NorbertB
14.04.15,15:29
Dobry den,

som Slovensky obcan, trvale zijuci v Rakusku. Taliansky vysetrovatel ma obvinil zo zanedbavania starostlivosti o svoje 8r dieta. (dieta sa nachadzalo v internatnej skole v Taliansku, a zda sa, ze Talianske zakony netoleruju internatne skoly pre maloletych)
Moze ma taliansky sud/vysetrovatel predvolat?
Musim ted cestovat do Talianska na vypocutie?
Kto mi zabezpeci (mam pravo ziadat) tlmocnika?
Maju Talianske zakony platnost na obyvatelov inych krain? Teda mozem byt trestany, za to, ze som dal svoju dceru do internatnej skoly, co je napriklad v Anglicku bezna prax uz cele starocia?
Pod ktoru jurisdikciu vlastne patrim?

Dakujem za vasu radu.
tannenkau
14.04.15,13:36
"" Maju Talianske zakony platnost na obyvatelov inych krain? ""

sprostá otázka = sprostá odpoveď

Keď si tam, tak majú :D
misoft
14.04.15,13:51
Norbert....
Každý občan EÚ podlieha zákonom krajiny, v ktorej sa v čase spáchania niečoho zdržiava. Keďže máš dcéru v Taliansku - podlieha talianskym zákonom, i keď je SK občianka. A ty - ako zákonný zástupca maloletej - teda automaticky - pretože ju právne musíš zastupovať - podliehaš tiež.
Nespomínaj anglické zákony - aj Slovák v Anglicku dostane pálku podľa ICH zákonov!
Tak isto ako Angličan, ak spácha niečo tu na Slovensku - dostane pálku podľa SLOVENSKÝCH zákonov!

Vycestovať musíš.... ide o maloletú - ty ju zastupuješ.
Môžeš tal. súdy požiadať o úradného tlmočníka.... máš na to právo.

A toto" Maju Talianske zakony platnost na obyvatelov inych krain?" - vysvetlené vyššie. Ak by to neplatilo, tak by Francúz nemohol byť u nás ani len pokutovaný preto, lebo si vypil k obedu 2dcl červeného vínka - lebo vo Francúzku je istá tolerancia alkoholu v krvi (u nás je nulová).

Povolená hranica alkoholu v krvi
0,00%
Albánsko Bielorusko Česká republika Estónsko Chorvátsko Maďarsko Moldavsko Rumunsko Rusko Slovensko Ukrajina
0,02%
Nórsko Poľsko Švédsko
0,04%
Litva
0,05%
Andorra Belgicko Bosna a Hercegovina Bulharsko Čierna Hora Dánsko Fínsko Francúzsko Holandsko Island Lotyšsko Macedónsko Malta Monako Nemecko Portugalsko Rakúsko San Maríno Srbsko Španielsko Švajčiarsko Taliansko Turecko Grécko Slovinsko
0,08%
Írsko Lichtenštajnsko Luxembursko Veľká Británia
0,09%
Cyprus
Peggynka
14.04.15,13:58
Pre začiatok si otvor tu PDF (štvrté zhora),neviem to tu dať :mee: Judikatúra súdov EÚ od 3.8.2012 do 2.11.2012:
https://www.google.sk/search?q=predvolanie+na+s%C3%BAd+v+inom+%C5%A1t%C3 %A1te+EU&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=MiUtVY3_EIG2sAGWtoPgDw
A na str.12 máš C-170/11 Lippens a i.(6.9.2012) Spolupráca pri vykonávaní dôkazov v obč. alebo obch.veciach-Vecná pôsobnosť-Výsluch svedka
A tu:http://www.cas.sk/clanok/169389/hrozi-vam-sud-v-zahranici-mate-pravo-na-preklad-a-tlmocenie.html
misoft
14.04.15,14:04
Opravím ťa - str.13....
Inak - aj bez toho dokumentu som asi napísal podstatné....
Peggynka
14.04.15,14:18
Na str. 12 začína :)