silvia
25.10.04,10:41
Prosim o radu skusenejsich. Zamestnavatel chce dat vsetkym 17 zamestnancom rovnaku vymeru dovolenky 25 dni. Je to OK?
monika-s
25.10.04,09:03
Dobrý deň, myslím že sa treba stále odvíjať od zákonného nároku, t.j. 20 a 25 dní. Ak chce dať zamestnávateľ dovolenku "navyše", môže napr. v rámci kolektívnej zmluvy, prípadne vnútorného predpisu. Ale myslím že to bude vždy 20+5 a 25+5.
Janca
25.10.04,09:07
Podla mojho zistenia je vsak danovo uznana dovolenka "navyse" len pri kolektivnej zmluve. Preto aj ked male firmy to maju v internej smernici, danovo tato dovolenka nie je uznana /iba ako pripocitatelna polozka/. Ak sa nieco zmenilo pre tento rok opravte ma ?
Luba2
25.10.04,09:14
Nie je to bežné, ale je to v podstate v poriadku. Bežne totiž ak chce zamestnávateľ zvýšiť zamestnancom výmeru dovolenky, zvýši sa napr. o týždeň oproti zákonníku práce všetkým zamestnancom. To znamená, že do 15 odpracovaných rokov majú 5 týždňov a nad 15 odpracovaných rokov majú 6 týždňov dovolenky. Môže sa však stať, že niektorý zamestnanec, ktorý má odpracovaných nad 15 rokov tento postup zamestnávateľa nazve diskrimináciou (§ 13 Zákonníka práce), nakoľko vlastne mladší kolegovia sú oproti nemu vo výmere dovolenky zvýhodnení. Ale to už by rozhodoval súd.
silvia
25.10.04,10:00
Takze je aj tych 5 dni navyse danovo uznany naklad alebo nie?
accad
25.10.04,11:39
5 dni navyše oproti ZP je daňovo uznateľný náklad iba v organizáciach, ktoré majú odbory a toto navýšenie zapracované do kolektívnej zmluvy. V malých firmách je to daňovo neuznateľný náklad, je to dobrovoľné plnenie zo strany zamestnávateľa.
tibor
25.10.04,14:32
mám to podľa funkcií v práci - to jest každá funkcia má istý počet dní dovolenky nárok na rok...zatiaľ som s tým nemal problém...v podstate je tak určené, kde je +5 a kde nie.