hostiska
08.04.15,05:28
Zamestnanec bol 04.0.32015 na "posudkovej kontrole" a bolo mu povedané, že miera poklesu sa mení z viac ako 70% na 55%. V mesiaci marec bude už ZC aj ZĽ platiť poistné v nezamestnanosti 1%? Resp. bude sa to nejako alikvotne rátať na dni kedy bol plne invalidný a kedy iba čiastočne? Samozrejme, že papier zo SP ešte v ruke nemá ani ZC, tak čo mi poradíte. Čakať na potvrdenie zo SP, alebo to urobiť už tento mesiac a vystaviť mzdu s odvodom na PvN?

Ďakujem
Bolcari
28.04.15,07:20
Dobrý deň, mala som rovnaký prípad kedy zamestnankyni znížili ID na 50 %. Rozhodnutie mi priniesla o 3 mesiace, na SP mi teraz robili kontrolu a museli sme doplatiť spätne poistné od mesiaca kedy jej znížili invaliditu. Takisto sa to prepočítavalo alikvotne v mesiaci, kedy jej znížili invaliditu, na SP mi presne povedali ako sa to robí: vymeriavací základ vydelíte počtom dní v mesiaci, výsledok zaokrúhlite na 2 des.miesta dole a vynásobíte počtom dní kedy už nemala nárok na plný ID. z tohto VZ potom vypočítate plné odvody (takisto sa to počíta aj pri priznaní starobného dôchodku). Ked som sa pýtala ako mám postupovať v takom prípade v budúcnosti - či mi majú zamestnanci hneď po posudkovej nahlásiť zmenu alebo až keď im príde rozhodnutie, povedali mi, že pokiaľ sa jedná o starobný dôchodok je lepšie počkať na rozhodnutie a potom spätne opraviť tie mesiace ktorých sa to týka (tam sa bude vracať poistné zo strany SP), v prípade zníženia ID ak to zamestnanci nahlásia hneď, je dobré hneď vypočítať vyššie odvody, ako potom doplácať spätne (môže SP počítať aj penále).
hostiska
28.04.15,09:33
Krásna odpoveď ďakujem :)