workohistorik
05.04.15,19:13
Otec má nárok na odchod do riadneho starobného dôchodku v októbri 2016. Momentálne je na PN (do asi polovice mája, kedy uplynie rok od začatia PN), ale bez pracovného pomeru. Čo sa mu oplatí viac - podať si žiadosť o Invalidný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok? Je po mozgovej príhode, ale chodí po vlastných, iba poberá nejaké lieky, takže sa obávam či má vôbec šancu na nejaký invalidný dôchodok, alebo ak by ho aj dostal, tak asi len polovičný. Čo sa týka jeho príjmu,tak ten nikdy nebol bohvieaký, a posledných 5 rokov robil buď za min. mzdu alebo za ešte menej. Neviem či tu už bola podobná otázka, lebo pri zadaní slov predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok mi našlo nejakých 25 strán, a ja som skončil niekde pri 16 strane. Nenašiel som konkrétne takýto prípad ako je prípad môjho otca, ale z prípadov iných ľudí som pochopil, že viac sa asi oplatí požiadať si o invalidný dôchodok. Problém je ale v tom, že o invalidný dôchodok si môže požiadať až v máji a počas toho kým mu ho priznajú, bude bez príjmu, pretože nárok na podporu asi nebude mať. V prípade predčasného starobného dôchodku - môže si podať žiadosť už teraz - keď je na PN-ke, ale už nie je v pracovnom pomere? Dúfam, že som napísal všetko potrebné.
ivka70
05.04.15,17:17
Na ziadost o invalidny dochodok netreba cakat a byt rok na PN.
Invalidny dochodok moze clovek dostat, ak splna podmienky diagnoz, aj bez PN.
Predcasny starobny dochodok sa krati o 0,5% za kazdych 30 dni pred riadnym terminom dochodku, treba si spocitat aj to, kratenie je uz dozivotne.
Peggynka
05.04.15,18:04
Nečakajte do polovice mája,vezmi otca na socpoisť. a nech mu spíšu žiadosť,aby mohol doložiť všetko,čo požadujú.A treba skontrolovať doby zamestnaní,či má všetko,pred časom posielala socpoisť. výpisy.Tu máš info:
http://www.socpoist.sk/vdok_simple-uplatnenie-naroku-na-invalidny-dochodok/1288s16704c
workohistorik
06.04.15,08:56
"Ak má žiadateľ z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti nárok na nemocenské alebo nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, o priznanie invalidného dôchodku je vhodné požiadať až vtedy, keď už je známy deň zániku nároku na uvedené dávky, pretože bez určenia tohto dňa nie je možné určiť deň priznania a sumu dôchodku, a tým ani rozhodnúť o priznaní dôchodku." - Ak som to správne pochopil, tak žiadosť o invalidný dôchodok si môže podať už počas PN-ky, ale musí vedieť presný dátum, kedy končí?
Peggynka
06.04.15,09:04
Ja som podávala žiadosť deň po skončení PN - 365dní (9.1.) a Rozhodnutie o priznaní som dostala až v koncom apríla a vyplatili mi ID spätne od 9.1.,ale až koncom mája.Celý čas (I.-V.) som bola bez príjmu.Najlepšie bude,poradiť sa s lekárom a v SP o určenie dátumu ukončenia PN.
martuli
06.04.15,10:26
súhlasím, jednoznačne invalidný je lepší, ako predčasný. Aj pre budúcnosť, ak by chcel brigádovať.
veronikasad
06.04.15,12:00
prečo si myslíš, že mu nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ? Podmienkou je 730 dní poistenia v nezam. v posledných 3 rokoch.