Pavol170
05.04.15,15:11
1- môžem -ako súkromná osoba- monitorovať priestor s nádobami na domový odpad pri nájomnej bytovke ?
2 - môže byť takýto záznam použitý pre odhaľovanie neprispôsobivých nájomníkov, alebo iných občanov?

Ďakujem za odpoveď.
kopretinka
05.04.15,14:00
nie
nie
misoft
05.04.15,16:01
NIE na druhú!
http://www.kameryazakon.sk/
http://www.bpis.sk/dokumenty/122-2013+novela-find.pdf
Poznámka:
Ad1) priestor s nádobami nie je tvoj majetok - je to verejný priestor. Ty v nájomnom dome (bytovke) vlastne ani nevlastníš nič z nehnuteľnosti.
Ad 2) takýto záznam môže byť použitý PROTI tebe pre porušenie zákona na ochranu osobných údajov.
taiko
05.04.15,16:12
podla mna by na tento tento ucel postacila dummy kamera. Nezbednici robiaci bordel spozorneju a bude to legalne. Mam zato, ze obvykle ti, co robia neporiadok, nemaju moc velke pravne, (ci ine) povedomie :). Takze ich ani nenapadne nieco skumat, ci nebodaj odhalovat pripadne porusenie zakona
Pavol170
06.04.15,14:10
asi to po dohode s obecným úradom urobím
misoft
06.04.15,17:37
Dohoda s obecným úradom nestačí. I tak by si musel dodržiavať Zákon na ochranu osobných údajov. Záznam by pre riešenie a odhaľovanie bol nepoužiteľný - získaný v rozpore so zákonom. Prípadný "nezbedník" by sa mohol na súde ohradiť voči získanému záznamu, podať na teba žalobu pre porušenie zákona = výsledok - on by bol "čistý" a ty porušovateľ zákona a ešte by si mu mohol i nemalé LÓVE cálovať.....
Okrem toho - je to obecný pozemok - nech sa obec stará.... berú predsa podielové dane, dane za nehnuteľnosti a pod....
jelalim
06.04.15,18:37
Podla mna mozes. Otazka je len co je monitorovanie. Ja ako dieta som monitoroval aj smetiarov vystrceny z okna. Niekedy mi aj zakyvali, to bola najvacsia radost. Ak by nieco vyviedli, predpokladam, ze kludne mozem ist vypovedat ako svedok.
buchač
06.04.15,19:07
1- môžem -ako súkromná osoba- monitorovať priestor s nádobami na domový odpad pri nájomnej bytovke ?
2 - môže byť takýto záznam použitý pre odhaľovanie neprispôsobivých nájomníkov, alebo iných občanov?

Jeden prípad z nedávnej minulosti v Čechách...podrobnosti si veľmi nepamätám a nejak sa mi nedarí nájsť link.

Chlapík sledoval kamerou LEN svoje auto, ktoré mal odparkované pred rodinným domom.
Raz sa stalo, že mu auto vykradli (alebo ukradli ?) a všetko zaznamenala kamera. Zlodejov chytili a títo boli postavení pred súd.
...a ajhľa...obhájca obvinených týchto bránil práve tým argumentom, že sledovanie bolo nelegálne a tudíž došlo k nelegálnemu konaniu.
Obvinení boli odsúdení k malým podmienečným trestom (alebo dokonca oslobodení ???) a majiteľ kamery musel čeliť obvineniu podľa zákona...
--------------------------------------

Je ale jasné, že inak by sa OČTK pozerali na iný trestný čin, ktorý by bol oveľa závažnejší....
Pavol170
26.04.15,07:33
Dobre

Nedávno prebehlo médiami - zo školskej jedálne vynášali zamestnanci - "niečo" - občania túto činnosť monitorovali a záznam zverejnili - nepočul som však zatiaľ nič o tom, že takéto monitorovanie bolo nezákonné ... ja chcem niečo podobné - napr. niekto zámerne otvorí dvere - zámok v otvorenom stave zamkne a už potom znemožní, aby sa dvere elektronicky zatvorili, tým ničí spoločný majetok a zároveň umožňuje vniknutie cudzích osôb do bytového domu a podporuje trestnú činnosť - ani toto nemôžeme monitorovať??
misoft
26.04.15,11:42
Monitorovali - áno - pohľadom. A potom zhotovili záznam mobilom na verejnom priestranstve z veľkej vzdialenosti.... teda ťažko identifikovateľné pri bežnom sledovaní.
Ty však chceš kamery do vzdialenosti cca 20m a to sú už jasné všetky tváre.
Preštuduj si poriadne ten zákon.....
Ing. Ľubomír Janoška
26.04.15,14:50