1Zuza
09.04.15,11:58
Pri podávaní daňového priznania dane z motorových vozidiel za rok 2014 som sa riadila ako vždy § 99 ods. 5 "ak ide o daňovníka § 85 ods. 2 písm. a/ - správu dane vykonáva DU miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Avšak - volala mi správkyňa dane, že tieto vozidlá /vozidlá zamestnancov/ som mala podať na DÚ podľa trvalého pobytu fyzickej osoby, pretože sa menil zkon 563/2009 o správe daní... kde v § 7 sa hovorí o miestnej príslušnosťi správcu dane ods. 1 - a. V osobitých predpisoch , ktorými sa máme riadiť je aj zákon č. 361/2014 Z.z. - o dani z mot. vozidiel. Prosím Vás - už mám v tom naozaj chaos - vie mi niekto pomôcť.? Samozrejme ma upozornila , že budem platiť pokutu. Ď a k u j e m.
1Zuza
09.04.15,10:04
Ale keď sa mám riadiť osobitným predpisom - v ktorom je uvedený aj zákon 361/2014 - o dani z MV - tak v tom nevidím logiku. inak ďakujem.
avalik
09.04.15,10:24
Tetuške by som zavolala a odporúčala ešte raz si prečítať príslušné zákony.

Mám za to, že si postupovala správne a nemôžu ti dať pokutu. Zamestnanec vo vzťahu k DzMV nie je daňovníkom a preto nemôže byť uplatnený § 7 Daňového poriadku - trvalý pobyt FO.

Daňovníkom v prípade DzMV je zamestnávateľ a miestnu príslušnosť pre vozidlá zamestnancov, ktorým prepláca cestovné náhrady má určenú v § 13 ods. 1 zákona o DzMV - sídlo zamestnávateľa.



361/2014 Z. z.Zákon o dani z motorových vozidiel

§ 13
Správa dane

(1) Správu dane vykonáva správca dane, ktorým je daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 3 písm. e), správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak vznikne daňová povinnosť počas zdaňovacieho obdobia, správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

§ 3
Daňovník

Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá

e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.


§ 15
Prechodné ustanovenia

(2) Na správu dane za zdaňovacie obdobia, ktoré sa skončili najneskôr do 31. decembra 2014, je od 1. januára 2015 príslušný správca dane podľa § 13.


Daňový poriadok

§ 7
Miestna príslušnosť

(1) Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy5) neustanovujú inak, u fyzickej osoby miestom jej trvalého pobytu6) a u právnickej osoby jej sídlom.

5) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 106/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 582/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 479/2009 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.



- tu je odkaz uvedený slovom "napríklad" takže sa vzťahuje aj na zákon 361/2014
______________________

Miestna príslušnosť na správu dane pre zamestnávateľa

Správu dane pre daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, vykonáva daňový úrad podľa sídla alebo trvalého pobytu zamestnávateľa.

Príklad

Podnikateľ so sídlom v Malackách je daňovníkom dane z motorových vozidiel ako zamestnávateľ, ktorého zamestnanec použil na pracovnú cestu vozidlo s nitrianskym evidenčným číslom.

