donkichot1
09.04.15,16:57
Zdravim.Chcem si dat zhotovit geometricky plan.Problem je, ze na LV v reg.E sme piati spoluvlastnici, z toho 2 su uz nebohi.Chcem sa spytat.Ak sa my traja dohodneme( Nadpolovicna vacsina ), ze si rozparcelujeme pozemok na patoro, ci nam to kataster uzna a povoli vklad. Dakujem moc za odpovede.
buchač
09.04.15,15:31
Problem je, ze na LV v reg.E sme piati spoluvlastnici, z toho 2 su uz nebohi.
Ak sa my traja dohodneme( Nadpolovicna vacsina ), ze si rozparcelujeme pozemok na patoro, ci nam to kataster uzna a povoli vklad.

...a dediči kde ostali ?
ALE platí :
Čo je podielové spoluvlastníctvo
Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana. Vec môžu vlastniť aj viaceré osoby. Zákon rozoznáva tzv. výlučné vlastníctvo (t.j. keď vlastníkom je jeden iba subjekt), tzv. podielové spoluvlastníctvo (t.j. keď vlastníkmi sú viaceré osoby) a tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo (t.j. keď vlastníkmi sú obaja manželia). V tejto časti Vám právnik - advokát priblíži problematiku podielového spoluvlastníctva.

Ak je vec (hnuteľná, nehnuteľná) v podielovom spoluvlastníctve platí, že patrí súčasne viacerým osobám. Ich vzájomný spoluvlastnícky vzťah je vymedzený podielom, ktorý môže byť určený zlomkom alebo percentom (%). Právna úprava podielového spoluvlastníctva sa nachádza v ustanoveniach § 137 až 142 Občianskeho zákonníka.

Podiel je miera, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci (teda právo vec držať, brať plody a úžitky z veci). Spoluvlastníci sa nepodieľajú nielen na právach ale aj na povinnostiach v súvislosti so spoločnou vecou (napr. platiť elektrinu, vodu, náklady na opravu a iné).

podiely podielových spoluvlastníkov sú rovnaké, ak právny predpis alebo dohoda účastníkov neustanovuje inak;

