presnidavka
10.04.15,14:14
dobry den, som sama s 5 ročnym chlapcom a chceli by sme do bytu domace zvieratko. Ziadne rybky, pavuky, chameleony, potkany skreckova a pod. skor uvažujeme nad mačkou alebo psíkom (malým). Hľadám nejakého odborníka, ktorý by na základe našich parametrov nám vedel správne poradiť vo výbere a rozhodnutí. aby zvieratko bolo schopné žiť pohodlne s našim životným štýlom. niekto kto vie popísať vlastnosti jednotlivých plemien, prípadnú náchylnosť na ochorenia a iné špecifiká. nájde sa taký odborník?
arizona
10.04.15,12:45
A aky je ten vas zivotny styl? Chodite do prace? Ako dlho bude zvieratko same doma? Budete mat hlavne prve mesiace dostatok casu,aby ste zviera naucili zit v byte, socializovat ho ? Rozmyslali ste aj nad zvietakom z utulku?
Atd.

Male plemena psikov su akurat "najustekanejsie", nie vsetky znasaju samotu dlhe hodiny,su to spolocenske psiky,ktore potrebuju zit v blizkosti cloveka.

Najnachylnejsie na choroby su tie lacne steniatka,kupovane od mnozitelov. Ste ochotni kupovat psika drahsieho,od zodpovedneho chovatela?

Nie som odbornik, som len dlhorocny chovatel maciek a psov...myslim, ze aj ostatni poradaci su na tom rovnako,ale najde sa tu sem-tam aj odbornik :-)

http://www.stastnypes.sk/stastnypes/9-Steniatko/16-Vyber-psika-a-co-s-tym-suvisi
http://www.szch-macky.sk/index.php?page=48&jazyk=1
alaya1
10.04.15,13:05
ak by si chcela maleho psika, snad by som ti vedela poradit.
presnidavka
10.04.15,13:30
Zivotný štýl: klasika rano do prace a do skolky, o 17,30 príchod domov. Veľa chodíme do prírody, na bicykel, lyžovať, turistika, spoznávať nové miesta, kúpať sa atď. nie sme ľudia čo by sedeli stále doma. cez deň neviem psíka vyvenčiť. Bývame v byte, ktorý má 40m2 terasu- nie je na nej tráva, len kvetináče a umelý trávnik resp dlažba. mačka by bola jednoduchšia v tom, že by bola bytová, potrebovala by som ale plemeno, ktoré by bolo hravé ale kľudné - bojím sa aby nedoškriabala všetko (videla som to u známych v byte - oni mali ale nejaké obyčajné nešlachtené mačičky, nazvem to ,,divé,, ktoré sa narodili v zajatí a ostali žiť v byte) . Samozrejme že prítulná, ale to neviem či záleží od plemena alebo skôr od povahy jedinca - a to dopredu nikdy nevieme. Ak by to mal byt psík tak nazvem to ,,lahkoúdržbový,, , hravý k chlapcovi, najlepšie aby neplzol a bol inteligentný, a samozrejme musí vedieť vydržat v byte sám - čoho sa obávam. zatiaľ čo sa mala ja laické úvahy (nemusia byt správne) - mačička má tú výhodu že sa nevenčí, robí si ale viac menej čo chce a nie je s nej taký parťák ako psík. Psíka treba zase venčiť aj cez deň, dá sa sním ale asi lepšie aj zabaviť (možno sa dá aj s mačičkou - neviem), ponaháňať . Mala som úvahy aj s útulku, ale toho by som sa asi bála-nevieme čo si nesie zvieratko so sebou z minulosti a ja ako neodborník by som s tým mohla mať problém. netuším čo stoja také šlachtené plemená - na výstavy chodiť neplánujem ale zatiaľ čo som si študovala pri nie správne chovaných mláďatách kvoli zisku môže práve dôjsť k určitým ,,degeneráciám,, v povahách alebo náchylnosti na choroby a podobne. Som laik, berte prosím moje vyjadrenia s rezervou a nechcem sa žiadneho chovateľa dotknúť. a vôbec netuším, čo také šlachtené zvieratká stoja. pristupujem k tomuto rozhodnutiu zodpovedne, lebo je mi jasné, že to zvieratko nie je na 1 den ani na 1 rok.
presnidavka
10.04.15,13:40
Arizona, posla ste mi inspiratívne linky. dakujem.
pankratz
10.04.15,13:51
Žiadny pes vám nevydrží v byte 12 hodín. Ak si obstaráte spoločenskú rasu, potreboval by aspoň raz ráno, popoludní a večer znovu von vybehnúť., aby vydržal do večera. Okrem toho by bol nervózny, osamelý a veľmi by štekal a trhal všetko , čo sa mu dostane medzi zuby. A veľký pes by musel byť vonku vo výbehu tiež celý deň.
Takže, ak cez deň nikto nie je doma, lepšie by bolo mačku, tá by sa však musela naučiť na mačaciu toaletu, aby vydržala sama doma.
alaya1
10.04.15,13:54
Co sa tyka macky, to ti poradit neviem, nakolko macky nie su moja zaluba.

Co sa tyka psa, pes je spolocensky tvor, to znamena, ze potrebuje spolocnost cloveka a kontakt s nim.
Mnohe psiky su cez pracovnu dobu same doma, niektore maju zabezpecene vencenie,ale potom si naozaj vyzaduju maximalnu pozornost, co sa tyka kazdodenneho pobytu vonku, ci ludskej spolocnosti a pozornosti. Pises, ze syn ma 5 rokov, pojde do skoly a ked prichadzate domov o pol siestej, urcite sa bude treba este s chlapcom ucit do skoly a pes by bol opat na vedlajsej kolaji.
Pes je spolocnikom cloveka a pri dobre zvolenom plemeni prinasa do zivota rodiny vela lasky a radosti.

