milkami
11.04.15,14:55
V roku 2014 sme zaplatili na základe došlej zálohovej faktúry z ČR preddavok /materiál na stavbu vo vlastnej réžii-VNZD/.Problémom je, že na faktúre bola vyčíslená DPH aj napriek tomu, že dodávateľ uviedol naše DIČ. Po našej telefonickej urgencii nám došla až vo februári 2015 faktúra k prijatej platbe s dátumom vystavenia roku 2014, ale s neopravenou DPH. Majiteľ sa rozhodol, že už nebude reklamovať DPH /obetuje 15,59 Eur/ a ja mám hlavu v smútku, ako to zaúčtovať v JÚ. Samozdaniť sumu bez DPH? Mám nárok na odpočet dane pri samozdanení? Ako zaevidovať faktúru v roku 2015 - aby mi vyčíslilo daň len zo základu. Veľa sa pýtam
Urobím to asi takto: Faktúru nedám do samozdanenia, nakoľko v ČR odviedli daň a zaúčtujem bez DPH do VNZD /rozostavaná stavba-materiál/ a DPH dám tiež do VNZD. Bude to tak dobre?
mondes
13.04.15,05:33
No, aj keď ste uhradili faktúru s českou DPH, to neznamená, že DPH je vysporiadaná. Správne to malo byť tak, že faktúra mala byť vystavená bez DPH a vy ste DPH mali uhradiť tu na SK. A tá povinnosť Vám aj zostáva. Takže zo základu dane z faktúry vypočítať DPH a aj ju zaplatiť. Nebude to podľa mňa klasické samozdanenie, pretože ak sa faktúra účtovala do VNZD, v tom prípade zrejme nebude ani nárok na odpočet DPH. Ale povinnosť zaplatiť DPH z faktúry máte. Nie je to pre Vás výhodné, nakoľko ste DPH zaplatili 2x. Raz v ČR, raz na SK.
milkami
13.04.15,13:50
Do VNZD som účtovala preto, že je to nákup materiálu na stavbu vo vlastnej réžii - DM, ktorý ešte nie je zaradený. Tu by mal byť nárok na odpočet DPH.