andrea123
04.04.15,15:22
Dobrý deň, hľadala som v sekcii Pohoda, ale nikde som nenašla odpoveď, tak sa chcem spýtať novou otázkou, ako sa pracuje s Pohodou, keď nahadzujem prijatú faktúru, alebo vystavujem svoju. Ide o dátumy.
Pri prijatých faktúrach pohoda ponúka kolonky dátum zápisu, dátum odpočtu, dátum účtovného prípadu, dátum splatnosti, dátum dodania dokonca.
Takže - ak vylúčim dátum splatnosti, to je na dohode, tak jedno vypadlo
Teraz - dátum odpočtu by mal byť taký, ako mám na faktúre dátum dodania služby, tovaru, alebo čo...teda dátum daňového odpočtu
dátum účtovného prípadu - fakt neviem, nejak mi tam vychádza, že účtovný prípad prebehol vtedy, keď mi bolo dačo dodané, tak by som tam dala dátum dodania služby, teda ten dátum odpočtu
dátum zápisu - to nemám ani tucha, či to je dátum zápisu do knihy došlej pošty, či dátum zaúčtovania, dátum dodania, to zase myslím že ten dátum odpočtu.

A vzhľadom na to, že som trocha ešte nie taká dobrá účtovníčka, tak ak by bol dátum zápisu zápis do účtovného denníka, je nejaká zákonná lehota, do akej musím faktúru zaúčtovať do denníka? teraz ako na tú otázku pozerám, tak sa pýtam trocha hlúpo, lebo ak budem mať možnosť spraviť danové k DPH a budem mať odpočet, tak nič mi vrátené nebude, lebo ak faktúru dovtedy nezaúčtujem do denníka, tak mi pohoda nevypluje podklad na daňové...teda nejak mi to takto došlo, neviem či správne


A teraz vystavená faktúra má tieto dátumy
dátum vystavenia - to som tuším povinná ako platca vystaviť do 15 dní od dodania služby, aj ako neplatca platí táto lehota?
dátum daňovej povinnosti - fu to bude asi dátum, kedy bola služba dodaná...teda moja danová povinnost
dátum účtovného prípadu - to som v koncoch, zase asi účtovný denník, dátum ani srnka netuší
splatnosť nič - dohoda

A potom do toho vstupujú ešte zálohovky
prijatá zálohová má dátumy
dátum zápisu
dátum odpočtu
dátum účtovného prípadu
dátum dodania
splatnosť neriešim

A vydaná zálohová
dátum vystavenia
dátum daňovej povinnosti
dátum účtovného prípadu
splatnosť nič


Takže odborníkom už došlo, že mám vlastne dosť rozsiahlu otázku - a to som ešte neriešila zahraničné faktúry a tam platcov, neplatcov, prijaté zahraničné, vystavené do zahraničia, do EU, do tretích krajín


Ale ak mi niekto na túto otázku pošle nejakú krásnu sumarizáiciu, ktorá ma to konečne naučí a nebudem mať v dátumoch chaos, tak mu normálne pošlem čokoládu hocijakú veľku a plnku si môže sám vybrať :-))))

Ďakujem pekne za všetky reakcie
TatianaM
13.07.15,13:30
Mne to tiež nebolo jasné, tak som napísala na zákaznícke centrum. Preposielam vysvetlenie:

posielam Vám vysvetlenia k jednotlivým poliam:


- dátum zápisu - dátum zápisu prijatého dokladu do evidencie,
- dátum odpočtu - dátum pre zaradenie do priznania k dani z pridanej hodnoty a uplatnenie odpočítania DPH,
- dátum účtovného prípadu - dátumom uskutočnenia účtovného prípadu bude doklad zaúčtovaný do účtovného denníka,
- dátum splatnosti - dátum splatnosti záväzku,
- dátum dodania - dátum vstupuje do Kontrolného výkazu DPH. Do tohto poľa sa vypĺňa dátum dodania tovaru alebo služby v prípade, ak nie je zhodný s dátumom odpočtu.

Dôvod: Do Kontrolného výkazu DPH vstupujú doklady na základe Dátumu odpočtu, pričom v Kontrolnom výkaze DPH musí byť uvedený dátum dodania tovaru alebo služby.

Ak v poli Dátum dodania vyplníte dátum, do príslušného poľa Kontrolného výkazu DPH vstúpi dátum z poľa Dátum dodania.
Ak v poli Dátum dodania nevyplníte dátum, t. j. ponecháte pole prázdne, do príslušného poľa Kontrolného výkazu DPH vstúpi dátum z poľa Dátum odpočtu.