Ak si spominala tu terasu, urcite si neuvazovala o tom, aby sa psik nachadzal nepretrzite na terase, nakolko bytovy pes je slachteny na to, aby zil v pribytku.

Su vhodne neplznuce rasy, ale zial tie vlasy, ktore maju vyzaduju kazdodenne cesanie, nakolko taketo psy neplznu a nezapachaju- nemaju podsadu, ktora plzne a preto vlasy, ktore odumru treba vycesavat.
Google ti urcite poradi pri zadani pojmu neplznuce plemena psov, len pre zaujimavost uvadzam- pudlik, havansky pes, bolonsky pes, bichon a poil frise, cinsky chocholavy pes - nahacik,..... a mnoho dalsich.
Neodporucam yorka, ci civavu, tieto psy sa nehodia k malym detom.

Upozornujem pred kratkosrstymi psami, kde si ludia mysli,a ze pes neplzne. Co je velky omyl.

Co sa tyka chovatelov a chovatelskych stanic - ak mas zaujem o urcite plemeno psa, urcite doporucujem kupit si psa registrovaneho chovu, t.j. chovatelskej stanice registrovanej pod SKJ, /FCI /.

Tieto chovy sa riadia pravidlami pri chove, preto sa nemoze stat, ze ked chces pudlika, kupis si na napr. bazosi akoze pudlika. Ale zial nevies, ci to naozaj je pudlik, ci rodicia boli puidliky, nakolko na to nedostanes ani rodny list psa / rodokmen, ani kupnu zmluvu, ktora ti zarucuje urcite vyhody/. Ceny psov z registrovaneho chovu su adekvatne starostlivosti, ktora je tymto steniatkam ponuknuta. Niekedy sa velmi ani neodlisuje od cien mnozitelov psov. Ak nechces urcite plemeno psa, zober si malicke steniatko z utulku, tieto steniatka nemaju este zlu minulost, budu krasnym rodinnym maznacikom.

Ale ked si popisala tvoje poziadavky, neuvazovali ste napr. o zajacikovi? Su teraz velmi krasne, ale opat nekupuj napr. v obchodoch pri zvierata, ale opat len u chovatelov.

Ak mas este otazky, ak budem vediet, rada odpoviem.
buchač
10.04.15,13:55
Švekru.... ;) :D :D :D
arizona
10.04.15,14:19
Do vecera nechat psika, ci macicku samych doma? To je ozaj dlho...Na to potrebujete niekolko mesiacov ,aby si vobec zviera zvyklo na samotu, zavrete v byte a neprestekalo, ci nepremnaucalo cele dni, otravujuc susedov. A to este nemate vopred istotu, ze to zvladne. Lebo aj zvieratka maju svoje povahy.
Steniatko si musite naucit na to,aby nespinilo dnu,aby sa naucilo vykonavat potrebu vonku,na prechadzke. Prve mesiace treba so steniatkom chodit casto von,aby si tieto zvyky osvojilo. Neskor sa intervaly vencenia predlzuju. Ked ste cele dni, do vecera v praci,nebudete mat kedy ho to naucit.

Macka sa na macacie wc nauci chodit rychlo.Ale...prvy rok,dva je to male, hrave maciatko,ktore potrebuje spolocnost.ked ju nechate samu cele dni v byte, bude sa nudit a bude robit neplechu. / poskriabany nabytok,strhnute zaclony,vykotene kvetinace a pod./ Mozno by bolo vhodnejsie zaobstarat si dve macicky,aby sa spolu cez den prehrali a bolo im veselsie. Ale...opat to ale...prve mesiace tiez potrebuju ucit a usmernovat. Ked budu starsie, budu kludnejsie,len co dovtedy?

Mozno by ste mohli porozmyslat nad alternativou, vziat si do docasnej opatery trosku starsie zvieratko z utulku,aby uz "detske" casy malo za sebou. Ci uz cicu,alebo psika. V utulkoch je vela zvieratiek,ktore zili v bytoch,su naucene hyg.navykom,dokazu byt aj dlhsie same. Ich majitelia bud zomreli,alebo sa prestahovali,alebo museli odcestovat za pracou...
Chapem, ze ako laici si netrufate na nejakeho psika,pochadzajuceho zo zlych podmienok. Ale mozno vyssie spominana alternativa,najst psika, ci macicku,uz starsieho a socializovaneho by stala za uvazenie...Neviem, odkial ste,napiste blizsie,mozno vam budu poradaci vediet dat kontakt na utulky vo vasom okoli,kde by vam nasli zvieratko, ktore by vam vyhovovalo.
Dav
10.04.15,18:27
Ja by som Ti poradila zobrať do dočasnej opatery zvieratko z útulku. Sú tam aj také, ktoré majú hygienické návyky, ale majiteľ sa ich vzdal z rodinných dôvodov- cesta do zahraničia, staroba a podobne. Dočasnou opaterou si otestuješ, ako to zvládnete všetci traja a ak nie, nezaviažeš sa na dlhé obdobie. Mláďatko je ako dieťa, potrebuje priebežnú starostlivosť. Ak by si zistila, že je to dobré riešenie a nemáš problém spolužitie zvládať, môžeš si ho adoptovať.