2 fa oceľová konštrukcia, 3 fa softvér k stroju, 4 fa prevodovka, 5 fa elektroinštalácia a takto by to pokračovalo v menších faktúrach až kým bz som nemal všetky diely k zostrojeniu výrobného stroja. Zariadenie z týchto dielov si zložím sám.
Dáša_
02.04.15,11:47
no, problém je, že samostatné diely nemajú využitie. Využitie je až ako kompletný stroj. Alebo chceš povedať, že sama prevodovka bude funkčná a bude na niečo slúžiť? Nepotrebuje k tomu minimálne nejaký motor? Atd....
Tweety
02.04.15,11:59
je to stále ten jeden majetok, pretože tie časti nie sú samostatne funkčné, už som to napísala
lado72
03.04.15,18:10
Ak teda nekupujem stroj, ale len diely tak tie nemôžem dať do nákladov v priebehu jedného roku? Bude DÚ zaujímať načo som tie diely použil? Nikdy som takúto investíciu neriešil, takže s tým nemám skúsenosti. Doposiaľ som si vystačil s náradím do max 1000 EUR. Myslel som si, že ak to kúpim v súčiastkách , tak už nikoho nebude zaujímať čo s tým spravím a že z nich vyrobím zariadenie.
marjankaj
03.04.15,23:36
No napríklad mňa to zaujímať nebude. Môžeš si to dať ako VNZD a potom ani daňová kontrola nebude nič namietať. A vyhneš sa odpisovaniu.