matkod7
07.04.15,23:58
Ahojte,

posobim ako SZCO a dodavam sluzby (vysledkom mojej prace moze a nemusi byt dielo podla autorskeho zakona). Odberatel ma tlaci do podpisania zmluvy, mal by som niekolko otazok ohladom obchodneho prava. Zmluva sa v zjednodusene sklada z troch casti autorsky zakon, doverne informacie a zodpovednosti.

1. za poskytnutie dovernych informacii mam zmluvnu pokutu (cca 12000 eur za kazde porusenie + nahrada skody) - ako sa taketo nieco dokazuje (staci ako dokaz napr. svedok?), ako to prebieha? Podla zmluvy je pokuta splatna do 5 dni. Takze ak si zmluvna strana povie, ze som nieco porusil, posle mi vyzvu na pokutu a ako sa da branit?

2. Ako sa dokazuju skody, ktore mohli vzniknut mojou cinnostou? Pracujeme na spolocnom produkte s inymi dodavatelmi, ako sa dokaze, kto je za co zodpovedny? Hypoteticky - zruti sa dom, zodpovedny je projektant za zly navrh, alebo ten co kladol tehly a kladol ich zle, alebo ten co vyrobil nekvalitnu maltu, pripadne kto?

3. Je skodou aj skoda, ktora znikla objednavatelovi pri nedodani diela na cas? Hypoteticky: vyrabam naradie, objedna si ho u mna objednavatel, ja mu objednavku neodoslem na cas podla dohody a on tym padom to nemoze pouzit pri nejakej jeho zakazke a vznikne mu usly zisk - som za toto zodpovedny?

4. Usly - predstavme si situaciu ako v 3. ale s tym, ze dodam naradie na cas. To sa ale zakaznikovi pri praci pokazi - som zodpovedny len za to, aby som naradie, ktore som dodal opravil, alebo si objednavatel moze narokovat usly zisk o ktory prisiel ked s pokazenym naradim nemohol pracovat?

5. Zmluvne pokuty objednavatela. Ak je moj objednavatel zaroven dodavatelom niekoho ineho a kvoli mojej cinnosti nemohol dodat svojmu objednavatelovi dielo. Moze si u mna narokovat zmluvnu pokutu, ktoru mal dohodnutu so svojim objednavatelom ako skodu?