daja
14.04.15,10:59
Poprosím o radu.... dopravná spoločnosť zakladá novú firmu, na ktorú chce presunúť všetky svoje aktivity. Novozaložená firma má splatené základné imanie 5000 eur. Kvôli získaniu povolenia na výkon dopravy potrebuje preukázať vlastné imanie aspoň vo výške 90.000 eur (nechceme zvyšovať základné imanie). Prosím poraďte mi ako presunúť majetok z pôvodnej firmy /autá/ na novozaloženú firmu (prípadne aby sme mohli majetok v novej firme odpisovať)
Gabi03
14.04.15,09:13
to sa nedá. buď je to investičný majetok, ktorý postupne ide do nákladov, alebo vlastné imanie (napr. ostatné kapitálové fondy), ktoré sa však neodpisujú. viď môj príspevok nižšie
daja
14.04.15,11:58
Mohla by som ešte poprosiť, v ktorom zákone je to presne ustanovené, že takýto majetok sa nemôže odpisovať (vložený do spoločnosti a ocenený repr. obst. cenou)? Preštudovala som tu veľa príspevkov, ale našla som aj také, ktoré hovoria, že takýto majetok sa môže odpisovať. napríklad tu:
http://www.porada.sk/t262522-mozem-odpisovat-auto-ktore-je-vlozene-do-zi-ako-nepenazny-vklad.html

mám z toho zmätok, vôbec neviem čo s tým :(
Gabi03
14.04.15,13:04
keď sa tak hlbšie zamyslím, možno sa aj dá.... cez 355-ku... rozmýšľajme logicky: vložia sa na jednej strane autá, na druhej strane sa zvýši VI. začne sa odpisovať, hodnota IM sa zníži a vznikne strata, ktorá takisto zníži VI. Takže pokiaľ je potrebná istá výška VI len k určitému dátumu, tak to asi v poriadku je. Ale počkaj si aj na ďalšie odpovede.
martinez
15.04.15,07:20
Ak je spolocnik ten isty v oboch firmach, potom vo firme A predas auta za zostatkovu cenu spolocnikovi (541/082+082/022+355/641) a ten spolocnik ich vlozi do firmy B ako nepenazny vklad v reprodukcnej OC (022/413)... nasledne sa mozu vo firme B auta odpisovat... vo firme A bude sice visiet pohladavka voci spolocnikovi, ale ta by sa dala zmazat prevodom podielu z firmy B na firmu A (06x/355)...