podiel neurčuje, ktorá konkrétna časť predmetu spoluvlastníctva patrí konkrétnemu spoluvlastníkovi , ide o tzv. ideálne spoluvlastníctvo. Nie je teda možné na spoločnej veci (napr. nehnuteľnosti) svojvoľne vyčleniť časť pozemku a tvrdiť, že táto časť je vo výlučnom vlastníckom práve iba jedného spoluvlastníka. Jednoducho povedané, ideálne spoluvlastníctvo znamená, že na každom metri štvorcovom má každý zo spoluvlastníkov svoj podiel.
donkichot1
09.04.15,16:41
Problem je aj taky, ze ja som dal navrh na dodfatocne dedicske konanie, aby si ti zvysni dvaja prededili tie svoje podiely.Jeden to urobil, cize zucastnil sa dedicskeho konania.Ten piaty sa sprajcol a oznamil mi, ze on dedit nebude.Cize ostane tam jeden neboztik a s tym sa veru nedohodnem o rozdeleni tej parcely....Ako ho mam donutit dedit?Robi to schvalne, aby sme my ostatni nemali z toho osoh. Lebo to chceme predat ako stavebne parcely.Konkretne by sa jednalo o 5 parciel.
pavol54
09.04.15,17:12
O tom ako sa dohodnete rozhoduje dedičské konanie pred notárom alebo súd pri nedohode
AmmiS
09.04.15,19:31
Aj spoluvlastník - teda vy - môžete dať návrh na súd na prejednanie dedičstva toho spoluvlastníka, ktorý nechce dediť. Zaplatíte súdny poplatok za návrh, uvediete čo je potrebné v návrhu uviesť a podáte ho na príslušný Okresný súd. A či chce alebo nie, súd začne konanie a notár ho dokončí.
donkichot1
11.04.15,11:41
No hura.Dakujem moc za info....Lebo pozostali po tej nebohej, co je na tom LV nechcu dedit (Vraj sa im to neoplati take pluvance dedit ),,,,Cize ak tomu dobre rozumiem, v ich mene podam navrh na dedicske konanie a sud ich vyzve dedit.Mozu sa vzdat dedicstva, ale odmietnut ist na dedicske konanie nemozu.Teda asi mozu, ale je tam vysoka pokuta...Blbe je to, ze ich je po jednej nebohej 7 dedicov.To sa nedoplatim ....a budem musiet pisat ako cesky zandar-....a to vdaka tomu, ze su rohati...Pekny den vsetkym
marjankaj
11.04.15,13:21
A po tých nebohých to nikto nezdedil? Ako môžeš deliť cudzí majetok?
marjankaj
11.04.15,13:25
Veď tí dedičia môžu napísať splnomocnenie. Nemusia tam ísť. Ak ti na tom záleží tak si ich obehaj sám.
pavol54
11.04.15,13:39
To o čom píšeš bolo dedičky vyriešené? Ak nebolo a malo byť v termíne, tak sa to rieši ako novoobjavené dedičstvo návrhom ktoréhokoľvek dediča bez predbežného súhlasu ostatných dedičov.
Ak to bolo dedičky vyriešené tak ti neostáva nič iné len to vyriešiť kúpnymi zmluvami, a všetko sa dá kúpiť a predať (ak je primeraná cena)
donkichot1
11.04.15,13:42
po tych nebohych to nezdedil nik.Ja som dal za nich navrh na dodartocne dedicske konanie na tom LV , lenze dedil iba jeden a ostatní po jednom nebohom ( je ich sedem ) sa sprajcli. Ja to chcem rozdelit realnou delbou. to znamena, ze ked je na LV 5 ludi, tak by som to rozdelil na patiny. Lebo ja som sam, tak mam patinu.Nikomu nechcem brat majetok. Proste len chcem nakladat so svojim majetkom, co mi je aj ustavne zarucene, len pre tych co sa sprajcli dedit nemozem s podou robit nic. Chcel som tam stavat dom.
donkichot1
11.04.15,13:45
zaleží mi na tom.Chcel som tam stavat dom....vybavil stavebne povolenie a jedna z nich sa mi rehli do ksichtu, ze veru ona dedit nebude aj ked ju zabijem.Taka sme tuha rodina.Ked ju zastrelim, tak zas bude len neboztik a budu jej deti musiet dedit.Prast ako uhuod
donkichot1
11.04.15,13:53
ja som ten navrh o dodatocne dedicske konanie v mene vsetkych domnelych podal, este pred rokom. len mi notarka odvetila, ze si musia poziadat oni .Ze vraj je vsetko prichystane...Co si myslim, ze je hlupost. Ja som sa domnieval, ze ich kazdeho jedneho sud na to dedicske konanie predvola....Dnes som jej ohladne toho zas pisal...Byvam 100km odtial a obehat siedmich ludi, co su rozlezeni kde kade....lenze oni nechcu dedit.lebo ja mam 700 m2 a oni kedze ich je sedem tak maju po 100m2. Vraj sa im to nevyplati. A velmi ich to tesi, ze s tym pozemkom nemozem pohnut. Preto som tu aj na Porade zalozil tuto temu, lebo neviem, co s tym.Rozdelit na patoro a na ichpatine nech sa mnozia geometrickym radom dalsich tisic rokov..
