bastajaja
02.04.15,14:45
dmc
02.04.15,13:29
skocit do banky a opytat sa priamo kompetentneho.
avalik
02.04.15,13:30
Ja by som sa najprv pozrela do zmluvy a potom by som sa isla informovat do banky.
duves
02.04.15,13:30
A v akom rozsahu sa bude meniť dispozične riešenie domu, resp. toho prízemia? Ak tam budeš mať iba kancelariu, napr. nejaku pre účtovníka, architekta, tak to nerieš.
bastajaja
02.04.15,19:58
Chcem malu kaviaren
duves
02.04.15,20:04
OK, treba to riešiť s bankou. Neočakavaj promptnu odpoved. To, že ludia menia užívanie RD nie je na každodennom programe a človek, ktoremu taku požiadavku odovzdáš s tym nemusí byť skúsený. Predpokladam, že k tomu sa vyjadrí niekto na ústredí (napr. znalec). Banka nemusí dať suhlas, ak by bolo riziko zníženia trhovej hodnoty domu.
Peggynka
03.04.15,04:41
Obchodné podmienky banky hovoria toto: Klient je povinný informovať banku o všetkých zmenách na založenej nehnuteľnosti (predmete zabezpeče
nia v zmysle záložnej zmluvy), ktoré môžu viesť k objektívnemu zníženiu hodnoty založenej nehnuteľnosti, najmä pri: poškodení založenej nehnuteľnosti, ktoré môže mať vplyv na jej stavebno-technický stav, predajnosť alebo účel užívania nehnuteľnosti, vykonaní stavebných úprav, alebo zmene účelu užívania založenej
nehnuteľnosti.
Dáš vypracovať projekt (zaplatíš),kde musíš zahrnúť všetky požiadavky na technické a materiálové vybavenie prevádzky kaviarne (napr.2x WC pre zákazníkov+WC pre zamestnancov,chladnička na zákusky,chladnička na nápoje,dvojitý drez alebo umývačka,skladové priestory atď),na OÚ požiadaš o zmenu užívania účelu stavby,potrebuješ vyriešiť meranie spotreby elektriny,plynu,vody atď.Ďalej nezabudni na investície:sklo,porcelán,príbory,stoly,stoličk y,kávovar atď,atď.Až to všetko spočítaš,tak zájdeš do banky a požiadaš o povolenie zmeny.
harctom
03.04.15,08:03
Ako sa riesi elektrika, voda, plyn? musim mat zo vsetkeho 2x merac, alebo nejaky podruzny merac?
Peggynka
03.04.15,08:15
Ako si to dáš do nákladov? A aj ceny pre podnikateľov sú iné.
harctom
03.04.15,09:25
na nete som cital ze zakon to nijako konkretne nespecifikuje, treba to rozuctovat pomernou castou tak aby sa to dalo obhajit pri danovej kontrole...hm
Peggynka
03.04.15,10:24
Pri daňovej kontrole možno obhájiš,ale u energetikov nie - tu máš podobný problém (pri prenájme nebytových priestorov na podnikanie v paneláku):
http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/20162-podnikanie-brani-nizsim-cenam-za-elektrinu/
bastajaja
06.04.15,06:29
toto zatial neriešim len chcem vedieť ako mám postupovať, aby mi banka dovolila učitú časť mať na podnikanie