nuta
14.04.15,09:06
Som nezamestnaná a v evidencii na úrade práce. Od 1.5.2015 sa mi naskytla možnosť pracovať na dohodu o pracovnej činnosti s odmenou cca 1000,-eur brutto mesačne. Bude to jediný zdroj mojich príjmov. Keďže sa musím odhlásiť z evidencie na úrade práce, potrebujem si overiť ako to bude ďalej s platením odvodov na zdravotné poistenie. Obávam sa či odvody na zdravotné poistenie z takto uzatvorenej dohody mi pokryjú celú povinnosť voči zdravotnej poisťovni, aby som nemala neskôr nedoplatky. Viete mi prosím poradiť čo má byť uvedené v dohode - aký rozsah prác aby bolo pokryté celé zdravotné poustenie za celý mesiac?
Ďakujem za rady.
veronikasad
14.04.15,07:20
Výkon práce na dohodu bude rozvrhnutý na celý týždeň - PO-Pia ?
Na DoPČ môžeš odpracovať len 10 hod. týždenne.
blondint
14.04.15,07:32
skús sa dohodnúť so zamestnávateľom, že ťa prihlási do ZP a nebude ťa odhlasovať /iba ak by dohoda skončila samozrejme/ , tak, či tak bude platiť odvody z odmeny a ty by si tak nemusela nič doplácať na ZP.
veronikasad
14.04.15,07:34
pokial nebude mať prácu rozvrhnutú na 5 prac.dní v týždni, takáto dohoda nie je možná
nuta
14.04.15,08:27
Môžem sa dohodnúť tak, že práca bude 10 hodín týždenne a 5 pracovných dní v týždni. Ak tomu dobre rozumiem tak za takýchto podmienok by som nemusela na ZP doplácať nič?
veronikasad
14.04.15,08:39
ano, pri takto rozvrhnutom pracovnom čase nebudeš doplácať zdr.poistenie. Ak by napr. bol výkon práce len jedn deň v týždni, za ostatné dni by si musela zdr.poistenie zaplatiť ako samoplatitel (z min. vymer.základu), bez ohladu na to, že výška tvojej odmeny je oveľa vyššia ako min.vymer.základ.
nuta
14.04.15,09:40
A ešte poprosím o radu či za mňa bude zamestnávateľ ako za dohodára odvádzať aj odvody na dôchodok a či sa mi toto obdobie započíta ako odpracované?
veronikasad
14.04.15,09:42
ano. Predpokladám, že pôjde o dohodu s pravidelným príjmom
nuta
14.04.15,09:51
skúsim sa tak dohodnúť. Ak by sa stalo že sa nedohodnem a že by výkon práce bol napokon len niektoré dni v týždni koľko robí peňazí to zdravotné poistenie ktoré by som si musela sama platiť na deň asi?
veronikasad
14.04.15,09:53
412/počet kal.dní v mesiaci*14% = platba samoplatitela za 1 kal.deň (platila by si aj za víkendy)
nuta
14.04.15,10:28
ďakujem zatiaľ za rady
nuta
17.04.15,09:37
Ešte sa chcem poradiť - keď budem mať u rôznych zamestnávateľov viac dohôd o vykonaní pracovnej činnosti bude za mňa platiť odvody do zdravotnej poisťovne každý zamestnávateľ zvlášť alebo ako by to bolo?
A ešte jedna vec - môže mi zamestnávateľ do dohody o pracovnej činnosti zahrnúť paušál ktorým mi vynahradí používanie môjho auta na jeho účely?
Ďakujem vopred za rady