endzi1
19.05.06,12:15
dobry den, mam jeden strasne velky problem a poprosila by som vas o vaš názor:
kupili sme pozemok, ktorý sme následne asi o pol roka predali. sme platcovia dph. Na LV je ako druh pozemku uvedené: trvalé trávnaté porasty a ostatné plochy. nebolo požiadané o vydanie stavebného povolenia,ani nebolo žiadne územné konanie. V územnom pláne obce je to zakreslené ako časť pozemku určeného na verejnú zeleň a časť na občianskú vybavenosť. /nie je to určené aká časť na zeleň a aká na vybavenosť/. Podľa môjho názoru a názoru audítora spoločnosti, od ktorej sme pozemok kúpili sa nejedná o stavebný pozemok a teda je oslobodený od DPH. takto sa uzavreli zmluvy, pozemok sa predal. V súčasnosti máme daňovú kontrolu /aj spoločnosť, ktorá nám pozemok predala/ a du tvrdí, že jednoznačne sa jedná o stavebný pozemok a dorúbili nám obidvom DPH. Danový úrad sa ohána vyjadrením obvodného úradu, kde sa píše, že pozemok môže byť /ak sa splnia príslušné ustanovenia stavebného zákona - požiada sa o stavebné povolenie a pod./ stavebným pozemkom. DU jednoznačne určil na základe tohto vyjadrenia, že to je stavebný pozemok a hotovo. Čo si o tom myslíte? velmi pekne vám ďakujem za odpovede.
Metodik
19.05.06,11:43
Dodanie (predaj) pozemku ( t.j.nehnuteľnosti) je považované podľa zákona č.222/2004 Z.z o DPH podľa §8 za dodanie tovaru. Pozemkom je časť zemského povrchu, určená o.i. hranicou druhu pozemku alebo rozhraním využívania pozemku, ktorý je zobrazený v katastrálnej mape ( v mape určeného operáta alebo v geometrickom pláne) ako parcela s určitým parcelným číslom. V zmysle §38 odst.2 oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. V prípade, že sa stavebný pozemok prevádza so stavbou, ktorá na pozemku stojí a od kolaudácie tejto stavby uplynulo viac ako päť rokov, predaj takéhoto pozemku je od dane z pridanej hodnoty oslobodený. Stavebným pozemkom sa podľa §43h zákona č.50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny alebo územným rozhodnutím na zastavanie.

Daňovník musí preskúmať územný plán obce, či sa daný pozemok v ňom nachádza a či je určený k zastavaniu. V prípade, že na územie, ktoré je v katastri evidované ako ostatné plochy nebolo vydané stavebné povolenie, nachádza sa v územnom pláne obce, nie je určené k zástavbe a skutkový stav zodpovedá pojmu ostatné plochy ( na týchto plochách sa nestavia, nie sú zastavané ) predaj takéhoto pozemku je od dane oslobodený.

Prosím napíš mi znenie vyjadrenia Mestského úradu, potom by som ti bližšie vedela poradiť.
endzi1
19.05.06,14:03
vyjadrenie:
1,
endzi1
19.05.06,14:08
vyjadrenie:
1. parcely sa nachádzajú v zastavanom území obce so stavom k 1.1.1990
2. predmetné pozemky sa nachadzajú v lokalite, ktorá bola v rámci platného UPN-SU odsuhlasená na možné budúce použitie poľnohosp.pody na nepoľnohosp. účely
3. Vschválenom UPN-SU je lokalita, ktorá rieši toto územie určená na nepoľnohosp. využitie snásl. funkčným využitím: časť územia je navrhovaná na funkčné využitie ako plochy obč. vybavenosti vrátane zelene a tech.infraštruktúry a čast územia ako ochranná, izolačná a sprievodná zeleň v zastavanom území, resp. parky, priestory s potrebou uprednostnovania prírodno-relaxačnej struktúry sídla.
Metodik
23.05.06,05:56
Problém som konzultovala s kolegyňou (tiež DP), vyjadrenie MÚ je chabé a podľa nášho názoru absolútne nepostačuje na to aby daňový úrad dodanil takýto predaj pozemku.Minimálne nie parcely, ktoré dú určené na ochrannú, izolačnú a sprievodnú zeleň , resp.parky určené k prírodno-relakxačnej časti.Opatrenejšia by som bola pri občianskej vybavenosti a technickej infraštruktúre (kde ide pravdepodobne o cesty a chodníky, osvetlenie).Tam by sa v budúcnosti mohlo jednať o zastavané plochy a nádvoria, čo je z pohľadu terajšieho zákona o dani z pridanej hodnoty možné považovať za stavebný pozemok.Preto ti doporučujem presne určiť, ktorých parciel sa to týka( zeleň a stavebný pozemok )poprípade požiadať o bližšie vysvetlenie opätovne MÚ a podať odvolanie voči rozhodnutiu DÚ ak to stihneš v lehote 15 dní odo dňa doručenia, ak nie tak pouažovať o mimoriadnom opravnom prostriedku ( vyšli najavo nové skutočnosti). Nedaj sa a bráň sa zubami nechtami a žiadne hotovo nech pre teba neplatí. Ver mi ,mám to na vlastnej koži odskúšané.Daj vedieť ako to dopadlo.
endzi1
23.05.06,08:42
dakujem ti velmi pekne za povzbudenie. neda sa presne určit, ktoré parcely sa čoho týkajú, nedá sa to špecifikovať. Konzultovali sme to s riaditeľom iného du, ktory povedal jasne, ze du nemá pravdu. podali sme odvolanie a riaditeľka daného du nám zahlásila: treba to dosporiadať aby sme sa zbytočne nevláčili po súdoch. hm. skús povedať odberateľovi, že ti má zaplatít pol miliona navyse... zajtra rokovania s partnermi, uvidíme ako to dopadne. zatial velmi pekne dakujem. zelam krasny den