Ghostiq
10.04.15,10:02
Chcela by som sa opytať či mám nárok na preplatenie obedňajšej prestavky, ako stravným lístkom, tak aj hodinami, pretože pracujem 9:30-21:00, z toho mi zamestnávateĺ odráta pol hoďku obed, ale nemôžem zatvoriť a ani ma nepríde nik vystriedať. Čiže v podstate nemám obed.prestávku? Predošlý zamestnávateľ to robil tak, že mi dal stravný listok + mi preplatil ten obed do nadčasov.
ivka70
10.04.15,08:08
Prestavka je zo zakona povinna, neda sa preplatit.
Zamestnavatel ale musi zabezpecit, aby si si prestavku aj mohla cerpat.
Ghostiq
10.04.15,08:15
Aha tak super, pretože on mi ju nezabezpeci a kedze sa neda preplatit, tak mam robit 11 a pol hodiny za 11 hodin platenych, super zakony mame. A este jedna vec ak pracujem niektorý den 12 hodin mam narok na 2 stravne listky?
ivka70
10.04.15,08:17
to nie je o zakonoch- tie su OK, to je o tom, ze tvoj zamestnavatel ich nedodrzuje. V pripade kontrolu z IP ma problem. A mala by si bojovat za svoje prava a teda aj za pravo na prestavku.

Nemas narok na 2 listky, jedine ak ti ho da zamestnavatel nad ramec zakona, zo zakona 1 listok pri zmene trvajucej viac ako 4 hodiny bez ohladu na jej dlzku).
Ghostiq
10.04.15,08:20
Môžem ja trvať keď niekto ma peňazí habadej a robi si čo chce, ešte aj kontrolu podplatí a zakony nie su ok, lebo by mali mysliet aj na zamestnavatelov, ktori si meplnia povinnosti.
avalik
10.04.15,08:24
§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
Ghostiq
10.04.15,08:29
Všetko krásne, ale ja tu nikoho nedotiahnem za vlasy aby ma prišiel vystriedať a zatvoriť nemožem lebo dostanem porušenia.
avalik
10.04.15,08:32
A na WC ked ides tak ako to robis?
ivka70
10.04.15,08:47
snad nechces povedat , ze si 12 hodin niekde v obchode sama?
Ghostiq
10.04.15,09:07
Bud vydrzim alebo pride priatel a postrazi to na sekundu, jj som sama ako prst.
ivka70
10.04.15,09:14
To je problem nielen s prestavkou, ale aj s BOZP a hygienickymi predpismi.

By som odtial utekala, ak sa da.
Ghostiq
10.04.15,09:16
Ved sa snazim a hladam inu pracu, ale s mojou skolou chce kazdy aj prax a celkovo v administrative je tazke najst si pracu aj v ba
avalik
10.04.15,09:32
To je aka prevadzka? Nejaka predajna? A mate tam tolko zakaznikov ze by rapidne klesli trzby ak by sa na pol hodinu alebo na cas ked ides na WC zavrelo?
ivka70
10.04.15,09:35
Skor myslim maju taketo nezmyselne podmienky prevadzky v obchodnych centrach, kde prenajimatel trva na tom, ze prevadzka musi byt otvorena stale, bez prestavok.
Ghostiq
10.04.15,09:37
Nie, ale mame dost vysoke ceny a nechcu premeskat ziadneho zakaznika
avalik
10.04.15,09:49
Ghostiq, vytlac si tento § a predloz ho zamestnavatelovi ... ak ti zamestnavatel odratava pol hodinu z pracovneho casu, napriek tomu, ze prestavku ti neposkytne, na prestavku mas narok, ci sa mu to paci alebo nie ... oznam zamestnavatelovi, ze napr. medzi 15:00 a 16:00 si vyberieš polhodinovu prestavku v zavislosti od situacie na predajni a taktiez, ze zajdes na WC v pripade potreby - zatvoris prevadzku, das na dvere oznam "Hygienicka prestavka" ... mozes tam dopisat aj presny cas do kedy ... robi sa to aj v nakupnych centrach v BA ... a ak s tym nebude suhlasit, oznam mu, ze podas podnet na Inspektorat prace ... ak mu to bude jedno, a neprijme tieto opatrenia zasli mu to pisomne doporucene na adresu sidla a samozrejme daj podnet na IP aj s uvedenim svojich kontaktnych udajov.