1elina3
10.04.15,11:55
Konateľ má Zmluvu o výkone funkcie bezodplatne. Zároveň má Dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod. mesačne (pravidelná) na 30 eur. Platí pre neho v zákone o cest.náhradách § 2 písm.b? Považuje sa za zamestnanca a Dohoda nemá na toto vplyv? Môže poberať cestovné náhrady za výkon konateľa?
avalik
10.04.15,10:12
Cestovné náhrady sa poberajú pri pracovných cestách, nie "za výkon konateľa".
Ak bol ale konateľ v súvislosti s výkonom svojej funkcie na pracovnej ceste, je na účely zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca (§ 1 ods. 2, písm. b).
Aby mal nárok na cestovné náhrady aj v prípade pracovnej cesty, ktorá sa týka jeho dohody o pracovnej činnosti, musel by to mať dohodnuté priamo v dohode - bez toho dohodár nemá nárok na cestovné náhrady.

Súbeh konateľstva a dohody o pracovnej činnosti sa neskúma.

--------------
doplnenie

56/2012 Z. z.Zákon o cestnej doprave

§ 28
Preukaz vodiča vozidla taxislužby

(1) Vodičom vozidla taxislužby môže byť len ten, kto je držiteľom preukazu vodiča vozidla taxislužby (ďalej len „preukaz vodiča“). Vodič vozidla taxislužby musí byť v pracovnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby po ustanovený týždenný pracovný čas alebo prevádzkovať taxislužbu ako samostatne zárobkovo činná osoba.

Konateľ z titulu výkonu funkcie nie je v pracovnoprávnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby - sro a preto nemôže robiť vodiča taxislužby.
1elina3
10.04.15,10:23
Konateľ bude vykonávať služby taxikára pre spoločnosť ako konateľ, nie na základe dohody. Z týchto činností (pracovných ciest) chce cestovné náhrady. Tak by to malo byť ok, že?
avalik
10.04.15,10:32
a dohodu ma na aku cinnost?
1elina3
10.04.15,10:35
administratívne práce
avalik
10.04.15,11:04
doplnila som odpoveď
1elina3
10.04.15,11:40
Ale sro získala koncesiu na základe skúšok, ktoré tento konateľ urobil. Konateľ je aj držiteľom preukazu vodiča. Ak sro nezamestnáva šoférov a robí to sám konateľ. V zmluve o výkone funkcie nemôže byť, že to vykonáva? Lebo on to tam má, že bezodplatne a chcel aspoň náhrady.
avalik
10.04.15,12:08
Citovala som zákon a tam sú uvedené podmienky pre vodiča taxislužby: preukaz a pracovnoprávny pomer - t.j. pracovná zmluva, nemôže byť ani dohoda
veronikasad
10.04.15,14:43
Pracovné cesty súvisia s výkonom funkcie konatela, alebo s prácou na dohodu o pracovnej činnosti ?
1elina3
10.04.15,16:16
Konateľ chcel pracovné cesty súvisiace s výkonom funkcie konateľa, ale ako vodič taxislužby, nakoľko sro má koncesiu na taxislužbu, konateľ je zároveň vedúcim autodopravy a má aj preukaz vodiča taxislužby. Len teraz som sa dozvedela, že asi nemôže toto vykonávať iba ako konateľ, ale mal by mať pracovnú zmluvu. Ale keď robil skúšky, stačil im pomer ten, že je konateľom. Takže neviem, ako to doriešiť. Proste sro má licenciu na taxislužbu a nikoho nezamestnáva, konateľ a spoločník v jednom má preukaz vodiča taxislužby. Chcel cestovné náhrady a nie mzdu. Ale chcel byť dôchodkovo poistený a zdravotne, preto dohoda. Ešte zvažujem nejaký čiastočný pracovný pomer (skrátený, ...) V mzdovej politike som laik zatiaľ. :-(
avalik
10.04.15,16:47
Uvedomuje si ten dotycny, ze ak bude na marodke, tak z tych odvodov z dohody nevyzije a akurat mu to pokazi dochodkok?
veronikasad
10.04.15,17:03
Počas výkonu funkcie taxikára nie je na pracovnej ceste, preto z tohto titulu žiadny nárok na cestovné náhrady nemá. Kratším pracovným časom tiež nárok na stravné nevyriešiš, Pretože aj keby to bola pracovná cesta, musí trvať viac ako 5 hod. denne, inak nárok na stravné nevznikne.
karol.za
10.04.15,17:20
a neplatí,že konateľ môže všetko :)
1elina3
11.04.15,16:59
Tak zistili sme, že podľa Zákona o službách zamestnanosti, podľa § 5 ods. 1 písm. a) je SZČO aj konateľ sro, takže podľa tohto môže byť vodičom taxislužby. To len na doplnenie. Takže z celého záver, že konateľ si bude poberať cestovné náhrady za výkon konateľa, lebo vykonáva vodiča pre sro.