Lýdia
25.10.04,12:08
Prosím sú kurzové rozdiely pri úhrade tuzemských Fa v cudzej mene (dodavať. , odberať.) daňovo uznané pri úhrade??
silvia
26.10.04,05:39
Podľa môjho názoru je to daňovo uznané. Zákon predsa hovorí o kurzových rozdieloch pri používaní inej meny ako Sk, nie je podstatné, či je tuzemská alebo zahraničná Fa.
Katarína STR
26.10.04,08:12
Aj ja si to myslím.
ricij
26.10.04,08:14
Pridávam sa.
vlado
04.11.04,15:29
V minulosti DRSR v otázke kurzových rozdielov pri faktrácii medzi slovenskými podnikateľmi razilo názor, že nie sú uznané, pretože to nie sú kurzové rozdiely. Malo sa jednať o preplatok alebo nedoplatok faktúry. Preto sa mal "preplatok" zaúčtovať ako výnos podliehajúci dani, nedoplatok sa mal účtovať ako nedaňový odpis (v prípade vystavenej faktúry). Asi pred rokom som čítal materiál z DRSR, kde vidno zmenu prístupu, aj oni už uznávajú - ak sa medzitým niečo nezmenilo - tieto kurzové rozdiely.

Nie som si ale istý, či je v poriadku aj pri DPH. Máme dodávateľa zo SR, ktorý nám fakturuje tovar v CM, ale DPH vyčísľuje a žiada uhradiť v Sk. Neviem, čo ich k tomu vedie - či tam nie je z pohľadu DPH nejaký zádrhel. Neviete niekto o tom viac?
Luckasari
04.11.04,16:30
pri fakturácii medzi slovenskými firmami v cudzej mene sú tieto kurzové rozdiely daňovo uznané, presne, ako to píše vlado

to vlado: to, že sa na faktúre od SK partnera vyčísľuje DPH v SKK je v poriadku, ide o to, aby bola DPH odvedená aj odpočítaná v rovnakej výške, ak by bola uvedená len v cudzej mene, mohlo by sa stať, žeby jedna strana faktúru prepočítala kurzom z iného dňa, a už by nastal rozdiel

neviem ale prečo žiadajú aj úhradu tejto DPH v SKK, podľa môjho názoru, by sa mohla kľudne celá faktúra zaplatiť v cudzej mene, a bolo by to v poriadku
Lýdia
09.02.05,08:44
A ako to je na konci roka ak nemám uhradené záväzky, prepčítať kurzom 31.12.
a sú kurzové rozdiely DU.
Ešte poznámočka mne soft nedovolí sledovať tuzemské FA v cudzej mene, mám ich SKK
A aj dodávateľ uvedie ZD SKK aj EUR, DPH SKK aj EUR. Ako na to????
ďakujem za skorú odpoveď.
Susan
10.02.05,09:49
Podla mna sa aj taketo faktury, t.j. evidovane v SKK aj v EUR prepocitavaju kurzom NBS k 31.12.2004 ak budu uhradzane v cudzej mene, co asi budu!!!
katka
23.02.05,19:11
Ja práve teraz tiež pátram po odpovedi,či sa majú neuhradené tuzemské faktury v CM prepočítavať kurzom k 31.12.2004.Auditorka nám povedala,že tieto faktury sa neprepočítavjú a do nového roka sa prenášajú v hodnote v akej boli zaúčtované pri ich vzniku v Sk.Až pri úhrade vznikajú rozdiely a účtujú sa na 568 alebo 668 a nie na 563 a 663.Neviem,či to takto môže byť?! Najradšej by som si to sama niekde prečítala,ale neviem kde.....Som zvedavá na vaše názory a či má niekto s tým skúsenosti!!!! Diki.