ivan12345
12.04.15,11:42
Požičal som blízkej osobe nemalé peniaze a nakoľko dotyčný nespolupracuje a neplatí, podal som na základe uznania dlhu návrh na exekúciu. Upovedomenie o začatí exekúcie bolo vydané 30.10.2014, exekučný príkaz bol vydaný 19.12.2014. Dotyčný vlastní byt na ktorý má hypotéku a je tam preto záložné právo banky. Dotyčný sa napriek začatej exekúcii a zákaze nakladať s majetkom snažil byt predať. Katastrálne konanie k predaju a k vkladu záložného práva inej banky začalo 05.11.2014 resp. 06.11.2014. Katastrálne konanie týkajúce sa vkladu exekučného záložného práva začalo 29.12.2014. Momentálne po vyše 3 mesiacoch je moje konanie prerušené, jedno z konaní k predaju je prerušené po lehote a druhé v konaní po lehote.

Exekútor ma informoval že kataster môže rozhodnúť v podstate ako a kedy chce. Z katastra mi odpísali: "Katastrálne konanie – register Z, môže byť prerušené, až kým sa neodstráni príčina, pre ktoré bolo prerušené." Cítim sa ako v kocúrkove. Na Slovensku je jednoduchšie niekomu dlžiť ako byť veriteľom.
Myslíte že existuje nejaká cesta ako sa dostať aspoň k časti svojich peňazí?
misoft
12.04.15,11:43
Veď si si sám odpovedal. Kataster nevykoná zmeny, pokiaľ tam budú nevysporiadané príčiny.
A za ďalšie - prvá je banka - tá ma záložné právo na byt.
I keď si dal exekúciu na dotyčného - v prvom rade sa uspokojí banka ako záložca, potom ty - ale nie bytom (ako to ty žiadaš) - ten má istotne väčšiu hodnotu, ako je tvoja pohľadávka. Exekútor by mal v prvom rade siahnuť na jeho príjmy a účet. Byt je mimo jeho pôsobnosť (pre neplatenie asi pripadne banke - môžu ho vydražiť).
draik
12.04.15,16:51
Ak už na nehnuteľnosti viaže záložné právo, tak exekútor exekučné záložné právo platne zriadiť bez súhlasu prednostného záložného veriteľa zriadiť nemôže.