marjankaj
11.04.15,14:04
A ako by si napríklad delil auto na pätiny?čo by si si vybral? Volant? To isté je aj s pozemkom.
pavol54
11.04.15,16:34
ak nechcú dediť teda odmietajú dedičstvo, čo ťa ešte trápi okrem toho že to musia povedať oficiálne
marjankaj
11.04.15,17:41
Trápi ho, že to dedičské konanie ešte nie je uskutočnené. Neodmietli dedičstvo. Len sa nechcú zúčastniť dedičského konania.
donkichot1
12.04.15,10:23
viem , ze existuje pojem realna delba.....ved ked sa nedohodnu spoluvlastnici, tak sud to nariadi predat. a o to ide.alebo ked rozhodne nadpolovicna vacsina, ze sa to preda, tak by sa to predat malo....ale potrebujem zrejme na tom liste vlastnictva zivych. len mi to nechcu dedit, lebo maju malu vymeru. drzia ma v sachu a smeju sa mi.....a ja mam po 5 tich operaciach zubov. a nove stoja 3 tisic eur, som ciastocny invalid, tak ber kde chces...
donkichot1
12.04.15,11:03
no odmietaju dedit.Mozno sa zle vyjadrujem.Alebo so zle zadal temu.Totiz to ma trapi, ze na tom Liste vlastnictve su z piatich dvaja nebohi vlastnici.Tak som chcel vediet, ci si mozem na tom pozemku vymerat svoj diel-jednu patinu ,ale iba so suhlasom dvoch zijucich.Teda ak si vymeriam geodetom a budem tam mat napr. sulas jedneho, tak ci to kataster zavklasduje.Dal som navrh na prededenie novobjaveneho majetku v mene ostatnych. Rok sa to vlecie. jeden do uz prededil a tpo tom piatom nebohom vlastnikovi sa mi rehlia do ksichtu, ze nebuduz dedit,Takze ja budem mat figu.
Mária27
19.04.15,09:47
A čo keby nebol ich pobyt známy? § 468 OZ: Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
charakter
20.04.15,05:53
Geometrický plán si môžeš dať vypracovať, ale musia s ním súhlasiť a podpísať Ti ho všetci spoluvlastníci, to znamená aj nasledujúci vlastníci po pozostalých. Stačí, že jeden spoluvlastník nebude súhlasiť a kataster Ti geometrák nezapíše.
marjankaj
20.04.15,06:08
Mária, tu ide o to, kto má iniciovať dedičské konanie. A zadávateľ asi to nie je, nie je dedičom. A dedičia nemajú záujem dedičstvo predediť.
donkichot1
20.04.15,08:49
dakujem za odpoved.Tak to bude problem, lebo jeden mi nechce dedit, nieto este podpisat geometrak....jednoducho preto, lebo ja mam 680 m2- 1/5 tinu a on ma, kedze su siesti po jednej nebohej, tak on ma necelych 90m2....preto sa prieci....taka sme rodina
donkichot1
20.04.15,08:55
presnetak....nechcu za ten svet dedit.Nevzdali sa dedicstva, proste nechcu ist k notarovi dediit. a ja na geometrak potrebujem suhlas vsetkych....a ten suhlas mi samozrejme nedaju, lebo nechcu aby som tu svoju patinu mohol uzivat.
charakter
20.04.15,09:42
Celkom mi tie čísla nesedia. Ak ste 5 spoluvlastníci tak každý zo spoluvlastníkov má 1/5-inu teda po 680m2 (ak máš takú výmeru Ty, potom ju majú aj zvyšní štyria). 1/6-ina z tej 1/5-iny (teda zo 680m2) je 113,33 m2 (nie necelých 90m2 ako uvádzaš), ale je to zrejme len detail. Ako som napísal, geometrák Ti na katastri nezapíšu, pokiaľ s ním nebudú súhlasiť všetci spoluvlastníci, resp. dediči. Ak robí prieky len jeden z potenciálnych dedičov, tak potom oslov tých zvyšných 5-tich, aby podali návrh na prejednanie dedičstva po nebohej. Keď sa prededí jej podiel, potom sa možno dohodnete. Ak nie, tak máš potom možnosť podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou v zmysle geometrického plánu, s ktorým súhlasia aj tí spoluvlastníci, ktorí si chcú svoje podiely taktiež dať odčleniť. Ak nedôjde k dohode, potom podáte žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd (podľa príslušného geometrického plánu). Ten rozhoduje podľa toho, či je pozemok reálne deliteľný a či sa naň nevzťahuje zákon o drobení pôdy. Ak je v intraviláne, tak je deliteľný takmer vždy. Súd taktiež prihliada na účelné využitie veci, ale aj na násilné správanie niektorého zo spoluvlastníkov.