danulka7101
12.04.15,12:11
Pekný deň prajem,
už 1,5 roka som rozvedená a po neplnení dohody s bývalým manželom, ktorú sme (bohužiaľ) ústne uzavreli hneď po rozvode, uvažujem o BSM. Preto sa chcem opýtať, či mám bývalému manželovi vyplácať trhovú hodnotu bytu, aby som sa stala iba ja (a dcéra) nájomníkmi bytu. Družstevný byt sme získali po uzatvorení manželstva a obaja máme právo spoločného užívania bytu a spoločné členstvo v družstve. Byt nie je odkúpený do osobného vlastníctva.Vôbec neviem, ako postupovať. Ďakujem veľmi pekne za každú radu či podnet.
tannenkau
12.04.15,11:27
Prečo by si mala vyplácať trhovú "hodnotu " bytu (teda asik si myslela 1/2), ak je byt družstevný a pri vysporiadaní BSM sa bude rozhodovať iba o "právo užívania"



Právnici ti možno napíšu presnejšie (alebo skor stanovy BD) ako naložiť so spoločným členstvom v družstve



1,5 roku rozvedená = 1/2 času prešla
misoft
12.04.15,11:32
Byt (družstevný) nie je vašim majetkom (patrí družstvu)! Takže m§žete vysporiadať len družstevné podiely a užívanie bytu. Viac nič.
Kvaka
12.04.15,12:26
Pozri si toto rozhodnutie najvyššieho súdu SR http://www.nssr.gov.sk/data/att/22716_subor.pdf.

Najprv musíte riešiť zrušenie práva spoločného nájmu družstevného bytu a zánik spoločného členstva v družstve, až potom môžete vyporiadať členský podiel v bytovom družstve v rámci BSM.
Pri určení výšky všeobecnej hodnoty členského podielu k družstevnému bytu sa vychádza z trhovej hodnoty bytu v čase vyporiadania.

Na strane 6 a 7 rozsudku NS nájdeš aj podrobnejšie odpovede na tvoje otázky.
Citujem:
Keď dôjde k zániku manželstva a k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, v prípade vyporiadania členského podielu v bytovom družstve nie je tento možné vyporiadať skôr, ako dôjde k zániku spoločného členstva rozvedených manželov v družstve.
Ak do troch rokov od zániku BSM nedošlo k zrušeniu práva spoločného nájmu družstevného bytu účastníkmi podľa § 705 ods. 2 OZ a vyporiadaniu členského podielu v rámci vyporiadania BSM, potom jeho vyporiadanie spadá pod režim § 149 ods. 4 OZ ako tzv. ostatné majetkové právo spoločné manželom. Toto právo sa už vyporiadava podľa zásad platných pre vyporiadanie podielového spoluvlastníctva (§ 142 OZ), nie za použitia ustanovenia § 150 OZ.
Mária27
12.04.15,13:28
Dohoda o zrušení spoločného nájmu družstevného bytu musí byť písomná, aby družstvo mohlo zaevidovať nového člena a nájomcu.
Ak takáto dohoda nie je možná, podľa § 705 občianskeho zákonníka podaj návrh na súd na zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu a žiadaj, aby ťa súd určil za ďalšiu nájomníčku a členku družstva.

Manžel môže dať súdu vzájomný návrh, aby si mu po zrušení nájmu vyplatila polovicu trhovej hodnoty bytu. Lebo až po zrušení spoločného nájmu môžete vyporiadať BSM týkajúce sa bytu.
Ak tak neurobí na súde, vznikne mu majetkové právo z BSM. Po troch rokoch od vzniku tohto práva začne k jeho pohľadávke bežať 3 ročná premlčacia lehota - ak ťa ani vtedy nepožiada o výplatu, môžeš sa dovolať premlčania.