Jozef1098
03.04.15,14:01
Som krátku dobu majiteľom e-shopu. Zaujímali by ma tieto otázky:
1. zákazník si objedná tovar, následne ho vráti. vystavím mu dobropis a dobropisujem teda vraciam mu len sumu za tovar, alebo aj za poštovné? (teda mám povinnosť zo zákona vrátiť aj poštovné?)
2. zákazník si objedná tovar, vráti z neho len časť. vystavím mu dobropis na vrátenú časť a vraciam mu aj poštovné?
2. zákazník si objedná 3 kusy tovaru. Reklamuje 1 kus objednaného tovaru z troch., reklamácia bola úspešná. musím vystaviť dobropis na ten jeden kus tovaru? musím mu dobropisovať/vrátiť aj poštovné?
Ďakujem veľmi pekne, poprosil by som Vás o jednoduché odpovede (t.j žiadne okopírované zákony)
Kabaka123
04.04.15,08:52
Jan Zamborsky
05.04.15,08:30
Podľa mňa,za poštovné nie, len za tovar, ktorý sa dobropisuje.
nunenko
05.04.15,12:17
Odpoviem ti len na tretiu, ale neber to, že záväzne, je to len môj názor.
Ty mu nehradíš poštovné, ale oprávnené náklady na vybavenie uznanej reklamácie. Je jedno či je to jeden kus z troch, alebo tri z troch.
bomo
08.04.15,11:00
Takže krátke odpovede :)

1. Áno, vraciate aj poštovné, ale zákazníkovi vrátite poštovné len do výšky najlacnejšej formy poštovného vo vašom e-shope.
Príklad: Najlacnejšie poštovné vo vašom internetovom obchode je 3.50 EUR za dodanie Slovenskou poštou na dobierku. Zákazník si pri objednávke vybral drahšiu formu doručenia prostredníctvom kuriéra za 8.50 EUR. Zákazníkovi vrátite len 3.50 EUR.

Samozrejme, ak zákazník za doručenie neplatil (mal poštovné zadarmo), tak mu žiadne poštovné nevraciate.

2. Áno, vraciate poštovné, ale opäť podľa pravidla uvedeného vyššie. AK by zákazník vrátil neskôr aj ďalšiu časť tovaru, poštovné mu ďalej nevraciate (pretože mu vraciate len to, čo zaplatil a to ste mu už vrátili pri prvom vrátení peňazí).

3. V tomto bode hovoríte o reklamácii, ale v predchádzajúcich bodoch sme sa bavili o vrátení tovaru bez udania dôvodu (odstúpenie od zmluvy). Takže neviem či sa pýtate naozaj na reklamáciu alebo vrátenie tovaru (je to zásadný rozdiel).

Viac info napríklad tu: Predávate tovar cez internet? Dokedy ho môže zákazník vrátiť? (http://www.uspesne-podnikanie.sk/predavate-tovar-cez-internet-dokedy-ho-moze-zakaznik-vratit)