eha
25.10.04,10:52
Chcem sa opýtať ako sa postupuje, keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi podľa §63 (org.dôvody) s výpovednou lehotou 2 mesiace a zamestnanec si vo výp.lehote nájde nové zamestnanie? Je mu povinný zamestnávateľ doplatiť mzdu až dokonca podpísanej výpovednej lehoty? Ďakujem
Luba2
25.10.04,09:01
Ak je záujem z obidvoch strán, môže zamestnanec ukončiť pracovný pomer dohodou ešte pred uplynutím výpovednej doby. A mzdu mu zamestnávateľ vyplatí len do ukončenia pracovného pomeru dohodou, nie do konca výpovednej doby.
vladan
25.10.04,09:25
Chcem sa opýtať ako sa postupuje, keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi podľa §63 (org.dôvody) s výpovednou lehotou 2 mesiace a zamestnanec si vo výp.lehote nájde nové zamestnanie? Je mu povinný zamestnávateľ doplatiť mzdu až dokonca podpísanej výpovednej lehoty? Ďakujem§ 76 ods. 2 ZP hovorí o tom, ak zamestnanec súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby, tak mu má zamestnávateľ vyplatiť odstupné ... (o mzde sa tu nehovorí vôbec). Ale keďže tvoj prípad je, že on by chcel skončiť pracovný pomer už v dobe plynutia výpovednej doby, tak som na vážkach :confused:

... ale keď tak rozmýšľam ... tak by som to riešila asi takto: keďže zamestnanec využil právo pracovať ešte dva mesiace vo výpovednej dobe a "odmietol" odstupné, a vo výpovednej dobe ma požiadal o skončenie pracovného pomeru (lebo si našiel nové zamestnanie), tak jeho žiadosti o skončenie pracovného pomeru k dohodnutému dňu vyhoviem a vyplatím mu iba mzdu, ktorú odpracoval. Čiže nič viac a nič menej... , čiže k dohodnutému dátumu mu vypočítam mzdu.
Ale možno má niekto praktické skúsenosti a riešil to úplne inak, takže počkám na ďalších poradcov :-)
Pekný deň
eha
25.10.04,09:52
Ďakujem Vladan, tiež si myslím, že ak už zamestnanec podpíše výpoď s výpovednou lehotou, tam už nie je prečo riešiť nejakú náhradu mzdy ak odíde pred skončením výp.lehoty/zdá sa mi to aj logické/. Mňa len zmiatol jeden známy, ktorý mi tvrdí, že sa s týmto prípadom sa stretol vo svojej firme a vyplácali zamestnancom náhradu mzdy až do skončenie výp.lehoty....no neviem...pridám sa k Vladanovi a budem čakať ešte na poradcov z praktického života :-))))
rosemary
25.10.04,09:59
Nebolo by lepšie, ak chce pracovník odísť skôr dať výpoveď dohodou? A v tom prípade nie odstupné.
vladan
25.10.04,10:03
Ďakujem Vladan, tiež si myslím, že ak už zamestnanec podpíše výpoď s výpovednou lehotou, tam už nie je prečo riešiť nejakú náhradu mzdy ak odíde pred skončením výp.lehoty/zdá sa mi to aj logické/. Mňa len zmiatol jeden známy, ktorý mi tvrdí, že sa s týmto prípadom sa stretol vo svojej firme a vyplácali zamestnancom náhradu mzdy až do skončenie výp.lehoty....no neviem...pridám sa k Vladanovi a budem čakať ešte na poradcov z praktického života :-))))
eha, niečo mi hovorí, že to takto bežalo, ale už strašne dááááávno - teda za účinnosti starých zákonníkov práce :-), ale v tomto čase by som postupovala, tak ako som uviedla :-)

... dobre čítaš... uviedla ... ja som (prosímpekne), žena - ja viem, že je to hlúpe, že som si dala taký "mužský" nick, ale používam ho už strašne dlho, takže kvôli "tradícii":D
Pekný deň želá
Vlaďa
elenka
25.10.04,10:40
Som toho istého názoru ako Vladan - keďže neskončila pred začatím plynutia výpovednej doby, tak jej odstupné neprináleží a ak zamestnávateľ súhlasí so skončením pracovného pomeru v priebehu výpovednej doby, tak vyplatí mzdu na ktorú má nárok za skutočne odpracované dni.
eha
25.10.04,10:54
Ďakujem za odpovede. Vlaďa ja som si už v prvej odpovedi prečítala, že používaš na konci slovies "a", takže mi bolo jasné že ide o "ženskú" :-)), super "krycí manéver"....Zatiaľ ď. a "teším" sa na ďalšie riešenie rébusov....