goana
05.04.15,21:57
Pekný deň prajem, som matka na rodičovskej dovolenke a vykonávam pre materské centrum (občianske združenie) aktivity pre mamičky. Nie som členka tohto OZ, vystupujem sama za seba ako fyzická osoba.Za tieto aktivity si účtujem malý poplatok a riadne platím dohodnutý prenájom materskému centru. Všetko je dohodnuté len ústne.Živnosť nemám. Chcem sa opýtať, či je to právne v poriadku prijímať peniaze bez živnosti, známa mi povedala, že pokým nemám ročný príjem 1200 eur, tak nemusím podávať daňové priznanie a tiež že nepotrebujem živnosť. Ako to prosím je? Stačí čestné prehlásenie, že som taký príjem ročne nemala (čo som ani nemala) alebo mám vydávať mamkám príjmové doklady? Môže ma niekto udať alebo prísť skontrolovať účtovníctvo?Pátram teraz v zákonoch,ale ani neviem, kde mám hľadať... Ďakujem pekne za odpoveď :)
marjankaj
05.04.15,20:20
No nie je mi jasné akú činnosť vykonávaš.
Rovnako ani pre koho. Píšeš, že pre občianske združenie, a potom zase, že ti platia mamičky.
Čo ti radí známa radšej nekomentujem.
marjankaj
05.04.15,20:24
A máš registračnú pokladňu?
avalik
05.04.15,20:27
Živnostenský zákon

§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
marjankaj
05.04.15,20:34
No napríklad prostitútka tiež sústavne vykonáva činnosť, ale živnosťou to nie je.
kopretinka
05.04.15,20:52
lebo to odporuje dobrým mravom.
marjankaj
05.04.15,20:55
Šak viem. Čítal som živnostenský zákon.:D
Ale je jedna sorta, ktorá to robí s súlade s dobrými mravmi. Niektoré manželky. Zaužíval sa pre ne termín zlatokopky.:---
goana
06.04.15,06:38
Robim v materskom centre montessori aktivity..ja platim centru prenajom za priestor a za aktivity,ktore robim si uctujem poplatok od mamiciek.materske centrum je obcianske zdruzenie.registracnu nemam,nie som zivnostnik.
avalik
06.04.15,06:45
ak nemas zivnost, tak mas problem, nelegalne podnikanie
pavol54
06.04.15,07:58
ale má miesto pokladne počítadlo lásky
goana
06.04.15,08:30
Nezohladnuje sa v zakone fakt,ze mam z toho minimalny prijem,cca 20 eur mesacne?to musim mat kvoli tomuto zivnost?nemozem ako fyzicka osoba robit tieto aktivity?..dakujem za odpovede.
marjankaj
06.04.15,09:26
Môžeš to robiť zadarmo. A potom nikto nemôže nič namietať.
marjankaj
06.04.15,10:05
A čo sú tie montessori aktivity, ktoré vykonávaš? Nemôžeš písať po slovensky?