janci10
19.05.06,15:16
Dobrý deň prajem,

chcel by som sa spýtať na nasledujúcu záležitosť: mám prijatú faktúru zo zahraničia, obstaranie tovaru z členskej krajiny EU. Na faktúre - v položkách, keď spočítam výsledné sumy, vychádza mi suma napr. 1.019,36 EUR. Neviem ale z akého dôvodu, fakturantka dodávateľskej spoločnosti zaokrúhlila túto cenu na 1.019 EUR. Vzniká mi týmto rozdiel: totiž, človek, ktorý má na starosti skladové hospodárstvo, vystavuje príjemky podľa dodacieho listu, teda berie sumu 1.019,36 EUR - to prepočíta kurzom prijatia tovaru, resp. prijatia faktúry. Ale - ja sa musím držať konečnej sumy na faktúre a tá je zaokrúhlená. Vzniká mi týmto na 131 rozdiel, pri väčšej sume môže ísť aj o stokoruny. Teda v žiadnom prípade nemôže ísť o halierové vyrovnanie, ale o nejaké rozdiely v oceňovaní, čo mi pripadá logicke dať na 132 ako analytiku a rozpúštať to - napríklad vzorcom pre VNSO. Je to tak správne?

Vopred ďakujem za radu
KEJKA
21.05.06,07:09
áno...presne tak. Postup je rovnaký ako pri vedľajších nákkladoch.
Náklady súvisiace s obstaraním = napr. doprava
skladová odchýlka = rozdiel medzi skladovou cenou a fakturovanou cenou.
..................
sú firmy, ktoré prijímajú v tzv. pevných cenách...a rozdiel oproti fakturovanej je vždy viac ako stokoruna... Ale je to spôsob, ktorý je popísaný v internej smernici.