domacnost
19.05.06,12:36
Ahojte moji milí poradáci.

Rada by som sa vás chcela spýtať či niekto z vás nemá takúto skúsenosť.
Chceme si zriadiť predajňu s vystavenými vzorkami. Pri záujme od odberateľa by sme príjímali zálohy a na základe prijatých záloh by sme objednávali a potom po odpočítaných záloh zasa predávali. Išlo by o klasický postup s prijatými a poskytnutými zálohami. Neradi by sme kupovali tovar , ktorý by nam ležal na sklade a po čase by bol nepredajný. Moja otázka znie sme povinný používať registračnú pokladňu? ked budeme tovar objednávať na základe prijatých a poskytnutých záloh?. V tomto prípade si neviem predstaviť používať regist.pokladňu. Išlo by napríklad o nasledovný tovar:
- vypínače, podlahy , interiérové dvere, žiarovky a rôzny podobný tovar. Všetky témy na porade som pozrela, ale nikde som sa nedopátrala k mojej otázke. Budem rada, ak mi niekto z vás poradí, nasmeruje alebo poučí v tomto mojom probléme.
biaaa
19.05.06,16:42
Podla mna stačí používať preddavkovú (zálohovú) faktúru.
KEJKA
19.05.06,16:57
V ERP sa povinne evidujú tržby za tovar prijaté v hotovosti.
Ak prijmete preddavok na budúce dodávky, a ste platiteľ DPH, tiež vám vzniká daňová povinnosť k prijatej platbe.
V MO predajni si neviem predstaviť, že nevznikne potreba zaevidovať hotovosť.
Viem si predstaviť, že je možné
takéto prípady minimalizovať.
..........................
K otázke toľko, že odpoved na takto položenú otázku môže byť naozaj kladná. Ked skutočne ku každej transakcii vystavíte faktúru, tak ERP nie je potrebná, lebo v takom prípade naozaj pôjde len o úhrady pohľadávok.
..........................
Na podporu mojej v podstate kladnej odpovede dodám, že poznám MO predajňu, kde to takto funguje. Ale nejde o žiarovky, ale výlučne o exkluzívny tovar, kde zákaznici nestoja vo fronte.