reny01
06.04.15,12:13
Darovanie bytu, čo je potrebne pri darovaní, aký je postup.Je potrebné doložiť pristúpenie k zmluve o výkone správy ?Vdaka.
Ide o dar s dozivotnym uzivanim darcu.Chcela by som to dat s urychlenim.
Mal by tam byt vyssi poplatok.

Doplnene 7.4.2015, 14:26
Treba dat zmluvu aj zviazat u notara?
Kabaka123
06.04.15,10:57
dmc
06.04.15,12:23
Musi tu byt dobrovolny prejav vole bez podmienok a bezodplatne. Darca daruje predmet daru - obdarovany ho prijme. Spise sa darovacia zmluva. Predmet daru samozrejme musi byt vo vlastnictve darcu. Ak by tam boli tarchy - musi ich obdarovany prebrat (prijat). Darovacu zmluvu podpisu obe strany - podpis staci overit iba darcu. Vypracuje sa navrh na vklad do katastra ktory sa predlozi spolu s kopiou darovacej zmluvy (2x kataster + pre kazdu stranu ). poplatok za vklad 66€. Do 30 dni kataster zapise vklad do katastra.

Pri predmete daru netreba zabudnut na podiel na spolocnych castiach bytoveho domu a na podiel na pozemku - treba si vytiahnut list vlastnictva a odpisat casti podla neho.



V samotnej darovacej zmluve v jednom z bodov treba uviest pristupenie k zmluve o vykone spravy:

Ja som to uviedol napriklad takto:

Článok V.
Správa objektu


1. Obdarovaný pristupuje k zmluve o výkone správy č.XXXXXXX/2005 s dodatkom 2007, ktorú uzatvoril darca so Stavebným bytovým družstvom 952 99 HornaDolná, namestie SNP č.3,
--------------------------------------------------------------------

K doplnenej otazke - dozivotne uzivanie darcu.

- Ide o vecne bremeno - moze sa uviest v Darovacej zmluve aj ked ide vlastne o samostatnu vec. V tomto pripade si treba dat trosku pracu s presnou specifikaciou vecneho bremena - dozivotneho uzivania nehnutelnosti darcom - moze sa urcit aj cast nehnutelnosti a podmienky uzivania.

Aj ked to bude v jednej zmluve poplatok bude 2x 66 € nakolko su to "akokeby" dva ukony - Darovacia zmluva + zriadenie vecneho bremena. Ak zmluva o zriadení vecného bremena neobsahuje žiadny údaj o odplatnosti tohto práva, potom platí, že vecné bremeno bolo dojednané bezodplatne; povinnosť oprávneného z vecného bremena niesť primerané náklady na zachovanie a opravu nehnuteľnosti, ktorú užíva, tým nie dotknutá
reny01
07.04.15,07:55
Zmluva o vykone spravy - odkial vziat cislo spravy? Musim ist na bytovy podnik?
SIPO by som chcela nechat na seba ak sa to da.
dmc
07.04.15,09:05
Zmluvu o vykone spravy by mal mat darca. Ak ju nema treba ist na bytovy podnik (spravca). Akym sposobom bude obdarovany poukazovat platby za sluzby je na dohode zo spravcom. Za pripadne dalsie nedoplatky a nezrovnalosti odo dna zavkladovania zodpoveda majitel - cize obdarovany
ivka70
07.04.15,09:08
Podla mna pristupenie k zmluve o vykone spravy sa nepriklada k darocavej zmluve. K vykone spravy pristupi novy majitel, ked pojdete prehlasit vlastnika k spravcovi.

Ak si ty majitel a ides darovat byt, mozes elektrinu, aj SIPO ponechat na seba, len o tom treba upovedomit spravcu, ze platby za byt budu stale chodit z tvojho SIPO.
reny01
07.04.15,10:57
Dakujem, Daruvaciu zmluvu treba dat zviazat u notara ?
právnik-probono
09.04.15,01:05
ad reny01:
začnem od konca - áno je potrebné na darovacej zmluve overiť u notára podpis darcu, ak je súčasťou darovacej zmluvy aj zmluva o vecnom bremene, tak v tom prípade je potrebné na zmluve overiť u notára aj podpis obdarovaného ako povinného z vecného bremena. Notár zmluvu automaticky zviaže.

ad dmc - doplnenie:
tvoju vyčerpávajúcu odpoveď pre úplnosť je potrebné doplniť, že prílohou darovacej zmluvy, ak je predmetom daru byt, je potvrdenie správcu, že na prevádzanom byte neviaznu nedoplatky. Zmluvu o správe nie je potrebné k darovacej zmluve prikladať ako prílohu (stačí iba to vyhlásenie, ktoré si demonštratívne uviedol ako čl. V.), avšak obdarovaný by sa mal s ňou ešte pred samotným prevodom oboznámiť.
K správnym poplatkom za vklad ešte malý trik. Podľa KZ je možné podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad a tým pádom bude správny poplatok ponížený o 15e, takže namiesto 66e sa zaplatí 51e. Ak je súčasťou darovacej zmluvy aj zmluva o vecnom bremene, zľavu je možné si uplatniť iba na jeden zo správnych poplatkov.
právnik-probono
09.04.15,01:16
Ak chceš, aby katastrálny odbor rozhodol o vklade vlastníckeho práva v zrýchlenom konaní, je potrebné uhradiť správny poplatok vo výške 266eur (položka 11 bod 1. splnomocňovacieho ustanovenia zákona o správnych poplatkoch). Ak kataster v tomto prípade nestihne o vklade vlastníckeho práva rozhodnúť (bez zavinenia účastníkom a teda potenciálu prerušenia konania) do 15 dní, musí platiteľovi vrátiť rozdiel medzi sumou 266e a 66e.
tamtam2011
09.04.15,09:27
Takže keď napr. Rodičia chcú darovať dom dcére a majú aj dlhy, tak tie dlhy bude musieť splácať obdarovaná? Napr. Aj po smrti rodičov?
Chobot
09.04.15,09:45
Nie, dlh sa nedá darovať. Prečo by mala obdarovaná splácať dlhy po rodičoch? Kde si to čítal?
tamtam2011
12.04.15,20:33
Ok, tak potom zle som si vysvetlila čo bolo vyššie: keď je na dome ťarcha, obdarovany musi priať spolu s tym. A ja som si myslela, že do toho patria aj dlhy, vlastne pôžičky, ktoré splácajú a napr. zomrie darca, a ostanú po ňom už len dlhy, jednoduchšie sa dá odmietnuť dedičstvo a napr. Svoj dom daroval ešte predtym