Rech25
14.04.15,13:38
Ahoj poraďáci,

Som študent 5. ročníka na českej VŠ. Predpokladám, že tento rok dokončím štátnice. Bežný postup je, že do 7 dní sa zaevidujem na úrade práce a na zdravotke.
Ja však po dokončení 5. ročníka, chcem pokračovať v štúdiu 4. ročníka na inom odbore, čo mi na študijnom oddelení schválili že môžem, pretože ako študent mám nárok na 6. rokov bezplatnej školy.

Tento postup, chce aplikovať aj množstvo ďalších študentov, preto lebo sa zapíšu po ukončení štátnic na nový odbor a tým pádom budú mať štatút študenta naďalej, pretože ešte nedovŕšili 26 rokov a keď si najdú prácu, tak podajú výstupný list a začnú pracovať.
Moje otázky sú:
1. Môžem študovať opäť aj po ukončení štátnic a naďalej bude štát za mňa platiť zdravotné poistenie až do dovŕšenia 26 rokov ?
2. Do akého veku budú rodičia dostávať rodinné prídavky, pokiaľ bude študovať ?

3. Ako sa mení situácia, keď budem študovať a súčasne si napr. v októbri nájde prácu. Bol by som tak normálny zamestnanec a popritom študent denného štúdia. Predpokladám správne ak si v prípade nájdenia práce už budem riadne platiť všetky odvody s tým, že môžem čerpať aj výhody študenta, napr. cestovanie, ubytovacie štipendium z českej školy .

Vďaka za rady
veronikasad
14.04.15,11:42
Bežný postup by mal byť, že si po skončení štúdia nájdeš prácu zodpovedajúcu tvojej kvalifikácii, Prepáč, tvoje špekulatívne otázky mi trošku zvýšili tlak.
avalik
14.04.15,12:42
580/2004 Z. z.Zákon o zdravotnom poistení

§ 11

(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa v dennej forme štúdia,

29) § 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

461/2003 Z. z.Zákon o sociálnom poistení
§9
(3) Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,

a) ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, ak už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,30) alebo



600/2003 Z. z.Zákon o prídavku na dieťa

§ 3
Nezaopatrené dieťa

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
b) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)