kittike23
07.04.15,10:45
Moja mama zdedila po rodičoch záhradu, tá záhrada bude napísaná na nás t.j. na mňa a brata.
Z tej záhrady chceme vybaviť stavebný pozemok, t.j. zaviesť vodu, plyn a elektrinu.
Keď bude už vybudovaná infraštruktúra, chceme ten pozemok predať.
Platí sa potom nejaká daň ? ak niekto s tým má skúsenosti všetky by prišli vhod.

ĎAKUJEM !
Chobot
07.04.15,09:29
No, trochu si to predstavuješ ako Hurvínek válku. To, že zo záhrady chcete urobiť stavebnú parcelu neznamená, že sa to dá. Treba si najprv zistiť v územnom pláne obce, či vôbec na tej záhrade je povolená výstavba.

Ak áno, potom tie siete. Ako ďaleko od pozemku sú siete? Kde je cesta? Je priamy prístup z verejnej komunikácie na pozemok?

Treba urobiť znalecký posudok na pozemok (v súčasnosti záhrada). Až všetko urobíte a budete to predávať, možno aj ubehne 5 rokov a budete od dane oslobodení.

Ak to ale predsa len stihnete predať do 5 rokov, tak daň by sa mala platiť z rozdielu hodnoty pri nadobudnutí a ceny predaja. Teda zo zisku. Len neviem, či investície sa dajú zarátať do nákladov.
kittike23
07.04.15,12:47
cesta je pred pozemkom.... z oboch strán už stoja rodinné domy....
ivka70
07.04.15,12:57
Akym sposobom bude na vas zahrada napisana?
Mama vam ju daruje alebo sa zriekne dedicstva a dedite vy alebo ...?
Chobot
07.04.15,13:26
Aha, tak to je iné. Potom to už je stavebný pozemok.

V katastri totiž neexistuje druh pozemku že "stavebný pozemok". Ak v LV je tá parcela vedená ako "záhrada", tak je na nej možné stavať, netreba s pozemkom na katastri nič robiť.

Ak chcete priviesť až na pozemok, tak môžete, Ale bude treba na to povolenia správcov sietí. A pripoja ich až potom, čo sa dom postaví. Bez revíznej správy plynozariadení napr. plynári nenamontujú plynomer.

AKo som hore písal, nechajte si ten pozemok ohodnotiť znalcom k obdobiu darovania. A pri predaji skúste spraviť cenu na zmluve vo výške hodnoty znaleckého posudku, potom váš zisk bude nulový a nebude z čoho platiť daň.