MareceK87
07.04.15,02:21
Zdravim, dnes sme boli ucastnikmi dopravnej nehody kde vinnik bol pod vplyvom alkoholu. Ucastnici sme boli traja kde vinnik nabural najprv auto stojace za nami a to naburalo nas. Celu vec riesila na mieste policia... vinnika zobrala v podstate ihned do cely predbezneho zadrzania, posadka auta za nami odisla na osetrenie do nemocnice...

Co znamena ze aktualne nemame "Spravu o nehode" podpisanu od ziadneho ineho ucastnika, kedze ju nebolo s kym spisat.

- Moja otazka je ci nam ju vobec treba ak vec riesila policia? Ak ano ako dalej postupovat?



Dalsie otazky su o tom ako a kde si uplatnit skodu ktora nam na aute vznikla. Mame v podstate 2 moznosti:

1. PZP vinnika

2. Nase havarijne poistenie s GAP (bez amortizacie, s 5% spoluucastou)

- Pocita sa pri uplatneni skody z PZP vinnika amortizacia auta? (auto ma aktualne 4 mesiace a ~7000km)

- Da sa pri uplatneni havarijneho postenia vymahat spoluucast z PZP vinnika?



- Co je podla vas lepsia moznost a preco?
Chobot
07.04.15,05:06
Najlepšia možnosť je dať si opraviť auto z havarijnej poistky. Na nahlásenie škody ale potrebuješ zápisnicu polície z nehody. Mali by vám ju vydať v najbližšie dni. Zatiaľ môžeš nahlásiť škodovú udalosť v tvojej poisťovni, nech urobia obhliadku.

Poisťovňu vinníka si môžeš zistiť aj sám, ak vieš EČV auta vinníka tu:

http://pzpvozidla.sk/ako-zistit-kto-mi-sposobil-nehodu

a túto poisťovňu nahlásiš v tvojej poisťovni (kde máš havarijné poistenie).

Tvoja poisťovňa ti opraví auto bez amortizácie. Najprv síce zaplatíš spoluúčasť, ale poisťovňa túto spoluúčasť si uplatní v poisťovni vinníka, kde on má PZP. Po uhradení sumy spoluúčasti z poisťovne vinníka ti bude tebou zaplatená spoluúčasť vrátená. Potrvá to pár týždňov, ale tak to chodí.