Nakoľko Malacky sa nachádzajú v územnom obvode Bratislavského kraja, na správu dane je miestne príslušný Daňový úrad Bratislava (miestna príslušnosť sa zisťuje podľa sídla zamestnávateľa). Daňovník však môže podať daňové priznanie aj na ktorejkoľvek organizačnej zložke, resp. pobočke daňového úradu.
ref: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel/_informovanie#PreZamestnavatelaInf
avalik
09.04.15,10:24
Tweety, nesúhlasim ....podlžíš svoju odpoveď aj príslušným paragrafom zákona?
1Zuza
09.04.15,10:32
Ď a k u j e m - komunikujem s ňou telefonicky s tou tetuškou, písala som aj na finančnú správu - ale to trošku potrvá. Som tiež presvedčená o svojej pravde. Moc ďakujem.
avalik
09.04.15,10:35
Daj vedieť čo ti odpíše FS a ako tetuška zareaguje ;)
1Zuza
09.04.15,11:00
Telefonovala som s tetuškou - že ona volala do B. Bystrice /neviem komu/ a teda samozrejme ona má pravdu, lebo miestna príslušnosť - § 7 - osobitné predpisy sa netýkajú zákona 361/2014 aj keď je to tam uvedené. Tak to sú argumenty našej správkyne - inak DU NR. Tak ked sa trošku ukludním, jej zavolám, aby ma vyzvala písomne. tak budem ešte informovať. ešte raz vďake - necítim sa ako sám vojak v poli.
1Zuza
09.04.15,12:28
Tak som volala aj s právničkou DU, tak že oni majú pravdu, vôbec nevedela argumentovať žiadnym paragrafom , zákonom. Iba som sa dozvedela, že majú nový program a v tom to nejde spracovať - ??? Tak som jej oznámila, že nech nás vyzvú písomne a budeme na to reagovať. Som zvedavá, ako to dopadne.
avalik
09.04.15,20:35
Hore máš citované aj zo stránky finančnej správy. Počkaj si na písomnú výzvu ... urob si pre istotu screen obrazovky z linku co som ti dala. To ci to ide alebo nejde spracovat v ich programe ta nemusi zaujimat pre teba plati zakon.
1Zuza
13.04.15,07:17
Tak ja už neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Tomuto štátu my platíme dane? Tak volala som s tetuškou z DU NR, že ona mi vyzvu nemôže napísať, že jej to program nedovoli , že nas vyzve DU SE, kde má podnikateľ trvalý pobyt. Tak som volala na DU SE, samozrejme nás vyzvu. a tam mi tetuška povedala, že ak vypláca zamestnávateľ cestovné náhrady zamestnancom , daňové priznanie sa podáva tam, kde je jeho vozidlo registrované. Čiže ak je zamestnancova ŠPZ Poprad, daňové priznanie za toto vozidlo treba dať do Popradu. Poznajú vôbec títo ľudia zákony? Sú kompetentní robiť túto prácu?
avalik
13.04.15,08:20
No teraz som trochu mimo ... vysvelti preco si volala do NR, podnikatel s trv. pobytom v SE - to je SZCO zamestnavatel ci ako?
marjankaj
13.04.15,08:45
Netelefonuj. Komunikuj písomne, napíš na FS.
Ale zákon je jasný, ak to právnička DÚ neovláda, tak tam nemá čo robiť.
1Zuza
13.04.15,08:48
SZČO so zamestnancami - trvalý pobyt SE, sídlo firmy v NR .
marjankaj
13.04.15,09:03
A sme doma. Takto to potom vyzerá, keď nedáš kompletné údaje.
SZČO nemá sídlo, má iba miesto podnikania. V §13/2 je uvedené, že sa v tomto prípade postupuje podľa osobitného predpisu teda daňového poriadku.
marjankaj
13.04.15,09:08
Tetušky mali v tomto prípade pravdu.


§ 13
Správa dane
(1) Správu dane vykonáva správca dane, ktorým je daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 3 písm. e), správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak vznikne daňová povinnosť počas zdaňovacieho obdobia, správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
(2) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť správcu dane podľa odseku 1, postupuje sa podľa osobitného predpisu.19)



19) § 7 zákona č. 563/2009 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-563#f6830316) v znení zákona č. 331/2011 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-331)

Daňový poriadok
§ 7
Miestna príslušnosť
(1) Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy5) neustanovujú inak, u fyzickej osoby miestom jej trvalého pobytu6) a u právnickej osoby jej sídlom.
1Zuza
13.04.15,09:28
Konzultovala som to aj s auditorom, - v daňovom poriadku je § 7 , ktorý cituješ - "miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy /5 neustanovujú inak .... - a ten osobitný predpis ja aj zákon č. 361/2014 Z.z. - zákon o dani z motorových vozidiel . - kde sa píše v § 3 že daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba. a v § 13 ods. 1 - správu dane § 3 písm. E vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.
1Zuza
13.04.15,09:30
A ešte nenazvala by som to miestom podnikania, NR je sídlo ex. úradu, kde bol klient vymenovaný .
marjankaj
13.04.15,09:31
Stále nevieš pochopiť, že FO (SZČO je fyzická osoba) nemá sídlo????? Má iba miesto podnikania, a to sa v zákone o DMV nespomína.

Ak to tá tvoja auditorka odniekiaľ vyhrabe, že FO má sídlo, tak bude mať pravdu ona.

A potom na mňa pindajte, že sa hrám so slovíčkami. U mňa je zo zadarmo, ale s DU to bude za euráčiky.
1Zuza
13.04.15,09:35
Ďakujem za výstižnú odpoveď.