KlaudiaKK
06.04.15,12:53
Jednoduché účtovníctvo plátca DPH : Auto obstarané na úver v 03/2015 – tretiny s tým, že sa bude používať aj na súkromné aj na firemné účely v pomere 80 /20 ( § 19 ods.2 písm.t Zák.o dani z príjmu) ale zároveň sa používa na plnenia aj oslobodené aj zdaniteľné čiže dph sa prepočítava koeficientom ( §49 ods.4 a §50 zák. o DPH ) - kombinácia na infarkt – ale aj to sa stáva -

Pri obstaraní na úver je možné odpočítať celú sumu DPH – ale :

nakoľko sa bude používať aj na súkromné aj na firemné účely dph rozdelím na
80 % - nárok na odpočet a ešte ju skrátim koeficientom a tú dph si uplatním v daňovom priznaní ?
A hlavne čo s tou zvyšnou DPH :
20 % dph plus zvyšok dph bez nároku po úprave koeficientom ide o obstarávacej ceny vozidla, alebo ako ostatné náklady do daňového základu alebo ako čo ? a ešte k tomu v jednoduchom účtovníctve ?

Toto je pre mňa podstatné pri výpočte obstarávacej ceny vozidla na účely odpisovania – to že ich budem krátiť tiež v pomere 80 /20 mi je jasné akurát sa odpis vypočítava z OC vozidla ktorej určenie mi pri tejto kombinácii účtovania nie je jasné

vie mi niekto poradiť ?
marjankaj
06.04.15,11:03
A na faktúre ti neuviedli obstarávaciu cenu? Dali tam iba DPH?
KlaudiaKK
06.04.15,11:16
Dali - to je v pohode ja viem základnú cenu obstarania vozidla ale - ako je to s tou DPH ktorú si nemôžem odpočítať či už z titulu koeficientu a aj toho že to ide na 80/20 - to sa pýtam, či tá dph neuplatnená do ceny obstarania alebo ako vedľajší náklad ? napr. cena vozidla 15000 + dph 3000 - to mi je jasné ale bordel mi robí tá DPH na ktorú nemám nárok :(
marjankaj
06.04.15,11:30
Opýtaj sa FS. Aký máš brať koeficient? Či ten predbežný(ktorý by ti mali vopred schváliť) alebo ten skutočný(po skončení kalendárneho roku, ktorým si povinná upraviť odpočet DPH v poslednom mesiaci roka). Len tak na okraj ten skutočný asi bude každý rok iný.:eek:
Minulý rok to bolo jasné, teraz je to na prd.:eek:
KlaudiaKK
06.04.15,12:49
ja ten koeficient už mám asi 5 rokov, takže ani s týmto problém nemám - používam koeficient, ktorý mi vyšiel pri prepočte v decembri - takže - toto som som zrovna nechcela vedieť. Moja otázka bola, že čo s DPH na odpočet ktorej nemám nárok - ide do obstarávacej ceny HIM alebo ?
marjankaj
06.04.15,13:11
Áno neuplatnená DPH ide do obstarávacej ceny viď §25 ods.5c.
Ale v poslednom období roka by si mala prepočítať koeficient podľa skutočnosti, a nie podľa minulého roka. To máš každý rok rovnaké príjmy?
KlaudiaKK
07.04.15,04:19
ano, každý rok prepočítavam koeficient, to viem :) v decembri vysporiadam DPH a tým pádom mi aj to upraví OC HIM - veď odpis uplatňujem na konci roka, takže keď bude "fsjo jasno" tak vypočítam konečný odpis. Či ?
marjankaj
07.04.15,06:22
Áno máš pravdu, na konci roka by malo byť fsjo jasno.;)
No každý rok upravovať OC sa mi vidí akési "neobvyklé". Síce je to upravené v §25/7, ale rád by som vedel ako sa s týmto vysporiadavajú účtovné softvéry ako napríklad KROS. Ešte že zrušili zrýchlené odpisovanie(teda okrem skupiny 2 a 3):eek:
marjankaj
07.04.15,06:24
Ale tí čo majú účtovné odpisy mesačne, tak tí z toho budú nadšení. Čo za debila vymýšľa takéto zákony.:eek:
KlaudiaKK
07.04.15,08:49
Veď tú OC upravím tento rok v decembri , vypočítam odpisy a tak budem mať hotovo, nasledujúce roky budem už len odpisovať - veď DPH je vysporiadaná, OC určená, odpis vypočítaný a už mi môžu .... :) ale aj tak - budem počítať ako český žandár a dúfam, že pri kontrole mi aj tak niečo vytknú . No aj tak ďakujem za komenty :)
marjankaj
07.04.15,08:57
Taky pravda.
Ale zase treba aj zohľadniť §54/3c zákona o DPH. Či je zmena koeficientu väčšia ako 0,10.:eek:
sabinka02
15.01.17,14:20
Dobry den, prosim Vas ako ste postupovali? DPH na ktoru ste nemali narok na odpicitanie ste dali do OC vozidla? Dakujem