donkichot1
09.04.15,16:48
Zdravim. Prosim o info ak sa niekto vyzna ....Pred rokom som zdedil podu.Problem je, ze tie dve parcely sa nachadzaju v druzstevnom lane. Tak som druzstvo poziadal o vydanie nahradnych pozemkov a dal som to na vedomie aj obvod. pozemkovemu uradu.Podotykam este, ze pozemky su 90km od miesta mojho bydliska a najomnu zmluvu s druzstvom uzavretu nememam..Druzstvo mi vlani pisaomne dalo na vedomie , ze "Mi plynie rocna vypovedna lehota".Tato rocna vypovedna lehota uplynula 31.12.2014.Potom som osobne siel za predsedom druzstva.Vraj to musi agronom mi pridelit nahradne pozemky.Presli tri mesiace a ostali potichu.Neviem, ci by som nemal napisat na obvod.pozemkovy urad, alebo na SPF....Lebo ja mam tie pozemky v druzstevnom lane a nie je mozne teda vytycit svoje parcely.Jedine mi vydat nahradnu podu.A to neviem,ako mam druzstvo donutit, aby mi ich vydalo tie nahradne pozemky.Ci to nema nahodou v kompetencii SPF....Pekny den
Mária27
09.04.15,19:55
Ako dedič = nový vlastník si zo zákona vstúpil do nájomného vzťahu s družstvom.
O vydaní náhradných pozemkov pozri tu
http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=2187
ivka70
10.04.15,05:21
Nechce znamena co? Vyjadrili sa k tvojej ziadosti a zdovodnili?
marjankaj
10.04.15,06:41
No družstvo nemusí byť vlastníkom žiadneho pozemku, môže ich mať v prenájme. A teda ani ti nemôže vydať náhradný pozemok(lebo nie je vlastníkom, vlastníkom toho náhradného pozemku môže byť niekto úplne iný). Môže ti ho iba prenajať.

Teda neviem, čo si ty predstavuješ pod pojmom vydať.
donkichot1
11.04.15,11:53
Mne nukali najomnu zmluvu, len som ju nepodpisal...Poziadal som ich o vydanie nahradnych pozeemkov.Odpisali, ze mi plynie rocna vypovedna lehota. Ta uz uplynula, tak predseda slubil, ze mi vydaju....Natahuju zrejme cas, lebo uz tri mesiace je tomu , co sa mi neozvali.
donkichot1
11.04.15,11:59
Je to velke drustvo....myslim, ze nemaju podu len prenajatu.Urcite cast pody ma vo vlastnictve stat, tak rozmyslam, ci sa neobratit na SPF .Nech mi vyda podu v okrese CADCA (Tu BYVAm) a pozemky su v okrese RUzomberok...je to 90 km....ak mi aj daju nahradne pozemky, tak je to daleko. Pod pojmom vydat rozumiem to, ze mi daju inde nahradnu podu v primeranej vymere , bonite a ....tak znie zakon o vydavani nahradnych pozemkov.
Mária27
11.04.15,12:27
podaj na súd rozkaz na plnenie
donkichot1
11.04.15,12:43
Podat navrh na sud....Proste napisat-"Ziadam o vydanie nahradnych pozemkov PD......., lebo rocna vypovedna lehota z najmu uz uplynula". Takto nejak to napisat?
marjankaj
11.04.15,12:48
No čo si myslíš ty a čo je skutočnosť môže byť celkom niečo iné.
marjankaj
11.04.15,13:14
Inak trochu divná logika. Družstvo v Ružomberku ti má vydať pozemky v Čadci? A tak v Bratislave by si nechcel? Alebo na Bahamách?
Mária27
11.04.15,19:30
Musíš podať rozkaz na plnenie - na vyčlenenie pozemku v rozlohe (tvojho pozemku) a odovzdanie ti ho do užívania. Rozkaz musíš podrobne odôvodniť - že sa riadne skončil nájom, v zmysle zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, že družstvo užíva tvoj pozemok ´dalej bez náhrady, hoci ti družstvo prisľúbilo vyčleniť iný pozemok, aby si ho mohol užívať ako náhradný za rovnakých podmienok ako družstvo tvoje t.j. bezodplatne.

Pozri § 12a - zákon som priložila do príspevku
Ing. Ľubomír Janoška
12.04.15,05:32
Ak ste zdedili pôdu, ktorú má v prenájme družstvo, môže sa ukončiť nájomný vzťah a družstvo prestane používať Vašu pôdu.
Náhradné pozezmky za Vašu pôdu s tým nemajú nič spoločné. Ak prebehne komasácia, dostanete náhradné pozemky namiesto Vašich na základe úradného rozhodnutia; ak nie, tak "náhradné pozemky" môžete získať výmenou (ale to je podľa zákonov predaj a kúpa).
donkichot1
12.04.15,10:06
Problem je ten, ze tie moje pozemky su dva dlhé úzke pásy zasahujúce do družstevného lánu, čiže družstvo by muselo nejakým sposobom tie pozemky obchádzať.To keby som si ich oplotil...Chcem sa hlavne spýtať, nemá v kompetencii vydávať náhradné pozemky obvodný pozemkový úrad? Lebo aj tam som písal pred rokom, teda dal aj im na vedomie, že chcem náhradné pozemky. Potom mi priškla odopve´d z PD, že mi plynie ročná výpovedná lehota. táa už uplynula.Teraz komunikujem s družstvom a tí mi stále náhradnú podu nechcú vydať, aj keď mi to predseda sĺubil.Otázka znie.Nemal by som svoju žiadosť o vydanie náhradných pozemkov adresovať obvodnému pozemkovéemu úradu??
donkichot1
12.04.15,10:26
kdesi som cital, ze tie pozemky-ornu podu budem musiet obrabat.To akoze bude chodit obrabat podu na Bahamy?No logickejsie by bolo, keby mi vydal SPF podu v mieste bydliska. Ak je taky zakomn, ze tu podu musim obrabat, tak sa tesim ako budemm dochadzat 90 km do ruzomberka okopavat zemiaky napr...jadna sa o 6000 metov stvorc.
Ing. Ľubomír Janoška
12.04.15,11:28
Na Vašom mieste by som pokračoval v rokovaní s družstvom - otázkou, či majú určené pozemky na výmenu.
PS - súčasná situácia, keď Vám končí nájom, je pre Vás tiež nepriaznivá, pretože si neplníte povinnosť hospodárenia na pôde :(
donkichot1
12.04.15,11:47
Druzstvo ešte v januári so mnou komunikovalo,,,,,bol som tam trikráat a predseda mi slubil, že mi do mesiaca zavolá...Nezavolal.Tak som im písal mail.Ozvali sa až koncom marca, že mi budú volať a dohodnú termín, kedy by som mohol pozrieť náhradné pozemky.Lenže už mi nevolali, ani nedvíhajú telefón, ani neodpisujú na maily....Nič.Vedia, že som 90 km ďaleko, takže čo možem....Neviem, ako ich donutiť k spolupraci, preto sa aj tu na porade pýtam, kto tie NAHRADNÉ pozemky vlastne vydáva.
marjankaj
14.04.15,07:03
A prečo by ti mal SPF vydať pôdu v mieste bydliska? Akosi som mimo.
A na tie Bahamy sa odsťahuj, nebudeš musieť dochádzať.
marjankaj
14.04.15,07:07
Ak tebe sused dlhuje nejaké peniaze a nechce ti ich vrátiť, tak ideš za iným susedom aby ti zaplatil za toho tvojho dlžníka????:eek: